Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka

aktualizacja: 2019-10-31 18:41:47     nr wiadomości: 40619     przeczytano: 5191     Ilość komentarzy komentarze: 0

Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na zdrowie człowieka, zwłaszcza na funkcjonowanie dróg oddechowych. Zwykle objawia się to przesuszeniem śluzówki, zatkanym nosem bez kataru, zaburzeniami węchu czy trudnościami w oddychaniu. Z zanieczyszczonym powietrzem w domu można sobie jednak radzić za pomocą nowoczesnych urządzeń.

Zanieczyszczenia, zwłaszcza pyły, np. ze spalania paliw kopalnych, pochodnych ropy naftowej bądź biomasy, mogą zawierać w sobie silne substancje mutagenne czy powodujące raka. Konsekwencją złego stanu powietrza bardzo często są: problemy z układem krwionośnym, płodnością, absorpcją tlenu we krwi, osłabienie układu odpornościowego, nowotwory, a zwłaszcza zmiany w zakresie działania układu oddechowego. 

Problemy z układem oddechowym spowodowane zanieczyszczonym powietrzem

Najczęstszą konsekwencją silnego zanieczyszczenia powietrza są zmiany w funkcjonowaniu układu oddechowego. Zwykle objawiają się one w postaci takich problemów, jak: silny kaszel, trudności ze swobodnym oddychaniem, świszczący oddech czy zatkany nos bez kataru. Zaburzenia w jamie nosowej wynikają z tego, że wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia np.: kurz, pyłki czy smog powodują podrażnienia rzęsek w nosie, co prowadzi do zaburzeń oddychania. 

Zatkany nos bez kataru może być również spowodowany wystąpieniem zespołu suchego nosa, który pojawia się także w wyniku działania zanieczyszczonego powietrza na układ oddechowy. Przesuszone śluzówki bardzo często spowodowane jest także przebywaniem w pomieszczeniach, gdzie pracuje klimatyzator lub ogrzewanych kaloryferem, w których jest bardzo ciepło.

Kto jest najbardziej narażony na zanieczyszczenia powietrza?

Osoby najbardziej podatne na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza na ogólny stan zdrowia to dzieci i seniorzy. Zła jakość powietrza nie jest również obojętna osobom z chorobami związanymi z układem oddechowym, układem krążenia, otyłością czy cukrzycą. Nawet stosunkowo niskie stężenie zanieczyszczeń wiąże się ze skróceniem długości życia i zwiększoną umieralnością. Na szkodliwe związki chemiczne unoszące się w powietrzu także narażone są osoby pracujące w perfumeriach oraz w branży chemicznej. 

Jak sobie radzić z zanieczyszczonym powietrzem?

Z zanieczyszczeniami w domu można skutecznie walczyć z pomocą oczyszczacza powietrza. Jest to urządzenie, które skutecznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Wyposażone jest w specjalne filtry, wśród których każdy odpowiedzialny jest za eliminowanie innego rodzaju zanieczyszczeń, np: kurzu, roztoczy, zwierzęcej sierści, organicznych lotnych związków, wirusów, zarodników pleśni, bakterii, a nawet cząsteczek smogu. Oczyszczacz powietrza to sprzęt idealny dla wszystkich, których chcą w domowym zaciszu oddychać świeżym i czystym powietrzem. Urządzenie rewelacyjnie sprawdzi się również u domach alergików. Co więcej, oczyszczacze dostępne na rynku mają również dodatkowe funkcje, jak: nawilżanie czy jonizacja, co zapewnia wysoką jakość powietrza, tym samym lepsze samopoczucie i zdrowie domowników.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.