Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 10108 wyświetleń

Zabiegają o sygnalizację świetlną

Lokalni samorządowcy wskazują potrzeby poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w miejscowościach, w których znajdują się drogi krajowe w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego przeznaczono 2,5 mld zł. 

Miasto Grajewo zabiega o uwzględnienie w planach inwestycyjnych na 2021 r. budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg krajowych (61 i 65) z drogami miejskimi w rejonach:

•  ul. Kopernika (DK61) z ul. Dworną i Koszarową;
•  ul. Wojska Polskiego (DK65) z ul. Konstytucji 3 Maja i Cmentarną;
•  ul. Wojska Polskiego (DK65) z ul. 9 Pułku Strzelców Konnych;
•  ul. Ełckiej (DK65) z ul. Dworną i Strażacką.

- Wykonanie sygnalizacji świetlnej we wskazanych lokalizacjach to obecnie jedyne rozwiązanie, które usprawni ruch drogowy i wyeliminuje kolejki samochodów oczekujących  na możliwość wjazdu na drogę krajową z dróg gminnych i znacznie poprawi bezpieczeństwo w ruchu - podnosi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

W ostatnich pięciu latach w Grajewie nastąpił znaczny przyrost samochodów poruszających się po "krajówkach". Dane pomiarowe wykonane w 2015 r. wykazały średniodobowe natężenie ruchu na DK61: - w ul. Kopernika 10 973 pojazdy; - w ul. Piłsudskiego 11 606 pojazdów oraz na DK65: - w ul. Ełckiej 10 068 pojazdów; - w ul. Wojska Polskiego 13 171 pojazdów. Szacuje się, że obecnie w każdym kierunku średniodobowa ilość pojazdów wzrosła do ok. 15 tysięcy.

Brak reakcji zarządcy drogi na zgłaszane zadania może spowodować wzrost zagrożeń w ruchu drogowym, większą liczbę kolizji i wypadków.  

___________
Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podejmowane w ramach Programu działania będą ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. 

W ramach przyjętego Programu GDDKiA będzie realizować takie zadania jak: budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, budowa zatok autobusowych; przebudowa skrzyżowań; budowa lewoskrętów, kładek dla pieszych; montaż znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych; poprawa warunków widoczności na skrzyżowaniach i wjazdach na jezdnie dróg, w tym na pasach włączeń i wyłączeń; likwidacja punktów kolizyjnych na jezdniach, a w szczególności ograniczanie liczby zjazdów z jezdni głównych w wyniku wykonywania dodatkowych jezdni, obsługujących tereny przyległe do pasów drogowych; poprawa geometrii skrzyżowań dróg i korekta łuków poziomych jezdni; dostosowanie przekrojów drogowych do potrzeb wynikających ze struktury ilościowej, rodzajowej i kierunkowej ruchu; wprowadzanie stref bezpieczeństwa w otoczeniu jezdni ze szczególnym uwzględnieniem "stref wybaczających" błędy kierowców; zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu; montaż efektywnego oświetlania lub doświetlanie szczególnie niebezpiecznych miejsc; poprawa parametrów użytkowych jezdni, poprawa przepustowości dróg, a w szczególności węzłów i skrzyżowań drogowych; poprawa bezpieczeństwa na dojazdach do przejazdów drogowych, w szczególności w zakresie fizycznego wymuszania redukcji prędkości oraz poprawy warunków widoczności; uporządkowanie warunków parkowania pojazdów wzdłuż dróg krajowych.

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

S61 Guty-Szczuczyn zderzenie 2 tirów

Komentarze (13)

A piłsudskiego z boczną/sportową? Tam niekiedy wyjechać to katorga

Obyśmy się załapali na środki z tego Funduszu.

Oby się udało.. Bo tragicznie niebezpieczne skrzyżowania..

to dopiero się Grajewo zakorkuje. Łatwiejsze w obsłudze, szybsze i tańsze są ronda.

Co wstyd wystawić komentarz w którym była zwrócona uwaga o błędzie?🙏🙏

to się przesiądź na rower

Fajnie, przy takiej inwestycji warto pamiętać o 'inteligentnych' światłach (np jak w Bialymstoku), które uwzgledniaja to czy samochód oczekuje na drodze podporządkowanej. Bez tego - długie i niepotrzebne oczekiwanie.

A światła na przejściach. Lampy były tak wymienione ze teraz wcale nie świeca. Przechodząc przez przejście idziesz z myślą albo przejdziesz albo nie. Zmiana na gorsze. Ul ełcka na przejściu nie działa. Mickiewicza.... Masakra. Chcesz żyć nie przechodź przez przejście taki wniosek

Działdowo (warmińsko-mazurskie) tam zamiast świateł są ronda i ruch odbywa się w zasadniczo płynnie.
Wiem że DK jest poza władzą miasta ale są inne skrzyżowania w mieście, w których takie rozwiązanie można by zastosować a nie kosztuje to aż tyle co sygnalizacja..

Uważam, że bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo w mieście jest uruchomienie monitoringu na głównym skrzyżowaniu. Ciężarówki przejeżdżają na czerwonym świetle przejeżdżają notorycznie!!! Ciężko jest stać w kolejce do zielonego światła i nie zobaczyć chociaż jednej ciężarówki która przejeżdża na czerwonym świetle. To jest notoryczne. Policja bardzo często widzi te wybryki i nic z tym nie robi, głowy w drugą stronę i nic się nie stało.

Jeszcze 2lata może coś będzie

Robert jaki ty uczony że błędy wytykasz 😉

Ronda... rondo przy cmentarnej albo przy strzelcow-puknij sie jeden ź drugim szpadłem

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.