środa, 17 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Jak chronić się przed słońcem w czasie upałów?

Wakacje to długo wyczekiwany czas, jednak naprawdę wysokie temperatury potrafią być uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Jak chronić się przed słońcem, by zachować bezpieczeństwo i nie rezygnować z cieszenia się piękną pogodą?


Większość z nas uwielbia lato - długie, ciepłe dni to coś, na co czekamy cały rok. Taka pogoda pobudza nas do życia, a promienie słoneczne umożliwiają wytwarzanie witaminy D w naszym organizmie i oczywiście malują skórę na piękny, złocisty kolor. Niestety, nadmiar słońca może oznaczać zagrożenie, takie jak choroby nowotworowe, bolesne poparzenia, przedwczesne starzenie się skóry i choroby oczu. To dlatego tak ważne, abyśmy zachowali równowagę. Korzystajmy ze słońca, mając na uwadze kilka prostych czynności, dzięki którym skutecznie ochronimy się przed jego szkodliwym wpływem.


Filtry ochronne w kremach i… okularach przeciwsłonecznych

Najprostszym i najbardziej znanym sposobem na ochronę jest stosowanie kremów z filtrem. Powinniśmy smarować nimi skórę kilkanaście minut przed wyjściem na słońce i powtarzać tę czynność co 2-3 godziny oraz po każdym wyjściu z wody. Im wyższy SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej), tym lepiej. Decydujmy się na filtry o wartości co najmniej 30 SPF, które dodatkowo mają ochronę anty-UVA. Do ochrony skóry twarzy można stosować ten sam krem, co do reszty ciała, jednak jeśli Twoja cera wymaga szczególnej opieki, możesz kupić specjalny krem przeciwsłoneczny do twarzy np. w aptece. Posiadacze tatuaży powinni zachować szczególną ostrożność, w przeciwnym wypadku tatuaż szybko wyblaknie i będzie rozmyty. Na tatuaże stosujemy kremy z najwyższą możliwą ochroną - 50+ SPF.

Pamiętajmy, że także nasze oczy są narażone podczas szczególnie słonecznych dni. Warto nosić okulary przeciwsłoneczne sprawdzonych marek (np. okulary Polaroid ze sklepu internetowego EyeWear24). Takie modele są wyposażone w filtry UV, które zapewniają realną ochronę, a dodatkowo polaryzacja poprawia komfort widzenia, redukując oślepiające błyski światła. Nigdy nie nosimy okularów z bazarków, stoisk z pamiątkami i innych niesprawdzonych miejsc. Takie okulary wyrządzają naszym oczom więcej szkody niż pożytku i mogą prowadzić do groźnych chorób! Nie tylko nie chronią wzroku, ale jeszcze pozbawiają nasze oczy naturalnych odruchów obronnych (przez rozszerzone źrenice wpada więcej światła).


Co jeszcze można zrobić?

Najprostszym sposobem ochrony jest unikanie słońca. Warto wybierać zacienione miejsca, w których będziemy spędzać czas latem, w szczególności w godzinach 10.00-16.00, czyli wtedy, gdy jesteśmy najbardziej narażeni na szkodliwe skutki promieniowania słonecznego. Dobrym pomysłem jest noszenie jasnych (najlepiej białych) ubrań, które odbijają promienie słoneczne. Obszerna, przewiewna garderoba z naturalnych materiałów zapewnia komfort, a przy okazji doskonale chroni przed słońcem. Osoby pracujące na zewnątrz lub spędzające szczególnie dużo czasu na słońcu mogą stosować odzież z filtrem UV.

Nie zapominajmy także o nakryciach głowy — chustka, kapelusz, czapka z daszkiem — mogą ochronić nas przed groźnymi skutkami bezpośredniej ekspozycji na słońce, a z pewnością zaoszczędzą nam bólu głowy po powrocie do domu. Co więcej, po kąpieli w morzu, basenie czy w jeziorze, warto wytrzeć skórę do sucha, ponieważ kropelki wody skupiają promienie słoneczne, działając jak soczewki.

Przy okazji pamiętajmy o piciu dużych ilości wody oraz o diecie bogatej w antyoksydanty. Jeśli dodamy do tego powyższe rady — kremy z filtrem, odpowiednią odzież, przeciwsłoneczne okulary Polaroid lub innej dobrej marki — zyskamy prawdziwą przyjemność z bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W końcu jest lato - cieszmy się nim w pełni!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.