Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 11409 wyświetleń

Wieżowce w Grajewie?

Wieżowce w Grajewie?

Zabudowa wysokościowa zmienia obraz nowoczesnych miast, jednak nie wszędzie. Wysokość ma kluczowe znaczenie, gdy budynek jest stawiany na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym przez Radę Miasta.

- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera obligatoryjnie szereg wskaźników zagospodarowania terenu m.in.: dotyczący maksymalnej wysokości zabudowy, który określa właśnie jakiej wysokości budynki mogą istnieć w danym miejscu. W związku z tym, jeżeli w danym obszarze obowiązywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wartość tego wskaźnika wyrażona jest w nieprzekraczalnej liczbie kondygnacji np. 5, to tylko do takiej wysokości zabudowa może być realizowana - mówi nam Maciej Bednarko, zastępca Burmistrza Miasta Grajewo.

Nowe osiedle mieszkaniowe powstałe w rejonie ul. płk. T. Falewicza i mjr. J. Tabortowskiego jest przykładem realizacji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalonego przez Radę Miasta Grajewo. Deweloper skoncentrował się na budynkach pięciokondygnacyjnych. Proste, nowoczesne bryły, jasna kolorystyka, każdy obiekt posiada podziemną halę garażową, parkingi oraz tereny rekreacyjne w zieleni urządzonej, a dostęp do mieszkań możliwy jest dzięki zainstalowanym windom.

Być może wyższe budynki powstaną nieco dalej przy tzw. strzelnicy. Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w związku z jego brakiem przed ewentualną realizacją przedsięwzięcia, inwestor musi wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. 

- Ratusz musi rozpatrzyć plany inwestora, jeżeli wystąpi on o wspomnianą decyzję. Zespół urbanistów oceni możliwości zagospodarowania terenu na określone cele oraz ustali wskaźniki zagospodarowania zapewniam, że władze Grajewa w przypadkach, gdzie są możliwości powstania wyższych budynków, nie będą utrudniać żadnych działań - dodaje zatępca.

Warto również przypomnieć o obowiązującej od 22 sierpnia 2018 r. ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, w której zezwolono na lokowanie podobnych inwestycji wbrew zapisom miejscowych planów zagospodarowania. Ustawa wprowadza jednak tzw. standardy urbanistyczne, które radni mają prawo doprecyzować. Z takiej możliwości skorzystało Grajewo - Rada Miasta podjęła uchwałę określając, że inwestycje mieszkaniowe na podstawie ww. ustawy nie mogą być wyższe niż 6 kondygnacji nadziemnych.

Budynek musi się wyróżniać wysokością, aby można go było uznać za wieżowiec. Numerem jeden w województwie podlaskim jest białostocki apartamentowiec zlokalizowany przy ul. Żelaznej (55 m; 17 pięter). W województwie warmińsko-mazurskim także nie ma budynku, który bardzo wznosiłby się w stronę nieba; w górę pnie się wieżowiec w Elblągu (53 m wys.). Natomiast królową drapaczy chmur jest, jak wiemy póki co Warszawa.

e-Grajewo.pl

Komentarze (17)

Myślę, że najpierw trzeba zapewnić pracę ludziom, której w Grajewie brakuje, a później myśleć o mieszkaniach. Kto kupi mieszkanie w mieście, w którym nie ma pracy, jest tylko kino i kilaka barów. Może zagospodarować brzeg rzeki i pomyśleć o plaży, wypoczynku, sklepach innych niż ciucholandy, o tym jak zatrzymać w mieście młodych ludzi.

Nie zgadzam się na taką realizację. UM powinien dbać o to aby nie było możliwości budowania takich budynków w mieście zakłócając architekturę niskiej zabudowy.
Będziemy oprotestowywać taką zgodę organów miejskich. Organów które powinno stać na straży porządku. I tak mało jest zieleni a pozwalamy na zniszczenie ostatnich jej elementów.

Prosze dzialac Panie Bednarko wysokie budynki podniosa prestiz miasta

Moze wiezowce w Grajewie by sie przydaly tyko jest jedno pytanie kto w nich bedzie mieszkal ci co pobieraja 500+ i zapomogi to ich bedzie stac na takie mieszkania, najpierw trzeba miec dobra prace zeby kupic takie mieszkania, a gdzie w Grajewie nowe zaklady pracy, jak dojechac jak nie ma dworca kolejowego to sa pierwszoplanowe zadania dla wladz Grajewa, tylko nazekac na Polonie i jezdzic na saksy za granice a co w Grajewie ?????? gdzie praca, dworzec kolejowy drogi i obwodnice jak dojechac do wiezowcow DWOJKA PRZY ROWIE ?????. Ktos ladnie leje wode.

Ludzie panikę sieją.. Wiadomo że nikt nie postawi w grajewie więcej niż 7-8 kondygnacji bo po co ? co to za atrakcja mieszkać na 11 piętrze w GRAJEWIE? xD

Wyzsze budynki 7-8 kondygnacji to mniej nizszych przy tej samej ilości mieszkań czyli wiecej terenu zielonego ..Panie Mirku..a Dworzec PKP i PKS oraz miejsca prac.to oczywista oczywistośc..jak mawiał klasyk

Nie od dziś wiadomo, że bardziej prestiżowe są mieszkania w niskim budownictwie. W Warszawie budowa wysokościowców podyktowana jest drogimi gruntami, a więc po prostu jest bardziej opłacalna dla dewelopera. W Grajewie z tego, co widzę nie ma problemu z pozyskaniem nowego gruntu. Wysokie budynki nie podnoszą rangi miasta - wystarczy spojrzeć na Wilanów - tam nie ma wysokościowców. Nie pozwólcie by zniszczono panoramę miasta, tak, jak zrobiono to w Białymstoku, czy Ełku na Barankach.

Ludzie! Nie potraficie czytać ze zrozumieniem! Przecież wyraźnie napisane jest, że Urząd Miasta pozwoli na budowę maksymalnie 6 pięter nadziemnych, więc po co ta dyskusja i oburzenie???

A kto te mieszkania kupi jak pracy w Grajewie nie ma.

em jak na dzien dzisiejszy ale z tego co pamietam w Grajewie kilkanascie temu uchawlono ustawe ktora zabrania stawiania budynkow wyzszych niz 4 pietra (5 liczas z parterem). Prawda jest taka ze stawiajac budynek niski ,czyli ponizej 5pieter, to tylko i wylacznie marnowanie miejsca pod inwestycje. Zchecia zamieszkal bym na 6,7,8 pietrze i podziwial widoki otaczajace nasz Grajdolek.

Wysokie budynki nie znaczy drogie mieszkania po prostu wiecej mieszkan mniej terenu ,obszary zielone nie maja nic wspolnego z wyskoka zabudowa !wrecz przeciwnie , jest park solidarnosci przypuszczam ze bedzie tam wypoczywac nie wiecej niz 10 osob na codzien .Miasto musi byc nowoczesne ,estetyczne to przyciaga inwestora !

nie no widok z 11 pietra w grajewie mógłby być fajny, może i by kawałek rajgrodu się dało zobaczyć z takiej wysokości

Póki co mieszkania rozchodzą się jak świeże bułeczki, więc chyba nie ma takiego problemu z rynkiem zbytu. Chętnych jest więcej niż nowych mieszkań. Budujcie.

Kto mówi że w Grajewie nie ma pracy to jest w błędzie.Praca jest tylko ludzie nie chcą pracować:.A bo i po co.Jak PiS da za darmo Jstem pracodawcą i coś więm na ten temat.Gdyby nie było pracy to nie budowało by się tyle nowych mieszkań i domów.Ten co narzeka to czy na pewno chce pracować?

Wszystko pod dyktando deweloperów. Ciekawe?

Osiedle wieżowców pod Grajewem to dobry pomysł. Z dala od centrum.
W centrum by nie pasowały z niską zabudową a pod Grajewem to jest dobre miejsce. Tak będzie przynajmniej estetycznie. Nadal brakuje mieszkań w Grajewie, te które się budują są w moment sprzedawane już nawet przed budową. Uważam też że by się przydało osiedle domków szeregowych. Nie każdy chce pełnowymiarowy dom i mieszkanie też nie chodzi w grę, np. najlepiej z podłaczeniem do gazu.
Dla tych co piszą że w Grajewie nie ma pracy to chyba ci co nie chcą pracować lub są bardzo wybredni. Proponuję założyć własną firmę. Nikt nikomu nie broni a jeszcze Państwo pomaga dofinansowaniami. Załóż firmę i zatrudniaj ludzi, Grajewo czeka na nowych przedsiębiorców:-)
Do Grajewianka: ludzi w Grajewie jest pełno którzy mają pieniądze lub stać ich na mieszkania chociażby na kredyt. Grajewianie to mądrzy i przedsiębiorczy ludzie, jest bardzo wielu którzy prowadzą własne działalności chociażby firmy budowlane, meblarskie itp. które są znane na całą północno-wschodnią Polskę. Chce Pani sklepów? Są w Grajewie tylko Pani do nich nie zagląda bo to nie chińskie H&M. Przypominam że są sklepy z odzieżą tyłu Odlot na Ełckiej, Sajp na Wojska Polskiego, Moda na Piłsudskiego, Emi na Wojska Polskiego i wiele innych z fajnymi ciuchami a nie secondhandy.
Dlatego proszę wszystkich Grajewian wspomagajcie swoich. Róbcie zakupy w Grajewie. Meble kupisz w Grajewie, rtvagd w Grajewie, robisz remont łazienki jest sklep na łazienek z fajnym asortymentem.
Jak podchodzisz do tego tak że pracujesz w Grajewie a wydajesz pieniądze w Ełku to gdzie logika, Ełk się nie odwdzięczy i w Grajewie pieniędzy nie zostawi.
Grajewo się rozwija i to bardzo dzięki Panu Latarowskiemu. Kazdy to widzi kto choć trochę się interesuje tym miastem. Oby tak dalej, trzymam kciuki.

Wieżowce - niech nawierzchnię ulic poprawią np. ul. Ełcka po prostu jazda tą ulicą t wielki slalom.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.