Wieści z SP nr 2

aktualizacja: 2019-09-10 21:37:56     nr wiadomości: 40160     przeczytano: 4497     Ilość komentarzy komentarze: 1

6 WRZEŚNIA 2019 ROKU SPOŁECZNOŚĆ Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Grajewie UCZESTNICZYŁA W XIX MIĘDZYNARODOWYM  MARSZU PAMIĘCI ZESŁAŃCÓW SYBIRU W BIAŁYMSTOKU

Celem Marszu jest przypominanie o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest żywym znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. 

    W tym patriotycznym spotkaniu, jak co roku, wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, głównie byli to: Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna, nauczyciele i harcerze. 

    Swój ślad na tej drodze ku polskości zaznaczyli również przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama  Mickiewicza w Grajewie. Obecni byli uczniowie: Zuzanna Grygo, Kamila Kacprowska, Patrycja Zawistowska, Alicja Zyskowska, Alan Kotowski i Maciej Kozanecki wraz ze Sztandarem szkoły i opiekunkami: Sybiraczką – Jadwigą Budną oraz nauczycielką – Anną Niedźwiedzką. Ulicami Białegostoku sprzed Pomnika Katyńskiego przeszli do kościoła pw. Ducha Świętego i wzięli udział we Mszy świętej. Następnie uczestniczyli w uroczystościach przy Pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka, a także zwiedzali Muzeum Sybiraków  w podziemiach kościoła pw. Ducha Świętego. Ponadto obejrzeli wystawy na terenie Kościoła pw. Ducha Świętego: „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii’ oraz „Polacy na Syberii” przygotowane przez: Muzeum Pamięci Sybiru i OBEN IPN w Krakowie.

    Było naprawdę uroczyście i podniośle, tak jak powinno być  w chwilach refleksji i zadumy, gdy oddajemy hołd poległym za Ojczyznę. Poprzez zaangażowanie i osobisty przykład wskazujemy bowiem innym drogę do patriotyzmu i zachowania pamięci o historii naszego narodu. 


fot. Anna Niedźwiedzka

Jedyna szkola w miescie, ktora pamieta o tych dzielnych ludziach. brawo
Napisał: aga dodano: 2019-09-11 22:48:54

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.