Kultura i rozrywka

Wieści z ZSS

W dniach od 26.01.2015 r. do 30.01.2015 r. przy Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie odbyło się zimowisko pod hasłem: „ Ferie na sportowo, bezpiecznie i zdrowo”. 
Podczas zimowiska w zajęciach organizowanych codziennie przez pięć dni od godz. 8.00 do godz.15.0 (i w trakcie wycieczek autokarowych, dłużej, bo  do godz. 19.00) wzięło udział 42 uczniów. 
Dzieci miały zapewnione cztery posiłki (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek), uczestniczyły także w grach i zabawach, jak również w wycieczkach autokarowych  do Białegostoku, Mikołajek  i Warszawy. 


V edycja zimowiska „Na sportowo, bezpiecznie i zdrowo”- to już historia, 5 dni wypełnionych zabawami, wyjazdami w ciekawe miejsca, spotkaniami z ciekawymi ludźmi. 
Poniedziałek inaugurujący zimowisko rozpoczął się spotkaniem organizacyjnym, na którym organizatorki zapoznały uczestników z regulaminem, omówiły zamierzenia na poszczególne dni zimowiska, przypomniały zasady związane z zachowaniem porządku i bezpieczeństwa na terenie szkoły, podczas wyjazdów i w miejscach, które zamierzaliśmy odwiedzić. Tego też dotyczyło spotkanie z policjantką - panią Joanną Kiluk, po którym wszyscy uczestnicy udali się do Miejskiego Domu Kultury na warsztaty tworzenia biżuterii. Efekty twórczego wysiłku zostały przyniesione do szkoły i umieszczone na tablicy. Po obiedzie dzieci  i młodzież realizowały się plastycznie wizualizując swoje wyobrażenie najpiękniejszego dnia na zimowisku. 
Następny dzień spędziliśmy w Białymstoku. Zgodnie z pięcioletnią tradycją nastąpił podział na dwie grupy. Liczniejsza wysypała się na płytę miejskiego lodowiska a druga udała się do Centrum Ludwika Zamenhofa na zajęcia w Sali Gier  i Zabaw. Podczas, gdy łyżwiarze kręcili mniej lub bardziej udatnie piruety na lodzie, „zamenhowicze” układali karty memory związane z wielokulturowością Białegostoku, bawili się w teatrzyk  z ręcznie szytymi lalkami, próbowali swoich sił w modelowaniu kwarcowego piasku przy użyciu prostych narzędzi, zetknęli się z kulami edukacyjnymi umożliwiającymi identyfikację przedmiotów bez użycia wzroku, integrowali się tworząc kombinacje   z rąk i nóg na kolorowych planszach „Twistera”, rysowali kredą na magnetycznych ścianach.


Zmęczeni, z bólem nóg i mięśni (łyżwiarze), z radosnym zamętem w głowach („zamenhowicze”) przemieściliśmy się do budynku Filharmonii Podlaskiej, gdzie zorganizowano nam warsztaty plastyczne i oprowadzono po nowoczesnym tchnącym jeszcze świeżością gmachu. Potem już tylko pizza „U Grubego Benka” i powrót do domu.
    Noc jeszcze towarzyszyła naszemu środowemu wyprawianiu się do stolicy. Zaopatrzeni w kanapki i picie wyruszyliśmy na audiencje do królów: Stanisława Augusta Poniatowskiego na Zamku Królewskim i Jana III Sobieskiego w Pałacu                w Wilanowie. Warszawa przywitała nas rzęsistym deszczem, wiec pospiesznie przeszliśmy, na krótko zatrzymując się na Starówce przy strojnej, przyciągającej uwagę choince; do Zamku Królewskiego, gdzie doświadczyliśmy podróży w czasie goszcząc w komnatach ostatniego króla Polski. Zajrzeliśmy do sypialni i garderoby monarchy; przysiedliśmy  tak jak petenci wiele wieków temu w oczekiwaniu na wezwanie króla, zlokalizowaliśmy wszystkie 4 trony królewskie by na koniec być świadkami przeistoczenia się kilkorga spośród naszej grupy w postacie z epoki za sprawą przyobleczonych(wydobytych przez przewodników z koszyków) kontuszy, żupanów, strojnych sukni, pasów kontuszowych i, jakże odmiennych od dzisiejszych, nakryć głowy. Mieliśmy więc wgląd w codzienne królewskie bytowanie i bardziej chyba współczuliśmy mu niż podziwialiśmy jego codzienność, ze względu na etykietę i ograniczenia związane z byciem królem (łóżka i trony wyglądają raczej na niewygodne).


    Ta sama refleksja towarzyszyła nam podczas zwiedzania królewskich komnat w Pałacu w Wilanowie. Podziwialiśmy piękne obrazy, elementy wystroju wnętrz przepyszne płaskorzeźby, sztukaterie, wspaniałe tapiserie i lśniące posadzki                        w dalekich od wygody i przytulności komnatach mając świadomość, że czeka nas spoczynek  w naszych, skrojonych na zwykłych śmiertelników miarę, mieszkaniach                     i łóżkach. Ku którym ruszyliśmy zatrzymując się w Wyszkowie na smaczny obiad.
    Następnego dnia po śniadaniu, nastąpił podział uczestników zimowiska na grupy. Jedna wyruszyła do Mikołajek do Hotelu Gołębiewski a w nim Parku Wodnego „Tropikana”, druga zaś przemieściła się do Miejskiego Domu Kultury na warsztaty lepienia z gliny. Po zajęciach zaś stworzyła wspólny plakat dotyczący profilaktyki uzależnień - ostrzeżenie  przed sięganiem po papierosy, alkohol, narkotyki.  
    Najważniejszym punktem ostatniego dnia zimowiska było spotkanie    z Adamem Sokołem i Jackiem Nerkowskim terapeutami z Fundacji „Głos Ewangelii” z Warszawy. Spotkanie upłynęło pod znakiem rapu. Uczestnicy spotkania zostali zaznajomieni z historią tego gatunku muzyki, przesłaniem jakie ze sobą niesie. Posłuchali historii życia jednego z terapeutów wyartykułowanej  w  dramatycznej melorecytacji. Drugi opowiedział o własnej trudnej drodze wychodzenia z uzależnień. Później była wspólna zabawa  w rapowanie. Prowadzący zachęcali do próbowania własnych możliwości w rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu się na temat własnych przeżyć. Czas do obiadu wypełniła radosna zabawa z udziałem licznych przebierańców. Przed rozjechaniem się do domów wszyscy każdy uczestnik otrzymał torbę z upominkami od naszych sponsorów.
Zimowisko było efektem ogromnego zaangażowania organizatorów: Wioletty Skwiot, Anny Jarząbek, Doroty Jaśkowskiej, Jana Śmiarowskiego, nauczycieli-wolontariuszy: Anny Borkowskiej, Marty Kosteckiej, Emilii Koniecko, Urszuli Puchalskiej, opiekunów: Małgorzaty Surowskiej, Krystyny Maciorowskiej, Alicji Radziszewicz, Mirosławy Myszkowskiej, Henryki Pachuckiej, Elżbiety Długołeckiej, Małgorzaty Zyskowskiej, pracowników administracji: Doroty Kozikowskiej, Bożeny Ślicner  oraz kierowcy Tadeusza Frydrycha. Środki finansowe zapewniły samorządy: miasta Grajewo, gminy Grajewo, gminy Prostki, miasta Szczuczyn, gminy Radziłów oraz Ośrodki Pomocy Społecznej tychże Gmin.  Nie zawiedli także sponsorzy: Piekarnia „Konopki”, Piekarnia Łaguna, mleczarnia „Mlekpol”, Dorota Kulikowska, Adam Kulikowski, Alicja Leończyk, Małgorzata Rogowska, PSS „Społem”, Fitness Club Ernesto w Grajewie. Zakład Przemysłu Mięsnego  "Europa" w Rajgrodzie, S.Z. Zielińscy
Nasze wyjazdy od wielu już lat realizowane są przez pana Grzegorza Zorczykowskiego, którego wysokie kompetencje, punktualność i troska o nasze bezpieczeństwo zapewniają nam komfort podczas naszych licznych wycieczek.

GALERIA ZDJĘĆ


Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegoż przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.
Na zimowisku uczniowie dobrze się bawili, pogoda i humory dopisywały. To, co przeżyliśmy zostanie na bardzo długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością czekamy na następne zimowisko za rok.

                                Anna Jarząbek

                                Wioletta Skwiot

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.