Wystawa "Zagubiony porządek"

aktualizacja: 2010-01-26 22:30:08     nr wiadomości: 11146     przeczytano: 7855     Ilość komentarzy komentarze: 0

"Zagubiony porządek – człowiek i jego tożsamość wobec zmian krajobrazu kulturowego"

          Wystawa ukazuje człowieka w tradycyjnej relacji do architektury i urbanistyki, pozwala nam odnaleźć emocjonalny klucz do ginącego piękna. Intencja autorów wystawy jest to, aby czerpiąc siłę tych emocji, stworzyć spójną i możliwą do wdrożenia koncepcję rewitalizacji krajobrazu kulturowego północno – wschodniej Polski.
Przez wieki krajobraz kulturowy był kształtowany w harmonii z przyrodą i wyrasta z głębokiego doświadczenia natury i znajomości praw nią rządzących, a także z tradycji urbanistycznych i architektonicznych danego obszaru kulturowego. Powtarzalności elementów zdobniczych kolorystki i głównych założeń wizualnych, architektonicznych i urbanistycznych była niegdyś źródłem wiedzy na temat własnego dziedzictwa kulturowego i stanowiła najbardziej pierwotną szkołę wrażliwości estetycznej.

         Przez ostatnie 15 lat byliśmy świadkami przyspieszonych zmian cywilizacyjnych, które w znacznym stopniu przyczyniły się do dewastacji zarówno środowiska przyrodniczego jak i szerzej krajobrazu kulturowego. Skutki tych zmian są bardzo trudne do odwrócenia.  Rzutują nie tylko na całokształt krajobrazu, ale także na zburzenie duchowe społeczności lokalnej, a w przypadku, regionu o charakterze turystycznym jakim jest obszar północno – wschodnie Polski, gdzie krajobraz kulturowy jest wartością ekonomiczną, wpływają także negatywne na całokształt gospodarki.

Uroczyste otwarcie wystawy pt. “Zagubiony porządek”  odbyło się w siedzibie GIH (Grajewo, ul. Ełcka 30) dnia 25 stycznia 2010 r. o godz. 12.00

 

fot. e-Grajewo.pl

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.