czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 8583 wyświetleń

Kolejowy budynek na Szkolnej włączony do ewidencji zabytków

4 listopada br. prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków włączyła do wojewódzkiej ewidencji zabytków kolejowy budynek mieszkalny przy ul. Szkolnej 2 w Grajewie. Obiekt należy do cennego zespołu kolejowego z k. XIX wieku. Indywidualne wartości zabytkowe wynikają z przynależności do tego zespołu.


Budynek jest usytuowany w południowo-zachodniej części miasta, na rozwidleniu ulic Szkolnej i Piłsudskiego, na działce pomiędzy torami kolejowymi. Nieruchomość wybudowano głównie z żółtej cegły, posadowiono na betonowym fundamencie obłożonym kamieniem. Niektóre elementy jak partie szczytu północno-zachodniego wykonano z czerwonej cegły. Dom mieszkalny cechuje drewniana stolarka okienna i drzwiowa.
Jednokondygnacyjny korpus budynku założono na rzucie wydłużonego prostokąta z gankiem od zachodu. Zachowana została bryła budynku, kompozycja, wystrój elewacji, jego podziały, a w szczególności okna i drewniane ganki.


Niektóre z budynków kolejowych znajdujących się na trasie Gregorowce wyróżniały się charakterystycznym dla rosyjskich linii kolejowych wyglądem. Celem tej standaryzacji było obniżenie kosztów oraz ujednolicenie szaty budynków użyteczności publicznej. Wolnostojące, jedno- lub dwukondygnacyjne, murowane z cegły budynki,  z detalem opracowanym w cegle, nawiązywały do architektury klasycznej, charakterystycznej dla rosyjskiego budownictwa II poł. XIX i początku XX wieku. 


- Ochroną konserwatorską obejmowano głównie dworce kolejowe, dlatego stopniowo podejmowane są działania, aby chronić również budynki administracji publicznej, gospodarczej, czy mieszkalnej, które są równie ważne w ocenie dziedzictwa kolejowego - informuje prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz.

 

czwartek, 2 maja 2024

Budowa obwodnicy Łomży (wideo)

czwartek, 2 maja 2024

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Komentarze (21)

OO dzięki,
Będziemy mieli następną "świętą krowę", z którą nie wiadomo co zrobić.
Nikt nie może tego trącać i nie wiadomo kto ma wyłożyć pieniądze.

Zabytek to chyba powinien wyglądać a nie straszyć .

...a czy p. prof. Konserwator Zabytków zajrzała do zabytkowego budynku dworca PKP ??????......i jak długo ten "zabytek" będzie tylko niszczejącym zabytkiem???!!!!

Prędzej wyremontują niż nasz dworzec ha ha

I już mamy co zwiedzać w naszym pięknym mieście :-)

Może ten zabytek uchroni Grajewo przed wiaduktem.

Podzielam wypowiedzi wyrażone we wcześniejszych komentarzach.

Siedlisko kun późnym wieczorem widać jak ruszaja na śmietniki mieszkańcow ul. Szkolnej.

Brawo pani konserwator

Ten badziew zabytkiem chyba w głowie tego który go tak nazwał

Cieszę się że mamy taki zabytek. To bardzo wielka wartosc dla miasta.

To zadbajcie o te zabytki

A teraz pewnie dzięki temu zabytkowi to nawet wiaduktu kolejowego nie będzie

Zabytki Grajewa są tylko na papierze...wszystko można wpisać do wojewódzkiej ewidencji zabytków ...i nic z tego nie wynika..smutne ale prawdziwe....

Teraz powinniśmy w folderach o Grajewie wskazać ten zabytek jako atrakcyjne miejsce do zwiedzania.
A tak naprawdę, ciekawa metoda na zablokowanie wiaduktu. Gratulacje dla pomysłodawcy.

. Budynki godne remontu niszczeją od lat , a rudery straszące miasto stoją. Ciekawe czemu ostatnio kilka takich zabytków wyburzyli w centrum miasta. Gdzie jest ten konserwator i jakimi pobudkami się kieruje wybierając co jest zabytkiem a co nie.

Jedyny szybki sposób na uratowanie zabytku w naszym kraju to zaadoptowanie go na galerię, urząd ewentualnie "ukościołowić".

A Dom Parafialny jest zabytkiem.?

Grajewo nie potrzebuje linii kolejowej w środku
MIASTA JEDYNYM NAJTAŃSZYM ROZWIĄZANIEM
JEST WYBUDOWANIE LINII ZA ROGATKAMI
MIASTA OD STRONY SZCZUCZYNA

Już pomijam, że budynek znajduje się na działce pomiędzy torami (jak???), bo jest pomiędzy torami a ulicą Szkolną, to zaintrygowała mnie ta trasa Gregorowce: "Niektóre z budynków kolejowych znajdujących się na trasie Gregorowce..." to te za Bieskiem Podlaskim? Helou, czy to na pewno piszą o Grajewie?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.