Wieści z Prostek

aktualizacja: 2017-09-23 19:10:39     nr wiadomości: 33032     przeczytano: 3355     Ilość komentarzy komentarze: 0

„Żywa lekcja historii” – Prostki 17 września 2017 


W 78 rocznicę napaści ZSRR na Polskę, mieszkańcy Prostek i okolic wzięli udział w „Żywej lekcji historii” przeprowadzonej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „W HOŁDZIE BOHATEROM – PAMIĘĆ POTOMNYM”. Nasi rekonstruktorzy zaprezentowali dioramę z uzbrojeniem i oporządzeniem żołnierzy Wojska Polskiego i Wehrmachtu z okresu walk wrześniowych 1939 roku. Wystawa sprzętu wojskowego z tego okresu cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wiele pytań było również na temat umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia indywidualnego polskiego żołnierza z okresu II Rzeczpospolitej. Tę wyjątkową lekcję historii zakończyła inscenizacja walk z kampanii wrześniowej 1939 roku, obrazująca zasadzkę wycofujących się żołnierzy 9 PSK na zmotoryzowany patrol niemiecki. Zwieńczeniem wydarzeń tego dnia była prelekcja naszego kolegi Tomasza Dudzińskiego na temat „ Prostki i okolice w pierwszych dniach IX 1939 roku”. Prelekcja odbyła się w prostkowskim Domu Spotkań z Kulturą w sąsiedztwie wystawy stałej „Wrzesień 1939” udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej. 
Projekt dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „ Wspieranie samorządowych instytucji kultury – opiekunów miejsc pamięci 2017”.

GRH 9 PSK

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.