Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 6733 wyświetleń

Praca w Policji - jak wygląda rekrutacja w praktyce?

Z roku na rok przybywa zainteresowanych stabilną pracą w służbach mundurowych. Jednym z cieszących się największym zainteresowaniem jest praca policjanta. Pełna wyzwań z nutką adrenaliny może kusić wiele osób poszukujących wrażeń. Czy jest tak jednak w rzeczywistości?

 

Codzienne obowiązki policjanta - jak wyglądają?

Obowiązki policjanta nie zawsze związane są z wyzwaniami, pościgami czy walką z przestępcami. Szara codzienność to jednak w dużej mierze tworzenie raportów oraz praca z innymi dokumentami. Co poza tym robi policjant?

 

Inne obowiązki policjanta

1. Ochrona obywateli państwa przed przestępcami;

2. Przeciwdziałanie przestępczości;

3. Poszukiwanie osób zaginionych i poszukiwanych.


Bardzo trudno jest w jednym artykule spisać wszystkie, codzienne obowiązki policjanta, gdyż jest ich naprawdę cały ogrom. Musicie jednak wiedzieć, że nie jest to praca łatwa i zdecydowane trzeba cechować się wszechstronnością.


Jak wyglądają testy do Policji?

Forma testów do Policji pozostaje niezmienna od bardzo wielu lat. Dzielą się one na cztery etapy – test sprawności fizycznej, test wiedzy, testy psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną. Za każdy etap otrzymujemy punkty, które liczą się do ostatecznego wyniku decydującego o tym, czy uda nam się dostać do Policji.

 

Test Sprawności fizycznej - na czym polega?

Policjanci muszą cechować się fizyczną krzepą. Niejednokrotnie może zdarzyć się sytuacja, kiedy po prostu trzeba będzie użyć brutalnej siły przy zatrzymaniu, czy pogoni za uciekającym przestępcą.

Wszyscy kandydaci muszą ukończyć tor przeszkód w czasie niższym lub równym 1 minucie i 41 sekundom. Każdy wyższy wynik otrzymuje najniższą liczbę punktów, co praktycznie przekreśla szansę dostania się do Policji.

 

Test Wiedzy Ogólnej - na czym polega?

Test wiedzy do Policji to 40 pytań zamkniętych A, B, C lub D. Warto rozpocząć naukę do egzaminu, już na kilka miesięcy przed podejściem do nich. Wiedzy do przyswojenia jest sporo i warto dać sobie czas na naukę.

Jakie zagadnienia mogą pojawić się na egzaminie z wiedzy do Policji?

1. Trójpodział władzy;

2. Bezpieczeństwo publiczne;

3. Funkcjonowanie Policji i jej struktur;

4. Ustawy i akty prawne związane z Policją.

 

Testy psychologiczny

Policjanci muszą być odporni na stres i potrafić odpowiednio reagować, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Nie wszyscy posiadają odpowiedni cechy osobowości i psychologiczne, aby rozpocząć pracę w Policji. Te testy mają wykluczyć osoby, które kategorycznie nie powinny pracować w Policji poprzez zbadanie charakteru oraz wzorców zachowań.

 

Rozmowa kwalifikacyjna - jak przebiega?

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w zamkniętym pokoju, sam na sam z kilkoma policjantami i psychologiem. Ich głównym celem jest zbadanie, czy kandydat nadaje się do pracy w Policji. Będą próbować wybić kandydata z równowagi i spowodować u niego reakcję stresową. Ważne aby zachować zimną krew podczas całego etapu.

 

 

 

Komentarze (1)

A badania lekarskie to co?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.