piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wieści z SP4

Dziękujemy
Dzień Edukacji Narodowej za nami… Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Grajewie składają serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta Grajewo – p. Dariuszowi Latarowskiemu i Dyrektorowi szkoły – p. Karolowi Choynowskiemu za przyznane Nagrody Burmistrza i Nagrody Dyrektora.
Nagrody Burmistrza Miasta Grajewo otrzymali: Dyrektor szkoły – p. Karol Choynowski, Wicedyrektor – p. Aleksandra Monika Kuczyńska i nauczyciel religii – p. Krystyna Łaguna.
  Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! 
Dziękujemy serdecznie Samorządowi Uczniowskiemu i Radzie Rodziców za piękne życzenia i upominki, które sprawiły wszystkim radość i uczyniły ten dzień jeszcze piękniejszym.


Program profilaktyczny „Bezpiecznie w szkole”
Od 1 września nasza szkoła uczestniczy w uruchomionym przez Państwową Inspekcję Pracy programie profilaktycznym „Bezpiecznie w szkole”, którego celem jest popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii. 

Ogólnopolski Projekt Kreatywne Przedszkole, Kreatywne Dziecko
W tym roku szkolnym oddziały przedszkolne „Skrzaty” i „Słoneczka” biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Kreatywne Przedszkole, Kreatywne Dziecko. W ramach zadań wynikających z udziału w projekcie wykonały „Jesienną makietę”. Wiele radości sprawiła dzieciom praca z naturalnym materiałem. Wszystkie dzieci były aktywne i zainteresowane.

Ogólnopolski program „Trzymaj formę”
Realizujemy program „Trzymaj formę”. W ostatnim czasie przedszkolaki przygotowywały sok z jabłek. Dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soków, utrwaliły także zasady bezpiecznego posługiwania się sokowirówką. Z uśmiechem na szczęśliwych buziach delektowały się smakiem samodzielnie wykonanych naturalnych soków.

Spotkanie z leśnikiem
W październiku z okazji Dnia Drzewa w naszym przedszkolu gościliśmy pana leśnika z Nadleśnictwa Rajgród, Lasy Państwowe, który w ciekawy sposób opowiedział, czym zajmuje się leśnik. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o drzewach i krzewach rosnących w okolicznych lasach – ich budowie i gatunkach. Pan leśnik swoje opowiadanie ilustrował przyniesionymi gałązkami sosny, szyszkami, porożem sarny i łosia. A na koniec zaproponował zabawę ze współzawodnictwem „Co jest szybsze – ślimak, czy żółw?” i nauczył nas piosenki z improwizacją. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Dowiedziały się, jak ważne znaczenie mają drzewa w życiu człowieka oraz w jaki sposób wpływają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury i jej ochrony na długo pozostaną w pamięci najmłodszych.

Samorząd Uczniowski
Prężnie działający Samorząd Uczniowski w ostatnim czasie zorganizował obchody Dnia  Krawata i uruchomił w szkole funkcjonowanie skrzynek. Są to SKRZYNKA ZAUFANIA i SKRZYNKA POMYSŁÓW, które powstały, aby wszyscy uczniowie czuli się jeszcze bezpieczniej, a problemy, które nie są zauważane przez dorosłych, mogły zostać wypowiedziane i chociaż częściowo rozwiązane. Skrzynka Zaufania jednocześnie umożliwi dodatkowy kontakt z Rzecznikiem Praw Ucznia. Skrzynka Pomysłów służy do zgłaszania wszystkich sugestii dotyczących „życia szkoły”. 

Szkolny Klub Wolontariusza
Szkolny Klub Wolontariusza, którego celem jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, serdecznie dziękuje wszystkim uczniom z klas I-VIII i ich rodzicom za aktywne włączenie się w zbiórkę suchej i mokrej karmy dla psów z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt. Dary zostały przekazane Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Grajewie. Zebraliśmy 59 kg suchej i 49,5 kg mokrej karmy dla potrzebujących naszego wsparcia piesków.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 
Tegoroczne obchody MMBS upływają pod hasłem „Do twarzy Ci z książką”, a program obejmuje: wyzwanie czytelnicze połączone z akcją „Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki szkolnej”, Plebiscyt czytelniczy dla klas I-III, „Złota lista laureatów” – umieszczenie na gazetce imion i nazwisk uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach bibliotecznych, Szkolny Konkurs Plastyczny „Ja i książka” dla klas I-III,  Szkolny Konkurs Literacki „Opowiem Ci bajkę…” dla klas IV-VIII, Szkolny Konkurs Plastyczny „Jestem ilustratorem bajki” dla klas IV-VIII. Organizatorami obchodów są: Samorząd Uczniowski, nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego i plastyki. 

Światowy Dzień Uśmiechu
 „Dobry humor dzisiaj mamy, więc uśmiechy przesyłamy” - z takim hasłem i uśmiechem na twarzy dzieci z grup przedszkolnych obchodziły Dzień Uśmiechu. Wszystkie starały się przez cały dzień utrzymać wspaniały humor i uśmiech na twarzy. Tym uśmiechem zarażały wszystkich swoich kolegów oraz pracowników z przedszkola. W każdej grupie dominował kolor żółty, który kojarzy się z uśmiechniętą buzią. Dzieci rozpoznawały minki, bawiły się wesoło w rytm dziecięcych utworów. Dzień minął na zabawach i tańcach, którym towarzyszył radosny śmiech przedszkolaków. Od teraz każdy przedszkolak będzie pamiętał, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta. Wszystkim życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzach zawsze, nie tylko od święta, bo „uśmiech nic nie kosztuje, ale jest wiele wart”.

Dzień Papieski
13 października 2020 roku w szkole, jak co roku, odbył się Dzień Papieski pod hasłem ,,Totus Tuus”. Była to już XX edycja tego wydarzenia, którego celem jest wspieranie w wysiłkach intelektualnych dzieci i młodzieży z całego kraju, a których sytuacja materialna nie pozwala w pełni rozwijać się naukowo. Stąd też w przypływie solidarności ze swoimi kolegami i koleżankami z całej Polski młodzież naszej szkoły z klas VII i VIII przygotowała program słowno-muzyczny. Dzięki życzliwości Dyrektora szkoły – p. Karola Choynowskiego oraz Opiekunów Samorządu Uczniowskiego na czele z p. Wicedyrektor Joanną Szymanowską odbył się on na 6. godzinie lekcyjnej w szkolnym radiowęźle.
  Młodzież przygotowała przepiękną audycję, która w całości poświęcona była życiu i nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. W pierwszej części przybliżono fakty z życia naszego Świętego Papieża wraz z Jego twórczością z lat młodości, m.in. poprzez wiersz „Święty Stanisławie”. Kolejna część była audycją muzyczną „Piosenka tygodnia”, w której przedstawiono twórczość naszych uczniów, a która w całości dedykowana była jako podziękowanie za Pontyfikat Jana Pawła II. Wystąpili w niej: Aleksander Zalewski z  pieśnią „Barka”, Martyna Chmielewska i Oliwia Lingo z repertuarem „Kochamy Cię Janie Pawle II”, a także Maya Zyskowska, Emilia Grabowska, Hanna Tyszkiewicz i Anna Prostko uświetniły program pieśniami: „Maranatha”, „Oceany”, „Amen”, „Psalm 126” oraz Nikodem Ciskowski z utworem wykonanym na akordeonie „Zagraj mi piękny Cyganie”, czym zyskał sympatię słuchaczy wielkimi brawami. Ostatnim elementem programu był wywiad z gościem zupełnie wyjątkowym: kochaną, podziwianą, obdarzoną największym szacunkiem, wielkim autorytetem naszej szkoły p. Haliną Muryjas-Rząsą, która podzieliła się wspomnieniami związanymi z Pontyfikatem Jana Pawła II, przewodnim motywem Jego Pontyfikatu oraz tym, czego może się uczyć od Niego współczesna młodzież. Zespół katechetów dziękuje wszystkim zaangażowanym w to ważne wydarzenie kulturalno-religijne w naszej szkole. Bóg zapłać.
Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Ojcu Pio (online)
W kategorii I w klasach IV- VI udział wzięło 11 uczniów.
I miejsce – Weronika Ruszczyk,
II miejsce – Tomasz Kopyciński, 
III miejsce – Dariusz Styczyński oraz Adam Malinowski i Jakub Pawełkowski.
W II kategorii w klasach VII-VII udział wzięło 21 uczniów.
I miejsce – Karolina Świderska,
II miejsce – Agnieszka Ciukszo,
III miejsce – Kacper Lekenta.
Cieszymy się, że ta forma konkursu przypadła do gustu naszym uczniom. Jesteśmy dumni, że tak wielu z nich wzięło udział w konkursie. Ich wiedza przerosła nasze oczekiwania, co jest dobrym prognostykiem na dalsze lata oraz inne konkursy organizowane przez zespół katechetów. Rozdanie nagród odbyło 16 października 2020 roku z udziałem Dyrektora szkoły – p. Karola Choynowskiego.   

Akcje charytatywne
Wrażliwi na potrzeby innych w „Czwórce” trwają akcje charytatywne: „Nakręcony kierowca” (zbiórka  nakrętek), „Kredki dla Afryki” (zbiórka przyborów szkolnych), „Chcę, żebyś przeczytał moją książkę” (zbiórka ciekawych darów książkowych do biblioteki). 

Więcej na stronie: sp4.grajewo.com
Zapraszamy - SP 4 Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.