Kultura i rozrywka

Zimowisko w ZSS

Zimowisko w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie
„ Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo”

 

W dniach od 21.01.2013 r. do 25.01.2013 r. przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie odbyło się zimowisko pod hasłem: „ Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo”.
Podczas zimowiska w zajęciach organizowanych codziennie przez pięć dni od godz. 8.00 do godz.15.00 (i w trakcie wycieczek autokarowych, dłużej, bo  do godz. 16.30) wzięło udział 47 uczniów.
Dzieci miały zapewnione 4 posiłki (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek),uczestniczyły także w grach i zabawach, jak również  w wycieczkach autokarowych do Białegostoku, Ełku i Łomży.
Pierwszy dzień wypoczynku zimowego w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie rozpoczął się od spotkania  z funkcjonariuszką grajewskiej Policji Panią Joanna Kiluk, która w ramach realizacji działań „Bezpieczne ferie” przeprowadziła prelekcję o bezpieczeństwie podczas ferii. Przypomniała m.in. zasady bezpiecznych zabaw zimowych, bezpiecznego korzystania z dróg, postępowania w przypadku załamania się lodu, bezpiecznego korzystania z Internetu oraz wytłumaczyła, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować przy pracach w gospodarstwie rolnym czy w lesie. Wszystkim uczestnikom rozdała odblaski, długopisy  z nadrukami  o treściach profilaktycznych oraz inne drobne upominki.
Później w grajewskim kinie „Relax” odbyła się projekcja filmu pod tytułem „ 101 dalmatyńczyków”. Po obiedzie do szkoły zjechała „Klockologia” w osobie pana Sławomira Cisły. Kto żyw, wziął się do wznoszenia wymyślnych konstrukcji z dostarczonych przez niego, blisko 10-ciu tysięcy klocków. Efektem pracy młodych konstruktorów były wznoszące się pod sufit wieże, studnie, fantastyczne budowle.


Drugi dzień uczestnicy zimowiska spędzili w Białymstoku. Jedna    22 osobowa grupa młodzieży harcowała na lodowisku a pozostała 24 osobowa grupa w Centrum Ludwika Zamenhofa układała Herby i logotypy Białegostoku i województwa pod opieką instruktora. Inspiracją  do kreatywnej zabawy było logo województwa podlaskiego. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w zmaganiu z podlaskim żubrem. Było to zadanie nie lada, ponieważ król puszczy składał się z blisko 300 kolorowych kwadratów. Aby ułatwić zadanie, przygotowano kolorowego żubra naturalnych rozmiarów, który był podpowiedzią i instrukcją  do układania klocków LEGO. Ponadto uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością przy projektowaniu obiektów i symboli związanych z Podlasiem.
Następny dzień rozpoczął się od wizyty w kręgielni „Hula hop” w Ełku. Dzieci i młodzież podzieleni na ośmioosobowe drużyny, przez trzy godziny uczyły się gry w kręgle i przeliczania zdobytych punktów. Rywalizowały ze sobą opanowując technikę tak, aby osiągnąć jak największą skuteczność oraz wyłonić zwycięzcę. W rozgrywki włączyła się także drużyna złożona z siedmiu z nauczycieli i opiekunów.
Dalsza część dnia upłynęła na pływalni. Po powrocie odbyły się krótkie zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień (alkohol, dopalacze, narkotyki, papierosy).
Natomiast dzień czwarty upłynął pod znakiem kultury.  W łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora, pod hasłem „Poznajemy teatr”, odbyły się zajęcia z edukacji teatralnej, skierowane do dzieci i młodzieży. Ich celem było zaznajomienie z magicznym językiem teatru, jego twórcami, etapami powstawania przedstawienia teatralnego, itd. Dzieci obejrzały ambitny spektakl „Pinokio”,- opowieść o drewnianej lalce. Po spektaklu aktorzy teatru czytali bajki. W drodze powrotnej do Grajewa rozmawialiśmy na tematy dotyczące profilaktyki zdrowotnej.


Ostatni dzień wypełniły zajęcia z terapeutą Adamem Sokołem    i wolontariuszem Karolem Grucewiczem z Fundacji „Głos `Ewangelii”  z Warszawy. Dla 47 uczestników przeprowadzili oni warsztaty w dwóch grupach wiekowych na temat zapobiegania współczesnej narkomanii oraz uzależnień ze strony Internetu – CYBERPRZEMOC. Wspólnie    z dziećmi terapeuci obejrzeli trzy filmy o tematyce przemocy wobec dzieci: „ Męska sprawa”,  „ W krainie kolorowych zabawek”, „Trójka do wzięcia”.
Film Sławomira Fabickiego i Bogumiła Godfrejewa pt. "Męska sprawa" jest 26-minutowym dramatem o przemocy wobec dzieci. Zadedykowany córce scenarzysty, Sławomira Fabickiego, Łucji. Wstrząsająca historia trzech dni z życia trzynastoletniego chłopca   z ubogiej łódzkiej rodziny, osadzona w realiach współczesnej Polski, mająca na celu uświadomienie widzom nieszczęścia, jakie spotyka innych. Pokazuje to, czego nie zawsze widać na ulicach, straszną biedę  i przemoc w domu rodzinnym, która wpływa na kształtowanie psychiki dziecka. Bartek jest bity przez ojca i próbuje ten fakt utrzymać  w tajemnicy.
„Trójka do wzięcia” w reżyserii Bartosza Konopki, - szesnastoletnia letnia Inga cieszy się beztroskim życiem grając w piłkę nożną    i spotykając się   z chłopakiem, dopóki nie dowiaduje się o śmiertelnej chorobie matki. Tragiczna wiadomość zmusza ją szybko dorosnąć  i opiekować się dwójką młodszego rodzeństwa. W obliczu bycia nastolatkiem unika pracowników socjalnych, którzy chcą umieścić dzieci w jednostce usług opieki i przemieszcza się z miejsca swojego chłopaka do ciotki na pobyt pod radarem. Ponadto odbyły się zajęcia plastyczne „Mój najciekawszy dzień na zimowisku” a także dyskoteka.
Piątek był dniem kończącym nasze zimowisko. Dlatego każde dziecko dostało od organizatorów drobny upominek.
 Podczas całego wypoczynku zimowego realizowany był program  z zakresu profilaktyki w ramach projektu edukacyjno – informacyjnego  „ Szkoła dobrego wyboru” opracowanego przez Wydział Prewencji FWP  w Białymstoku we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Terapii  i Readaptacji „ Etap” w Białymstoku. Zajęcia prowadzili przeszkoleni nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie.
Organizatorem zimowiska były panie: Wioletta Skwiot, Dorota Jaśkowska, Anna Jarząbek, które widzą potrzebę pomocy dzieciom   w umiejętnym spędzaniu czasu, jako alternatywy dla zbyt długiego przebywania przed ekranem telewizora lub komputera.  Opieką nad uczniami w czasie zajęć zajmowali się nauczyciele – Jan Śmiarowski   i Anna Borkowska oraz pomoce nauczyciela Alicja Radziszewicz, Krystyna Maciorowska  i Małgorzata Surowska.
Zimowisko to także efekt pracy nie tylko nauczycieli, ale    i pracowników administracji i obsługi. Bez ich pomocy, nie było by możliwe zorganizowanie wypoczynku o tak ogromnym zasięgu.


Słowa podziękowania należą się Dorocie Kozikowskiej, Bożenie Sliczner, Krystynie Płochockiej, Elżbiecie Długołęckiej, i Henryce Pachuckiej oraz kierowcom z poszczególnych Gmin, którzy dowozili codziennie dzieci do placówki wypoczynku.
Bogaty program zimowiska można było zrealizować   przy finansowym wsparciu Burmistrza Miasta Grajewo, Burmistrza Miasta Szczuczyn, wójtów gmin: Prostki, Radziłów, Grajewo; Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Grajewie, Prostkach, Radziłowie, Szczuczynie   i sponsorów indywidualnych: Doroty Kulikowskiej, Eugeniusza Chrostowskiego, Renalda Arasimowicza, Alicji Leończyk, Małgorzaty Rogowskiej oraz rzeczowym Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”, PSS „Społem”, Starostwu Powiatowemu w Grajewie, Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie, Piekarni Konopki, Zakładu Mięsnego „Europa”, Piekarni „Łaguna”.
Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegoż przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 


Na półkoloniach uczniowie dobrze się bawili, pogoda i humory dopisywały. To co przeżyliśmy zostanie na bardzo długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na następne zimowisko za rok.

Wioletta Skwiot, Anna Jarzabek

czwartek, 25 kwietnia 2024

Krówka Matylda Poznaje Meksyk

środa, 24 kwietnia 2024

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.