Kultura i rozrywka

Wieści z ZSM 3


Spójrz na swoje miasto oczami bohaterów powieści „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk

W minioną środę 11 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Grajewie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu czytelniczego popularyzującego bestsellerową powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „110 ulic”. 

Uczestnicy terenowej gry literackiej i zaproszeni uczniowie spotkali się na kameralnym wernisażu, by obejrzeć plakaty dokumentujące różnice między obrazem literackim a stanem obecnym najbardziej charakterystycznych miejsc w naszym mieście. Akcja utworu „110 ulic” osadzona jest bowiem w Grajewie. 

Powstanie plakatów poprzedzone było reporterskimi wyprawami w wybrane miejsca naszego miasta uwiecznione na kartach powieści. Uczestnicy projektu rejestrowali swoje spostrzeżenia, wykorzystując aparat fotograficzny, sporządzając własne szkice, notatki, przeprowadzając uliczne sondy. Jednemu z zespołów udało się nawet uzyskać zaproszenie do gabinetu urzędującego Burmistrza Miasta.

Środowy wernisaż rozpoczęliśmy odczytaniem listu od autorki powieści. Oto jego treść:

Drodzy Przyjaciele z Grajewa,

Kiedy zaczynałam pisać moją pierwszą powieść i szukałam miejsca, w którym mogłabym osadzić jej akcję, przypadek sprawił, że trafiłam na znane mi tylko 
z opakowania mleka Wasze miasto.
Grajewo poruszyło jakąś strunę w moim sercu, pamiętam chłodny lutowy poranek, kiedy około dziesiątej wysiadłam z autobusu, aby zorientować się w topografii. Nie powiem, abym od razu zapalała miłością do Grajewa. Znacie je, niektórzy od urodzenia. Nie jest to łatwa miłość… Ale nawet ktoś taki jak Michał Wierzbicki mógł się w nim zakochać.
Jak to się stało? Może pamiętacie ten fragment powieści, kiedy uczniowie liceum idą w triumfalny marsz ulicami miasta po wygranym meczu. Chyba właśnie wtedy Michał poczuł, że łączy go z Grajewem coś więcej niż tylko przymus. Poczuł, że ma tu kolegów i przyjaciół.
Ja poczułam się podobnie, kiedy po wydaniu książki przyjechałam, aby ją wśród grajewian promować. I czuję się tak za każdym razem, kiedy przyjeżdżam do Waszego miasta, bo za sprawą „110 ulic” stało mi się ono bliskie niczym moje miasto rodzinne.
Drodzy Przyjaciele, chcę Wam podziękować za przeczytanie „110 ulic” i zachęcić do czytania w ogóle. Czytanie czyni nas lepszymi. Więcej rozumiemy i trudniej przychodzi nam oceniać innych. Czytanie budzi w nas ciekawość świata i życzliwość. Oby i Was uczyniło światłymi, dobrymi ludźmi.
Życzę Wam wielu przygód literackich na Waszej drodze. Odkrywajcie nowe światy i poznawajcie tajniki ludzkiej psychologii, stawajcie się coraz mądrzejsi, bo takich obywateli potrzebuje nasz kraj.

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam! 
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

A potem był czas na wymianę doświadczeń, czytanie fragmentów powieści, rozmowy o zmieniającym się obliczu naszego miasta, o sztuce fotografii, komplementowanie umiejętności plastycznych. 

Uczestnicy projektu przyznali, że udział w wernisażu był dla nich zupełnie nowym, nieznanym dotychczas doświadczeniem, dlatego interesowali się wcześniej obowiązującą na takim spotkaniu etykietą i zasadami dress code’u. Stwierdzili, że obycie towarzyskie, umiejętność prowadzenia nawet niezobowiązującej, kurtuazyjnej rozmowy jest wcale niełatwą sztuką, której warto i należy się uczyć, by czuć się swobodnie w rozmaitych życiowych sytuacjach.

Wszystko to zaowocuje być może kolejnym projektem czytelniczym, ponieważ główny bohater Michał Wierzbicki pojawia się w naszym mieście i na kartach innej powieści M. Gutowskiej-Adamczyk „220 linii”.

Realizatorzy tegorocznego projektu to uczniowie IV b, IV d, V b, VI d wraz z nauczycielami: U. Bołonkowską, U. Buczyńską, S. Łempicką, H. Muryjas-Rząsą, J. Rydzewską.    

 

Fot. U. Buczyńska

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.