piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wieści z SP 4

Sukcesy w konkursach ogólnopolskich

W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ALCHEMIK zorganizowanego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły (11 ze szkoły podstawowej i 6 z oddziałów gimnazjalnych). Weronika Dziejma, uczennica klasy VIII a została laureatką wyróżnioną na szczeblu krajowym (zajęła IV miejsce w Polsce), a Róża Ruszczyk, uczennica klasy VIII a oraz Julia Zarzecka, uczennica klasy III c  gimnazjum uzyskały bardzo dobre wyniki. Szkoła otrzymała wyróżnienie krajowe w uznaniu za uzyskane wyniki. Nauczycielką uczennic jest p. Joanna Daniela Zalewska-Grochowska.

 

Z kolei Magdalena Karwowska z klasy V d  znalazła się w gronie dziesięciu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „RAZEM dla lepszego Internetu” pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie. Uczennica zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI. Konkurs polegał na przygotowaniu plakatu w dowolnym programie graficznym na temat zawarty w tytule. Nauczycielką Magdy jest pani Joanna  Waniewska.

 

Konkurs Poezji Religijnej pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Grajewo i Radia „Nadzieja”

Uczniów klas IV-VIII z terenu Miasta Grajewo zapraszamy do  udziału w V EDYCJI KONKURSU POEZJI RELIGIJNEJ ”Wiara jest radością” ph.”Maryja jak słońca promyk ranny grzeje nas.”

Konkurs odbędzie się 30 maja 2019 r. w świetlicy szkolnej. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 27 maja 2019 r. włącznie. Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej szkoły. Organizatorami konkursu są: ks. Proboszcz Dariusz Gosk, p. Halina Muryjas- Rząsa, p. Krystyna Łaguna i p. Dorota Lekenta.

 

„Muchomorki” policjantami  

13 maja grupa przedszkolna „Muchomorki” z wychowawczynią p. Eweliną Gulan wybrała się do Komendy Powiatowej Policji w Grajewie.  W trakcie wizyty dzieci zapoznały się z pracą grajewskich  policjantów. Zobaczyły „niebieski pokój” oraz poznały zasadę działania weneckiego lustra. Wysłuchały też policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa oraz sposobów unikania zagrożeń związanych ze spotkaniem z nieznajomym. Na zakończenie każde dziecko mogło wczuć się w rolę policjanta, zasiąść za kierownicą policyjnego samochodu i usłyszeć sygnały dźwiękowe, co wzbudziło najwięcej emocji.

 

Biblioteka szkolna

 9 maja 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie czytelnicze „Książka moim przyjacielem” z udziałem dzieci z grupy przedszkolnej „Muchomorki”  i członkiń Koła Przyjaciół Biblioteki: Oliwii Czaplickiej, Patrycji Kuczyńskiej, Wiktorii Olszewskiej, Joanny Popowskiej i Kamili Sierakowskiej.  Celem spotkania było m.in. kształtowanie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła przeżyć. Najmłodsi rozwiązywali zagadki, wymieniali, czym różnią się od siebie książki: wielkością, grubością, kolorystyką, zawartością. Wskazali różnice między księgarnią a biblioteką. Z zainteresowaniem  wysłuchali listu od przyjaciółki Książki zachęcającego do odgadnięcia nazwy pewnego domku i uwolnienia jego mieszkańców. Kolejnym punktem spotkania było głośne czytanie książek dla dzieci przez Koło Przyjaciół Biblioteki.  Wizytę przedszkolaków w bibliotece szkolnej zakończyłyśmy  wręczeniem bajkowych kolorowanek i wykonaniem wspólnej, pamiątkowej fotografii. Organizatorką spotkania była p. L. Pietrzykowska.

 

W dniach 13-17 maja w bibliotece szkolnej przeprowadzono akcję „Tydzień Zakazanych Książek”, której celem było zwrócenie uwagi czytelników na wolność słowa i problemy cenzury.  Przez cały tydzień można było czytać kryminały, horrory, powieści sensacyjne, książki o duchach, wampirach i nieposłusznej młodzieży, słowem – książki trzymające w napięciu. Organizatorkami akcji były p. I. Bukrejewska i A. Joka.

 

Takie są moje granice! – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Dlaczego warto stawiać granice, czemu jest to  dla nas ważne? Czy pieniądze dają szczęście? Taka tematyka towarzyszyła nam podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego w ramach Ogólnopolskiej kampanii  „Ja czytam” pod patronatem honorowym MEN. W spotkaniu uczestniczyły dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki. Inspiracją do dyskusji było opowiadanie z książki „Siedmiu wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Z dyskusji wspólnie wyciągnęłyśmy następujące wnioski:  Posiadanie dużej ilości pieniędzy nie jest źródłem szczęścia; Często to, co w życiu najważniejsze, jest zupełnie za darmo; Należy stawiać granice w kupowaniu rzeczy, które czasami są nam zupełnie niepotrzebne. Opiekunem DKE jest nauczyciel bibliotekarz p. L. Pietrzykowska.

 

15 maja 2019 r. Szkoła Podstawowa nr 4 im. H. Sienkiewicza w Grajewie po raz pierwszy wzięła udział IV edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 r. Organizatorem akcji była Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad akcją objęła Fundacja „ABCXXXI - Cała Polska czyta dzieciom” oraz Lubuski Kurator Oświaty. Akcja realizowana była w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (sbp.pl). Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;  integracja środowiska lokalnego; pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe; zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Zadaniem placówek uczestniczących w akcji było przeprowadzenie akcji czytelniczej bicia rekordu w czytaniu na przerwie, na dwóch lub więcej wybranych przerwach międzylekcyjnych w jednym wybranym przez siebie dniu od 8 do 15 maja 2019 r. Grupy szkolne przebywające w tym czasie poza placówką, np. na wycieczkach szkolnych również mogły wziąć udział w biciu rekordu w czytaniu.

Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły wypożyczyli bądź przynieśli w tym dniu książki do czytania podczas dwóch przerw międzylekcyjnych na korytarzach szkolnych, w bibliotece, świetlicy, w klasach i w pokojach pracowników szkoły. W oddziałach przedszkolnych i klasach I-III wychowawcy sami wyznaczyli „strefy czytania” – na dywanikach, na których głośno czytali książki koleżanki i koledzy, sami nauczyciele bądź zaproszeni goście.

Uczestnicy akcji według wieku i zainteresowań czytali bajki, wierszyki, baśnie, legendy, książki przygodowe, przyrodnicze, obyczajowe, podróżnicze i przygodowe, historyczne, fantastyczne, poezję i książki popularnonaukowe.

W sumie na terenie SP nr 4 w Grajewie w „IV Przerwie na Czytanie” uczestniczyło 454 osób. Cieszymy się, że w natłoku spraw, które wynikają ze szkolnej rzeczywistości znaleźli się miłośnicy czytania książek podczas przerw. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do pobicia zeszłorocznego rekordu akcji czytania na przerwie. Dodatkowo na jednej z przerw realizowanej akcji towarzyszyły słodkie, błyskawiczne konkursy ph. „Aktywni czytelniczo na przerwie” przeprowadzone przez KPB i SU i samych koordynatorów na korytarzach szkolnych oddzielnie dla klas I-III oraz klas IV-VIII i klas III gimnazjum.  

Szkolni koordynatorzy kierują słowa podziękowania za pomoc i wsparcie w udokumentowaniu udziału szkoły w akcji poprzez wykonanie zdjęć do  pań: Olgi Fiodorowicz, Eweliny Gulan, Anny Gryczkowskiej, Katarzyny Karpińskiej, Anny Kłos, Ewy Mieczkowskiej, Barbary Rogalskiej, Alicji Stradczuk i Renaty Wierzchowskiej, Koła Przyjaciół Biblioteki, Samorządu Uczniowskiego i Aleksandry Wierzchowskiej z klasy VIII a.

Oto nadesłane wrażenia uczniów klasy I d i ich wychowawczyni p. Katarzyny Karpińskiej – uczestników IV Przerwy na Czytanie:

Dziś w naszej szkole (15 .05.2019 r.) biliśmy rekord w czytaniu. Podczas środowych przerw dzieci z  klasy I d czytały swoje ulubione wiersze i fragmenty z ulubionych bajek. Udowodniliśmy, że książki to świetny sposób na spędzenie każdej wolnej chwili, pamiętając że to nie tylko źródło informacji, ale także sposób na wzbogacenie słownictwa, nabycia umiejętności komunikacyjnych, koncentracji i wielu innych. Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. To motto słynnej poetki Wisławy Szymborskiej przyświecało nam podczas akcji.

Organizatorkami „IV Przerwy na Czytanie” na terenie „Czwórki” były: p. Lilla Pietrzykowska z Kołem Przyjaciół Biblioteki, p. Marta Lenkiewicz z Samorządem Uczniowskim i p. Ewa Czaplicka.

XI Tydzień Biblijny

W naszej szkole zostały zaakcentowane obchody XI Tygodnia Biblijnego w Kościele w Polsce. Na drzwiach sal lekcyjnych umieszczono słowa zachęcające do lektury Słowa Bożego.  Podczas zajęć katechetycznych rozważno Ewangelię wg św. Jana. Na podstawie jej treści uczniowie na nowo odkrywali prawdę o osobie Jezusa Chrystusa, Jego misji i relacji z Bogiem Ojcem. Uczniowie poszczególnych klas losowali wcześniej przygotowane karteczki z fragmentami Pisma świętego. Każdy słuchający został zobowiązany, aby w tym tekście odnaleźć Bożą obietnicę, którą Bóg złożył człowiekowi przed wiekami i postarać się przyjąć ją, jako aktualną dla swego osobistego życia. Wielu uczniów próbowało w formie pisemnej, bądź plastycznej wyrazić to, co odkrywczego dała lektura Biblii. W holu przy bibliotece szkolnej została wyeksponowana tablica dotycząca Tygodnia Biblijnego oraz quiz z ciekawostkami biblijnymi. Organizatorami byli: V. Curyło, D. Lekenta, K. Łaguna, ks. M. Sztych, M. Czajkowska i L. Pietrzykowska.

 

Język angielski

A Celebration of Cooking - podczas lekcji języka angielskiego uczniowie klas VI b i VI c z p. Agnieszką Sokołowską prezentowali swoje umiejętności gotowania. Wszyscy chętnie przygotowali popisowe potrawy, m. in. sałatki, babeczki, faworki, ciasta… Każdy przedstawił swój przepis w języku angielskim. Na koniec odbyła się degustacja wszystkich dań. Zdaniem uczennicy M. Pawełkowskiej była to nietypowa, ciekawa i smakowita lekcja.

 

Świetlica szkolna

14 maja w świetlicy szkolnej odbył się „Konkurs pięknego czytania poezji dziecięcej”  ph.  „Lubimy czytać wiersze Apoloniusza Ciołkiewicza”. Wychowawczynie klas pierwszych wytypowały po troje uczniów – przedstawicieli każdej klasy, których zadaniem było wylosowanie wiersza i krótkie zapoznanie się z nimi. Nagrody dla najlepiej czytających uczniów otrzymali: Aleksander Wróblewski z klasy I c, Natalia Kotarska i Julia Święćkowska z klasy I d. Wyróżnienia: Gabriela Kisielewska z klasy I a, Patrycja Grabowska z klasy I b, Julia Romanowska z klasy I c oraz Kacper Trzciński z klasy I d. Organizatorkami konkursu były panie: B. Chełmińska i E. Czaplicka.

 

16 maja w świetlicy szkolnej odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Kwitnąca wiosna”. Nagrodzeni uczniowie to:

KLASY I: I miejsce – Edyta Szejda kl. I b, II miejsce – Alicja Szymańska kl. I b, III miejsce – Filip Wasilewski kl. I b.

KLASY II: I miejsce – Lena Karwowska kl. II a, II miejsce – Antek Wasilewski kl. II a, III miejsce – Amelia Sienicka kl. II a.

KLASY III: I miejsce – Karolina Zyskowska kl. III b, II miejsce – Szymon Pięczykowski kl. III b,

III miejsce – Zuzanna Kruszewska kl. III b. 

Wychowawcy świetlicy serdecznie dziękują wszystkim uczniom za udział w konkursie, a wychowawcom za zaangażowanie.

 

 Więcej szczegółów na stronie internetowej szkoły: www.sp4.grajewo.com  

Zapraszamy - SP 4 Grajewo

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.