niedziela, 28 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 27 komentarzy
  • 14504 wyświetleń

Rocznica stanu wojennego

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Władze samorządowe Miasta Grajewo oraz Powiatu Grajewskiego złożyły kwiaty pod Krzyżem Solidarności, aby uczcić pamięć ofiar.

Jak podaje Wikipedia w latach 1981-1983, w okresie trwania stanu wojennego, internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

W Grajewie punktualnie o godzinie 10.00 została włączona syrena alarmowa. Wiązankę pod Krzyżem Solidarności, znajdującym się na placu przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, w imieniu Miasta złożył Burmistrz Dariusz Latarowski, Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo Halina Muryjas-Rząsa oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo Wiesław Dembiński.

Komentarze (27)

A teraz co mamy taki sam stan wojenny jak 13 grudnia 1981 roku ktory mamy swietowac ?????.

"Gorszy szort" - Puk, puk - to dno? Tak od spodu pukasz...

Czy to prawda, że Grajewska Izba Historyczna tworzy rekonstrukcję celi, w której 13 grudnia 1981 roku został internowany wybitny działacz opozycji Jarosław Kaczyński?

W tamtym okresie wladza nie chciala rozmawiac, teraz mamy taka wladze ze tez nie chce romawiac tylko sama duzo gada i sie chwali historia zaraca kolo.

powinni swietowac ci co go wprowadzili-dla mnie to smutne wspomnienia

13 grudnia to memento dla PiS. Tak zazwyczaj kończy się dzielenie narodu na lepszy i gorszy sort. W 1981 roku naród też został podzielony na lepszy i gorszy sort.

Do baba jaga- haha,dobry żart. Rekonstrukcja będzie prosta - łóżko, pierzyna i kot.

Wtedy było smutno i źle, i teraz jest tak samo lub bardzo podobnie, przynajmniej dla tych, co myślą i kierują się logiką.

Rocznica - to nie świętowanie, ale wspomnienie tego tragicznego wydarzenia w naszej najnowszej historii. Zapalamy znicz pamięci, czy świecę w oknie po to by młodym ludziom dać świadectwo, by sięgnęli do źródeł historycznych, a nie czerpali informacji z obecnych przekazów niektórych mediów, które nie mają nic wspólnego z faktami. Ta rocznica powinna wzbudzić refleksję i nie powinna być wykorzystywana politycznie, a niestety. Porównywanie obecnej sytuacji do tamtego okresu nadaje się jedynie do przyśpieszonych badań lekarskich osób, które to głoszą.

PiS i jego wyborcy nie potrafią wyciągać wniosków z historii. Szkoda.

Pozdrowienia dla pisowskiej cenzury na e-Grajewo !!!

A może w Hadesie wydzielimy i zorganizujemy salę poświęconą działalności Jarka kaczyńskiego w stanie wojennym. Mogę udostępnić kota, mam dwa.

Do baba jaga- haha,dobry żart. Rekonstrukcja będzie prosta - łóżko, pierzyna i kot.

pamiętająca wydarzenia jeżeli porownujesz stan wojenny z tym co mamy teraz to chyba upadlas na głowę. Tam ludzie byli torturowani, brutalnie mordowani no dziś przez Covid nie jest łatwo ale zgoła inaczej. Rozumiem że widzisz podobieństwa w tym że ludzie dziś umierają że strajki kobiet że lockdown, ja jednak nie osmielę się tego porównywać! I nie czepiajcie się w tym przypadku władz, no co w tym złego że położa kwiaty ... ludzie nie szukajcie wszędzie dziury w całym.

Jezeli kto przezyl stan wojenny to moze porownac to co robi obecna wladza identycznie tak samo jak w stanie wojennym tak samo postepuje obecna policja jak dawna milicja, tak samo postepuje obecna wladza, jak wladza w stanie wojennym i tu nie potrzeba przyspieszonych badan lekarskich.

W czasie stanu wojennego milicja ochraniala dom Jaruzelskiego, a teraz czyj dom jest chroniony przez korony policji?

"nigdy więcej", "na głowę nie upadłam". Podobieństw nie dostrzegają tylko zamroczeni obecną władzą. Wg "nigdy więcej" "upadłam na głowę", a ja myślę, że mój krytyk ma "klapki na oczach". Podobieństw jest mnóstwo!!!

Obecny rzad doprowadzil do takiej samej sytuacji jak kiedys. Ludzie wyszli na ulice.

Do nigdy wiecej: obydwie wojny też nie były identyczne, zarówno przyczyny ich wybuchu, jak i ich przebieg, ale czy nie miały cech wspólnych?

Ciekawe ilu dziś jest "doświadczonych" w stanie wojennym czyli wówczas w Grajewie demonstrujących, prześladowanych, torturowanych, a co najmniej przesłuchiwanych na SB. Najciekawsze jednak jest to, jak wynika z akt zgromadzonych w IPN, że w Grajewie takich faktycznie doświadczonych stanem wojennym była niewielka grupa ludzi. Znacząca część tych ludzi już nie żyje.
Większość mieszkańców zrobiła po 13 grudnia potulnie uszy po sobie i wielbiła generała. A tu w komentarzach proszę ilu "bohaterów" się odezwało. W waszych porównaniach obecnego czasu ze stanem wojennym jest tyle prawdy ile prawdy jest w waszym "kombatanctwie"

Stan wojenny był wprowadzony aby ostudzić gorące głowy opozycji. Nie zapominajmy, że od 5 grudnia wokół granic PRL toczyły się manewry wojskowe państw Układu Warszawskiego "Sojuz 80" w których Polska nie uczestniczyła. Scenariusz manewrów przewidywał działania na terytorium PRL. Gen. Jaruzelski stary żołnierz i sybirak doskonale wiedział co to znaczy. To był 1 czynnik przemawiający za wprowadzeniem stanu specjalnego. Drugim czynnikiem było odejście przed świętami dużej liczby żołnierzy służby zasadniczej do cywila, a z młodymi nie dało by się utrzymać dyscypliny podczas wykonywania obowiązków. Trzecim czynnikiem dla Generała przemawiającym najbardziej za wprowadzeniem stanu wojennego było milczenie USA po tym jak płk. Kukliński zawiózł im dokładne plany wprowadzenia stanu wojennego. Dla oponentów tych tez mam pytanie: dlaczego USA nie ostrzegło opozycji ani kościoła o wprowadzeniu stanu wojennego? Odpowiedź jest taka, że stało by się to w większości zakładów co w kopalni Wujek - ich ktoś ostrzegł.

Wtedy byla czerwona a dzisaj jest czarna (i udziwiona religijnie) komuna !
Przesylam rpo raz kolejny pozdrowienia dla cenzora !

do emeryt-trafione w punkt, szacunek.

bońfacy- nie wiem czy wiesz , ze wojska radzieckie nie byly specjalnie zaitresowane tlumieniem rozurchow solidrnosciowych ,poniewaz Polska dla sily wiadocej w ZSRR- czytaj Rosji byla zawsze wrzodem poliytcznym - znajdujacym sie tam gdzie plecy kancza swa szlachetna nazwe.
Zapewne wiesz co sie robi z wrzadem, ktory jest nie wygodny i w niewygodnym miejscu boli ?... nalezy go sie pozbyc !
Nie zadne ruchy solidarnosciowe zdecydowaly o upadku komunizmu w Polsce , ktory i tak byl w latach 80- bardzo slaby i chylil sie ku upadkowi- lecz Pieredstrojka i wielki polityk rosyjski (wiem zaraz pleca rusofobiczne epitety) Michalil Gorbaczow , ktory otworzyl wrota demokracji i wolnosci !

Porównanie stanu wojennego z obecną sytuacją to tak jak z porównaniem - jeden ma kota w domu a inni mają go od urodzenia , takie głupoty piszą ....
Pozdrawiam-
z Gdańska

Ateista, na zachodzie (w NRD i zachodniej Polsce) stacjonowały poważne siły ZSRR nikt o zdrowych zmysłach nie dał by sobie odciąć komunikacji z tymi jednostkami. Rosjanie nie musieli wchodzić do nas oni już tu byli. Weszły by tylko wojska zaprzyjaźnione w ramach tzw pomocy. Czesi chętnie by złożyli nam rewizytę za 68 rok, a i Węgrzy może by przysłali pomoc humanitarną nie wspomnę o NRD z Honekierem na czele.

bońfacy -naucz sie czytac ze zrozumienieniem moja wypowiedz !W zwiazku z twoimi wywodami , mam pytanie- dlaczego nikt wowczas nie dal rozkazu ,zeby stulumic rozruchy solidarnosciowe wykorzystujac do tego "powazne sily ZSRR" - wiesz i masz jakies argumenty poparte dowodami ?
Jesli nie potrafisz dowiedziec rzeczowo tego odpowiadajac na powyzsze pytanie,
to juz lepiej nie wymyslaj tych swoich ciekawostek "o NRD z Honekierem na czele"- demonizujac, !
I jeszcze jeden szczegol . to nie byl "stan specjalny", lecz stan wojenny, ktory zostal ogloszony przez gen. Jaruzelskiego !
Niektorzy podobnie uwazaja , ze np. dzisiejsza Rosja i Niemcy(pomijam i wykluczam Czechy) sa realnym zargozeniem militarnym dla Polski ,a jedynego sojusznika jakiego mamy w Europie - to wlasnie Wegry ! Tylko jak do tej pory nikt nas nie zaatakowal- mimo straszenia wiernego spoleczenstwa pisowska i rydzykowa propaganda - nikt o zdrowych zmyslach nie dopuszcza do siebie takich mysli !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.