piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 7335 wyświetleń

Włącz książkę, włącz czytanie

Kampania "Włącz książkę, włącz czytanie" w ZSM 3

  W ramach ogólnopolskiej  kampanii  "Włącz książkę, włącz czytanie”, którą swoim honorowym patronatem objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Administracji i Cyfryzacji, bibliotekarki  z SP 4 - Lilla Pietrzykowska i Ewa Czaplicka -  zorganizowały spotkanie czytelnicze ph. "Mikołajki z Mikołajkiem” dla uczniów klas piątych. W spotkaniu uczestniczyli także: dyrekcja ZSM 3, nauczyciele oraz gość specjalny -  pani Wiesława Lendo z Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie, organizatorka wielu spotkań autorskich  dla dzieci. Celem  uroczystości było zachęcenie uczniów do czytania, w tym czytania książek elektronicznych i  słuchania audiobooków.  

   Uczestnicy spotkania obejrzeli występy artystyczne w wykonaniu uczniów klas piątych: Magdaleny Zalewskiej, Justyny Prostko, Wiktorii Maciejewskiej, Michała Kozłowskiego, Kamila Nikonowicza (V c), Agaty Szymanowskiej, Dominiki Golubiewskiej (Vb) i Alicji Piwko (V d). Młodzi artyści przypomnieli osobom, które do tej pory nie złapały bakcyla czytania, siedemnaście zalet czytania książek opracowanych przez Szwedzką Akademię Literatury Dziecięcej. Przedstawili, jak zmieniała się forma książki przez wieki. Atrakcją, a zarazem uzupełnieniem omawianych treści była projekcja spotu promującego akcję "Czytam sobie” oraz piosenka kampanii "Cała Polska czyta dzieciom”. 

  Punktem kulminacyjnym spotkania była prezentacja audiobooków przyniesionych przez panią Wiesławę Lendo, które stanowiły zaledwie fragment bogatego zbioru dokumentów dźwiękowych, jakim dysponuje Miejska Biblioteka Publiczna Oddział dla Dzieci w Grajewie. Zachęcając do odwiedzin biblioteki i wypożyczania audiobooków, zwróciła uwagę na ich zalety. Audiobooki są dobrym rozwiązaniem dla dyslektyków, dla osób ze słabym wzrokiem i dla tych, którzy mają problemy z czytaniem. Mogą korzystać z nich  wszyscy. Odsłuchując czytaną książkę możemy korzystać z niej w wielu miejscach, wykonując równocześnie inne czynności. Dla zachęcenia  organizatorki spotkania przygotowały mikołajkowy upominek. Wszyscy wysłuchali audiobooka, którego bohaterem był Mikołajek z książki Sempe i Gościnnego. Z uwagi na mikołajki wybrano opowiadanie pod tytułem "Kochany Święty Mikołaju”.

    Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród książkowych laureatom konkursu bibliotecznego "Książka i komputer źródłem wiedzy”. Panie Renata Niedziołko i Anna Joka pogratulowały zwycięstwa Magdalenie Zalewskiej, Justynie Prostko i Michałowi Kozłowskiemu z klasy V c. 

  W swoim wystąpieniu skierowanym do uczniów wicedyrektor ZSM nr 3, p. Anna Joka podkreśliła rolę książki i jej  aktywizujący wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny każdego człowieka. Zachęciła wszystkie dzieci do częstego wypożyczania i czytania książek, również podczas nadchodzącej przerwy świątecznej.  Ciepłe słowa skierowała do p. Wiesławy Lendo, dziękując za współpracę w rozwoju zainteresowań czytelniczych uczniów.    
  
  Pamiętajmy, że "książki czytane przez wybitnych lektorów i książki wyświetlane na ekranach nie są  czymś gorszym, mniej wartościowym, przecież w książce najważniejszy jest tekst. Chodzi o obcowanie z literaturą, o doświadczanie emocji, o przeżywanie historii, o rozbudzanie wyobraźni…”. Obok tradycyjnych – drukowanych na papierze możemy korzystać z książek współczesnych – z audiobooków i e-booków.


fot. ZSM 3 Grajewo


Komentarze (2)

Po co biblioteki skoro nawet w szkolach reklama e-bookow I audiobookow ? Taki maly paradoks moim zdaniem. Nie ma nic lepszego od ksiazek drukowanych na papierze ...

są osoby z różnymi problemami i dla nich audiobooki i e-booki w bibliotekach umożliwiają kontakt z literaturą...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.