środa, 22 września 2021

Warto przeczytać

Bogactwo atrakcji na Malcie - czego nie można przegapić?

Bogactwo atrakcji na Malcie - czego nie można przegapić?

Malta to niewielka wyspa położona na Morzu Śródziemnym, której bogata historia zaowocowała niezwykłym zagęszczeniem zabytków; sama stolica — Valletta, może pochwalić się aż 320 obiektami zabytkowymi! Wiele z nich zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale to nie wszystko, co cechuje Maltę. Oprócz atrakcji historycznych można tam znaleźć przepiękne plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, które od lat przyciągają rzesze turystów, ponadto w krajobraz wyspy wpisane jest wiele atrakcji naturalnych, jak jaskinie, klify czy jeziora. Te niesamowite widoki przyciągają także filmowców - wiele głośnych filmów z ostatnich lat było kręconych między innymi na Malcie.

Szlakiem maltańskich zabytków

Aby obejrzeć wszystko, co Malta ma do zaoferowania, jeden wyjazd nie wystarczy. Historia tej wyspy sięga bardzo daleko, zachowały się bowiem niezwykle stare pozostałości megalitycznych świątyń (np. ?gantija) datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Z kolei w jaskini G?ar Dalam, która obecnie wraz z tamtejszym muzeum jest popularną atrakcją turystyczną Malty, znaleziono ceramikę wytworzoną przez człowieka ok. 5000 r. p.n.e.

Charakterystyczne dla krajobrazu tej wyspy jest około 20 fortów, z których pierwszy (Fort Saint Elmo) został wybudowany w XVI wieku. Początkowo za ich powstanie odpowiadał Zakon Maltański, potem kolejne budowała Wielka Brytania. W skład maltańskich fortyfikacji wchodzi też kilkadziesiąt wież, z których wiele również ma status zabytku. Malta może pochwalić się też dużą ilością zabytków z okresu rzymskiego, w tym rezydencji i willi. Ciekawym przystankiem z pewnością będzie muzeum Domvs Romana wybudowane obok jednej z rzymskich rezydencji, które zgromadziło pamiątki z tego okresu zebrane z całej wyspy.

Na Malcie znaleźć można ponad 300 kościołów, w których dominującym stylem jest barok, chociaż zdarzają się także budowle bizantyjskie (Kościół Matki Bożej z Damaszku w Valletcie), średniowieczne (Kaplica Panny Maryi w Bir Miftu?) czy renesansowe (Bazylika w Nadur). Oprócz nich wyspa posiada również wiele innych interesujących budowli, takich jak wiatraki, akwedukty, bramy miejskie, fontanny czy pałace.

Malta w kinie

Z racji tego, że wyspa cechuje się tak zróżnicowanym krajobrazem, wiele filmowców zdecydowało się nakręcić swoje dzieła właśnie tam. Ilość hitów kinowych, których tłem była właśnie Malta, może zaskoczyć. Przykładowo w forcie Ricasoli nieopodal Valletty kręcono sceny do Gladiatora i Troi (tu odgrywał tytułowe starożytne miasto). Zresztą Troję kręcono w kilku miejscach na wyspie, w niektórych scenach za plecami Brada Pitta można podziwiać np. Błękitną Lagunę. Co ciekawe aktor ten kilkukrotnie wracał na Maltę przy okazji uczestniczenia w innych produkcjach, np. w World War Z, gdzie filmowe Jeruzalem kręcono w okolicach Valletty i w forcie Saint Elmo (który wystąpił też w filmie Midnight Express z 1978 roku). Ponadto na wyspie Gozo Brat Pitt wraz ze swoją ówczesną żoną Angeliną Jolie, nakręcili wspólnie film Nad morzem.

Z innych popularnych produkcji można jeszcze wymienić Grę o tron, Assassin's Creed, Kod da Vinci czy jeden z filmów o Jamesie Bondzie z Rogerem Moorem w roli głównej, czyli Szpieg, który mnie kochał. Także w polskim kinie można znaleźć maltańskie plenery - kręcono tam komedię romantyczną Nie kłam kochanie.

Jak widać, lista filmów jest imponująca, ale warto jeszcze wspomnieć o jednym, który chociaż jest mniej popularny niż wcześniej wymienione, trwałe wpisał się w historię i krajobraz wyspy. Mowa o Popeye z Robinem Williamsem w roli głównej, na którego potrzeby wybudowano filmowe miasteczko, które po zakończeniu zdjęć zostało udostępnione turystom i można je zwiedzać do dzisiaj. To kolejna nietypowa atrakcja turystyczna Malty, której warto poświęcić chwilę czasu.

Maltańska przyroda

Wśród atrakcji turystycznych Malty nie brakuje też przeróżnych obiektów naturalnych. Najpopularniejszym jest Błękitna Laguna, czyli cieśnina między wyspami Comino i Cominotto, która cechuje się krystalicznie czystą wodą w bajkowym kolorze. Oprócz niej warto wspomnieć o Błękitnej Grocie, dostępnej jedynie od strony morza, do której wpływa się statkiem wycieczkowym. Składa się z sześciu sal, w których można podziwiać grę światła słonecznego wydobywającego z wody różne odcienie błękitu. Statki kursują też do innych jaskiń w podobnym położeniu, które warto zobaczyć. Ponadto na Malcie znajdują się klify wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, np. klify Dingli czy Fomm ir-Ri?, a także jeziora, gdzie ciekawym przykładem jest Blue Hole, połączone pod wodą tunelem z otwartym morzem.

Malta dla aktywnych

Wyspa oferuje tak wiele sposobów spędzania wolnego czasu, że każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcje turystyczne Malty obejmują także różne obiekty rozrywkowe, jak np. Mediterraneo Marine Park będący morskim parkiem rozrywki, w którym można podziwiać wiele zwierząt, oglądać pokazy delfinów, lwów morskich i papug, a także pływać z delfinami. Niedaleko znajduje się też park wodny Splash and Fun Park. Można się też udać do kilku ogrodów zoologicznych, ptasich parków, oraz Malta National Aquarium, czyli akwarium publicznego z sześcioma strefami tematycznymi.

Miłośnicy nocnego życia powinni wybrać się do Paceville, będącego głównym ośrodkiem imprezowym Malty. Można tam znaleźć bary, kluby nocne, kasyna, dyskoteki i wiele innych atrakcji, zwykle otwartych do wczesnych godzin porannych.

Jednym z ciekawszych sposobów spędzania czasu, jakie można wybrać, jest nurkowanie. Malta oferuje kilka interesujących miejsc jak np. Um El Faroud, czyli libijski tankowiec, obecnie zatopiony jako sztuczna rafa, czy Kristu tal-Ba??ara, inaczej Chrystus Marynarzy — pomnik Jezusa umieszczony pod wodą 2 km od brzegu.

Jak łatwo zauważyć, Malta to kraj o bogatej kulturze i historii. Chcąc zwiedzić ją szczegółowo, jeden wyjazd nie wystarczy, dlatego warto zaplanować sobie wcześniej najważniejsze punkty wyprawy, aby jak najlepiej wykorzystać czas na wyspie. Ze względu na gorące lato i łagodne zimy warto wybrać się tam wiosną lub jesienią, kiedy temperatury pozwalają na zwiedzanie.

 

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.