Wiosną powrócą łąki kwietne

aktualizacja: 2020-10-26 11:22:27     nr wiadomości: 43812     przeczytano: 3661     Ilość komentarzy komentarze: 8

Naturalistyczne łąki w Parku Solidarności zostały skoszone. Wiosną ponownie rozkwitną, aby zachwycać mieszkańców widokiem, różnorodnymi kolorami i zapachami. 

Chaber, mak, nagietek, dzwonek ogrodowy, czy rumianek to tylko skromna reprezentacja kwiatów, zdobiących dzieło stworzone przy współpracy człowieka z przyrodą.

- Pięknie tutaj było w czerwcu, kiedy maki kwitły, później już teren nie był taki efektowny. Organizatorzy zawsze powinni dbać o wizualną stronę całego przedsięwzięcia, żeby łąki mogły cieszyć oczy - mówi nam p. Basia, mieszkanka osiedla Południe, codziennie spacerująca po parku fanka kiwietnych łąk.

Dzikie łany w miastach już nikogo nie dziwią, a ich wielka popularność jest wynikiem nie tylko efektownego wyglądu, ale też korzyści dla miejskich ekosystemów. Oprócz poprawy estetyki, oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w mieście jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne. Łąki mogą stać się m.in. elementem adaptacji miast do zmian klimatu. W dobrze skomponowanej mieszance rośliny zakwitają kolejno od maja do wczesnej jesieni.

 
e-Grajewo.pl
zobacz:
Łąki kwietne w modzie
 

Jak kwitły bardzo pięknie pachniały
Napisał: GR dodano: 2020-10-26 15:18:21

A może by taki łąki kwietne utworzyć na osiedlach Południe, Centrum, a nie tylko golić trawniki do suchej ziemi i słuchać wiecznego huku podkaszarek? Cieszyłyby oczy, a spółdzielnia zaoszczędziłaby na koszeniu.
Napisał: Ewa dodano: 2020-10-26 16:24:32

Tych wierzb placzacych więcej prześliczne są pięknie się prezentują .
Napisał: Maria dodano: 2020-10-26 17:44:48

Jakie to są łąki kwietne?Ładnie to jest tylko przez miesiąc, a potem to jest kupa chwastów, ktore wygląda na zaniedbanie. Nie lepiej byłoby zrobić jakies kontrolowane nasadzenia, zeby wyglądało estetycznie.
Napisał: Emus dodano: 2020-10-26 19:37:37

To są Łąki kwietne? Chwasty badyle co u rolnika na polu rośnie. Widzieliście w parkach Białegostoku zeby rosły tam takie chwasty? Troche wyobrazni i nie byle gówno . Zeby było pięknie zróbcie nasadzenia.
Napisał: Ogrodnik dodano: 2020-10-26 22:57:23

Co do łąk to myślę, trzeba się douczyc, one nie są tylko dla nas, tu chodzi o klimat, ,gromadzenie opadów, i o zapylacze takie pożyteczne owady, ogrodnicy nie pisali poprzednich komentarzy
Napisał: Marysia dodano: 2020-10-26 23:30:38

Do "Ogrodnik"- czy Ty widziałeś łąki w Białymstoku w tym roku??? Tam poza słonecznikami to rosną już tylko chwasty. Niestety rośliny walczą między sobą o przestrzeń, a chwasty wygrywają. Taka jest natura tych łąk.
Napisał: Iza dodano: 2020-10-27 12:11:18

Słoneczniki warto było by dosiać na jednej łące, ale nie więcej ponieważ niszczą klimat tych łąk. W tym roku jest i tak już za późno ponieważ łąki kwietne dosiewa się przed ich skoszeniem w istniejącą już roślinność żeby nasionko mogło się "zaaklimatyzować". Ewentualnie wiosną w kwietniu jak roślinność trochę ruszy w wschodzące rośliny tak żeby ptaki za bardzo nie miały możliwości zjedzenia dosiewu.
Napisał: ..... dodano: 2020-10-29 09:22:10

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.