Wieści z GIH

aktualizacja: 2014-05-16 18:14:21     nr wiadomości: 22365     przeczytano: 3694     Ilość komentarzy komentarze: 1

Grajewska Izba Historyczna serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "W starym kinie", które rozpocznie się w naszej siedzibie we wtorek 20 maja o godzinie 18:00. Tym razem w ramach przeglądu klasycznych filmów kina niemego zebrani będą mieli możliwość obejrzenia jednego z filmów, w którym wystąpiła, pochodząca z Polski, wielka gwiazda Hollywood - Pola Negri.

Po zakończeniu seansu odbyła się tradycyjna dyskusja na temat prezentowanego obrazu oraz początkach kinematografii i wartościach jakie wniosła w rozwój kultury i postrzegania świata przez ludzkość.

 

Grajewska Izba Historyczna serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Panem Bernardem Bujwickim, połączone z promocją jego książki "Mój rok 1980", które odbędzie się dnia 22 maja o godzinie 17:00. Książka „Mój rok 1980” jest historią pokolenia, które urodziło się w komunistycznej Polsce, dorastało w niej, a gdy stwierdziło, że system ten był wielkim przekrętem obaliło go w Powstaniu Solidarność.

Autor książki był uczestnikiem wystąpień antykomunistycznych już w 1968 roku gdy komuniści wyganiali Żydów i najeżdżali zbrojnie Czechosłowację. Nie mógł więc pozostać bierny w 1980 roku i do upadku komuny brał udział w Powstaniu zarówno na szczeblu kraju, jak i białostockiego regionu. Książka ukazuje nieznane mechanizmy i kulisy wielu wydarzeń. Przypomina i ujawnia komunistyczne zbrodnie mające miejsce w regionie w związku z tymi wydarzeniami i wiąże ze sobą szereg wydarzeń nadając im w wielu przypadkach nową treść. Na tle tych wydarzeń przypomina postawy ich uczestników, niekiedy nikczemne – także osób uznawanych często za autorytety ale ukazuje również postawy wspaniałe, gdy zapłatą za nie były lata więzienia. Wszystko to sprawia, że czytając „Mój rok 1980” mamy wrażenie uczestnictwa w tamtej wielkiej Sprawie .
Zaraz, zaraz, skoro pokaz filmu ma się dopiero odbyć to nad czym trwała ta tradycyjna dyskusja?....
Napisał: Taki tam czytelnik wiadomości dodano: 2014-05-17 20:20:33

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.