czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wieści z SP nr 4

Konkurs „Czytanie jest the best”
12 marca szkoła otrzymała drogą e-mailową od Głównego Specjalisty ds. Oświaty, pani Julity Wiluk regulamin Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ph. „Czytanie jest the best!”, którego organizatorami są Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału w Białymstoku, Fundacja Sąsiedzi i Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku. Celem konkursu jest m. in. promowanie czytania jako alternatywnej formy spędzenia czasu wolnego. W kategorii wiekowej kl. I-III na wojewódzki konkurs wysłaliśmy prace plastyczne Julii Nowik z klasy I c (wychowawczyni p. R. Wierzchowska) i Zuzanny Grabowskiej z klasy III c (wychowawczyni p. Anna Gryczkowska). Przypomnijmy, że zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do wybranej książki Tomasza Samojlika lub Grzegorza Kasdepke. Trzymamy kciuki za dziewczynki i życzymy powodzenia.

Dbamy o zdrowie
Dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki: Oliwia Czaplicka, Patrycja Kuczyńska i Wiktoria Olszewska wraz z panią L. Pietrzykowską odwiedziły dzieci z grup przedszkolnych „Biedroneczki” i „Skrzaty”. Celem wizyty było spotkanie czytelnicze ph.: „Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam” w ramach programów „Wychowanie przez czytanie” i „Trzymaj formę”. Pozdrawiamy „Słoneczka” i  „Muchomorki”, których wkrótce również odwiedzimy. 

„Nie zgubić talentu” – „English Day”
Na zajęciach języka angielskiego prowadzonych przez panią Dorotę Zabłocką  w ramach projektu edukacyjnego ph.: „Nie zgubić talentu” panowała atmosfera zabawy i przygody. Przedszkolaki poznały nazwy ubrań w języku angielskim. Aby je dobrze zapamiętać grały w gry utrwalające poznane słówka, oglądały bajki i przebierały się. Atrakcją było wkładanie ubranek do pralki, a następnie ich rozwieszanie. 

 

Wycieczka do „Kotulca”
15 marca odwiedzając „Kotulec” Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział Grajewo koło czytelniczo-medialne zakończyło realizację projektu edukacyjnego, którego celem było m.in. kształtowanie właściwego stosunku do świata zwierząt. Tego dnia pod opieką p. I. Bukrejewskiej dziewczęta zaniosły koce oraz karmę dla bezpańskich kotów. Akcja zbierania tych rzeczy trwała cały miesiąc, a poprzedzona była zajęciami czytelniczymi w oddziałach przedszkolnych. Na miejscu bardzo miłe pracownice p. Iwona Sypytkowska i p. Alicja Tondera oprowadziły dziewczęta po schronisku. Panie opowiedziały smutne historie przebywających tam podopiecznych, dlaczego  zwierzęta trafiają do schroniska, i jak powinniśmy zabezpieczyć je przed zagubieniem się. Powinniśmy pamiętać, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek i odpowiedzialność za słabą istotę. Sara Cappella, Amelia Kiełczewska, Wiktoria Gibniewska, Wiktoria Szumowska, Wiktoria Anna Jaszewska, Wiktoria Siedlecka z koła czytelniczo-medialnego wraz z opiekunem dziękują wszystkim dzieciom i ich rodzicom za włączenie się w zbiórkę kociej karmy dla milusińskich TOZ.

Przedszkolaki w kinie
 19 marca „Biedronki” i „Skrzaty” wraz z wychowawczyniami udały się do kina na przedstawienie teatralne pt. „Zośka, piraci i wielka draka”. To typowa historia o piratach przedstawiona w nietypowy sposób. Mała Zośka, z którą może utożsamić się każdy przedszkolak, bardzo chce zostać piratką. Przykład Zośki pokazuje, że warto wierzyć w siebie i spełniać nawet najśmielsze marzenia. Jeśli jest się odważnym i wytrwałym wszystko jest możliwe. 
 
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
21 marca 2019 r. w Urzędzie Miasta Grajewo odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach rywalizowali uczniowie grajewskich szkół podstawowych podzieleni na dwie grupy wiekowe. Wyniki w I grupie wiekowej (uczniowie klas I – VI szkół podstawowych): II miejsce – Marta Pawełkowska – SP 4; III miejsce – Igor Zyskowski – SP 4. Wyniki w II grupie wiekowej (uczniowie klas VII –VIII szkół podstawowych oraz III klas gimnazjum): I miejsce – Jakub Samełko – SP 4; III miejsce – Krzysztof Sztabiński – SP 4. Prawo startu w eliminacjach powiatowych Turnieju zyskali laureaci dwóch pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych. Nagrody dla zwycięzców ufundował Burmistrz Miasta Grajewo. 

My animal – pierwsze projekty pierwszoklasistów w języku angielskim
Chociaż mali poligloci naukę języka angielskiego rozpoczęli niedawno to potrafią już opisać wybrane zwierzę. Pokazali to wykonując piękne projekty pod kierunkiem pani Alicji Deresz. Znają już zwierzęta zamieszkujące sawannę oraz potrafią nazwać główne części ciała. Pisanie w języku obcym  – to też już im wychodzi. 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim
20 marca 2019 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego  Konkursu Pięknego Czytania w Języku Angielskim. W tym roku czytaliśmy baśnie H. Ch. Andersena oraz braci Grimm. Trzynaścioro uczniów z klas VI – VIII stanęło w szranki o palmę pierwszeństwa w interpretacji angielskiego tekstu. Nie należało to do łatwych zadań, gdyż nie dość, że trzeba było wykazać się poprawną angielszczyzną, to jeszcze przyciągnąć uwagę słuchaczy ciekawym odczytaniem baśni. Jury nie przyznało pierwszej nagrody, ale postanowiło wyróżnić za ogólny wyraz artystyczny Krzysztofa Sztabińskiego z kl. VIII b oraz Kalinę Kacprzak z kl. VII b.
Organizatorki: Alicja Deresz-Armata, Renata Sokołowska i Marta Poniatowska wszystkim uczestnikom dziękują i gratulują.

Sportowy i kolorowy Pierwszy Dzień Wiosny w „Czwórce”
21 marca to wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego – to Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie naszej szkoły czekali na ten dzień z niecierpliwością, bowiem wiedzieli, że będzie on wypełniony atrakcjami i nie będą odbywały się lekcje. Na początku w wiosennej scenerii w pracowniach uczniowie wraz z wychowawcami i przydzielonymi do nich nauczycielami spędzili czas na zabawach i konkursach integrujących klasy, nie zabrakło wiosennych niespodzianek, oglądania zabawnych filmów,  wspólnego  posiłku. Przedszkolaki wybrały się na spacer z przystrojoną we wstążki, świecidełka oraz kolorowe papierki gałązką nazywaną gaikiem symbolizującym wprowadzenie wiosny i rozkwit przyrody. Klasy młodsze uczestniczyły także w seansie filmowym „Asterix i Obeliks” w Grajewskim Centrum Kultury częściowo sfinansowanym przez Radę Rodziców. Trzy klasy wraz z wychowawcami uczestniczyły w wydarzeniu „Energetycznie z Jednostką” organizowanym przez Zespół Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Tego dnia uczniowie klas IV-VI zostali zaproszeni na sportowe tory przeszkód, gdzie reprezentacje klas rywalizowały ze sobą w konkurencjach przygotowanych przez p. Grzegorza Cudnego i p. Tomasza Chylińskiego. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali GLEJT  niepytania do wykorzystania przez klasę w wybrany przez siebie dzień. Po wszystkich konkurencjach odbył się mecz piłki siatkowej  NAUCZYCIELE & UCZNIOWIE z klas VIII. Nie liczył się wynik, ale integracja i wspólnie spędzony czas w szkole. Dzień był bardzo udany, uczniowie zadowoleni, o czym świadczył uśmiech na twarzach i radość. Wspaniałe humory i kolorowe stroje świadczyły, że wiosna jest już blisko. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami pragnie serdecznie podziękować panu Dyrektorowi, który umożliwił nam zorganizowanie wiosennej imprezy, a wychowawcom i nauczycielom za współpracę. Panie Marta Lenkiewicz i L. Pietrzykowska zapraszają do galerii zdjęć.
http://sp4.grajewo.com/sportowy-i-kolorowy-pierwszy-dzien-wiosny-w-czworce/
Szkolne Koło Caritas dziękuje 
Dziękujemy serdecznie NAUCZYCIELOM i UCZNIOM za pomoc w  organizacji kwesty na rzecz chorej Wiktorii. Podczas zbiórki w parafii pw. Świętego Ojca Pio zgromadziliśmy –  3694,72 zł, natomiast w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy  –  3646,02 zł.  Jesteśmy wdzięczni wszystkim PARAFIANOM oraz  KSIĘŻOM PROBOSZCZOM  za okazane serce i zrozumienie. Cieszymy się, że tak wiele osób okazało solidarność i wsparcie naszej koleżance.
                                                                                 
„Biedronki” – mali tropiciele
Spragnione ciepła i zieleni przedszkolaki dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny. Zmieniła się dekoracja w sali z zimowej na wiosenną. Pod kierunkiem pani wychowawczyni wykonały wiele pięknych prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Podczas zajęć dzieci miały też okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku. 21 marca  – w pierwszy dzień wiosny dzieci przyszły do przedszkola w radosnych nastrojach, a w ich ubraniach przeważał kolor zielony. Tego dnia wspólnie ze „Skrzatami” obejrzały teatrzyk „Zwiastuny wiosny” – w przerwie zaś zjedli wspaniałą galaretkę z bitą śmietaną, przygotowaną przez panie Arletę i Monikę.  Tego dnia dowiedzieli się, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia  przyroda i jak wiele korzyści możemy czerpać z obcowania z nią.                     

„W każdej szkole są książkowe mole”  
Koło czytelniczo-medialne wraz z opiekunem p. I. Bukrejewską zaprosiło uczniów klas III i IV do udziału w konkursie czytelniczym „W każdej szkole są książkowe mole”  z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.  Zadaniem uczestników jest odwiedzenie biblioteki szkolnej, odebranie „Karty odpowiedzi” i podpisanie jej,  przeczytanie pytań konkursowych zamieszczonych na tablicy znajdującej się przy bibliotece szkolnej;  naniesienie prawidłowych odpowiedzi na otrzymaną „Kartę”; wrzucenie podpisanej „Karty odpowiedzi” do skrzynki znajdującej się w bibliotece szkolnej. Wszystkie „Karty odpowiedzi” z prawidłowo rozwiązanymi zadaniami wezmą udział w losowaniu nagród.

Tydzień z legendą
Jeden z ostatnich tygodni w świetlicy szkolnej poświęcony był poznawaniu polskich legend. Każdego dnia uczniowie zapoznawani byli z inną legendą. Wspólne rozmowy na temat przeczytanego tekstu pozwalały lepiej utrwalić ciekawe historie dotyczące różnych miast Polski. Podsumowaniem tygodnia był przeprowadzony konkurs. Każdy z uczniów odpowiadał na pytania  o różnym stopniu trudności. Dobre odpowiedzi były nagradzane. Po podliczeniu punktów wszystkim uczniom wyłoniono zwycięzców: Laurę Wojciechowską, uczennicę z klasy I b i Szymona Modzelewskiego, ucznia z klasy II d. Wychowawcy świetlicy gratulują zwycięzcom i dziękują wszystkim za wspólną zabawę.

Turniej Piłki Siatkowej
22 marca 2019 r. zakończył się Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt klas piątych. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny dziewcząt. W  wyniku dwutygodniowych zmagań zwyciężyła drużyna z klasy V d, drugie miejsce wywalczyła klasa V b, trzecie V e, a czwarte V a. Organizator gratuluje zwycięskiej  drużynie. Dziękuje wszystkim uczestniczkom za udział w turnieju i za sportową walkę na boisku.

Biblioteka szkolna dziękuje 
Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom za dary książkowe przekazane do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Chcę, abyś przeczytał moją książkę”. Do grona naszych darczyńców dołączył FILIP KRAJEWSKI z klasy VII b. 

„Czystość to zdrowie”
„Czystość to zdrowie”- to temat spotkania czytelniczego zorganizowanego przez Koło czytelniczo-medialne i jego opiekuna w ramach realizowanego w naszej szkole Ogólnopolskiego  Programu  Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Pomaga on rozwijać zainteresowania uczniów i kształtować nawyki prozdrowotne.  Organizując pierwsze spotkanie czytelnicze w oddziale przedszkolnym „Biedronki”,  dziewczęta Wiktoria Siedlecka i Wiktoria Gibniewska wykorzystały „magiczną skrzynkę” i  przygotowały scenki teatralne, w trakcie których zaprosiły dzieci do Krainy Zdrowia. Z „teatru narracji” przedszkolaki dowiedziały się co oznacza higiena osobista i jaki ma wpływ na  małego przedszkolaka.  Dzieci wysłuchały wielu wierszy związanych z tą tematyką. Największe poruszenie i dyskusję wzbudził wiersz Jana Brzechwy „Natka Szczerbatka”. W dalszej części spotkania, za pomocą slajdów wykonanych przez uczennice, przedszkolaki poznały przybory toaletowe niezbędne do utrzymania higieny ciała oraz omówiły sposoby ich używania. Dzieci odpowiadały też na pytania do tekstu przy równoczesnym wskazywaniu odpowiedzi. Nie zabrakło  zagadek i rebusów związanych z tą tematyką. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem i ekspresją ruchową polegającą na  naśladowaniu ruchem piosenki  „Mydło wszystko umyje”. 

Szkolny Konkurs Wiedzy o Grajewie
Już od lat w naszej „Czwórce” organizowany jest Szkolny Konkurs Historyczny pod hasłem „Czy znasz swoje miasto?” dotyczący historii Grajewa. W tym roku był on adresowany do uczniów klas VI – VIII. Po raz czwarty z rzędu najlepsza okazała się Marta Pawełkowska z klasy VI b. Kolejne miejsca zajęły Kalina Kacprzak i Julia Jarosz, uczennice klasy VII b. Zwycięzcy otrzymają nagrody 6 kwietnia podczas spotkania literacko – historycznego w Grajewskiej Izbie Historycznej. Konkurs przeprowadziła Komisja w składzie: p. Anna Bukowska, p. Wiesław Jerulank i p. Lilla Pietrzykowska.

Dzień Świętego Patryka
15 marca 2019 r. obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Tego dnia uczniowie zazielenili naszą szkołę swoimi strojami i koniczynkami porozwieszanymi w całym budynku. Dodatkowo pani Agnieszka Sokołowska, pani Eliza Gołaszewska i pani Dorota Zabłocka zorganizowały coroczny happening, podczas którego uczniowie odpowiadali na pytania związane z tym świętem. W zamian otrzymywali zielone upominki.  Wszyscy słuchali irlandzkiej muzyki i świetnie się bawili - informuje Kalina Kacprzak.

Dociekliwe „Biedronki”
22 marca „Biedronki” obchodziły Światowy Dzień  Wody. W tym dniu przedszkolaki dowiedziały się skąd  bierze się woda i jak dużo jest jej na kuli ziemskiej. Zastanawiały się też jakie właściwości ma woda, do czego jest potrzebna i kto jej potrzebuje? Dzieci rozwiązywały zagadki słuchowe, brały udział w zabawach badawczych. Zastanawiały się co przyspiesza rozpuszczalność substancji w wodzie i co należy robić by wody nikomu nie zabrakło? Na zakończenie zajęć „Biedronki” techniką wyklejanki wykonały piękne prace – kropelkę  wody. Dzień ten miał rozbudzić w dzieciach poczucie odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej. I to się na pewno udało. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać. A więc – NIE MARNUJMY WODY! – apelują „Biedronki” wraz z wychowawczynią. 
 
Dbamy o bezpieczeństwo
Od początku roku szkolnego „Biedronki” poznawały podstawowe zasady bezpieczeństwa zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią. Chodziły z wychowawczynią na spacery i wycieczki ucząc się, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i zachowywać się w jej pobliżu. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że przez jezdnię można przechodzić tylko w wyznaczonym miejscu. Rozumieją na jakim świetle trzeba stać – czekać. Znają też niektóre znaki drogowe. Ale najwięcej o ruchu drogowym wie pan policjant. 27 marca oddział „Biedronek” odwiedziła sierżant sztabowy Sylwia Gosiewska z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się na co dzień i jak ważna i odpowiedzialna jest jej praca. W formie praktycznej przybliżyła dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a także przypomniała numery alarmowe pod które możemy dzwonić w sytuacji zagrożenia.  Pani policjantka zwróciła też uwagę na to, że dzieci mogą jeździć rowerem po ulicy jedynie pod opieką osoby dorosłej, a na głowę powinny założyć kask. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Słuchały z uwagą. Nie bały się zadawać pytań i dzielić się swoimi doświadczeniami.   
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: www.sp4.grajewo.com
SP 4 Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.