Kultura i rozrywka

Wielka Dama Romantyzmu w LO

    23 września w Zespole Szkół nr 1 w Grajewie odbyło się szczególne spotkanie uczniów klas trzecich z Panią Profesor Aliną Kowalczykową, jedną z najwybitniejszych polskich znawczyń i badaczy romantyzmu.  W jej osobie trzecioklasiści mieli szansę poznać nie tylko historyka literatury, ale autorkę podręcznika do romantyzmu i licznych publikacji na temat tej epoki, w tym najnowszej, jeszcze „ciepłej” p.t. „Romantyzm. Nowe spojrzenie”  Praca zawodowa  Pani Profesor związana  jest z Uniwersytetem  Warszawskim oraz z  Instytutem Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk.

           W naszym liceum Pani Profesor gościła już po raz trzeci. Każdy z tych pobytów zapisał się niezapomnianymi wrażeniami z obcowania z wielką indywidualnością  polskiej nauki,  a przy tym osobą, która z łatwością nawiązuje kontakt z młodymi ludźmi.
Tym razem wygłosiła  dwugodzinny wykład na temat życia i twórczości Juliusza Słowackiego, wpisując się jednocześnie  w obchody dwusetnej rocznicy urodzin poety, któremu zresztą jest poświęcony 2009 rok. Zaprezentowała jego biografię, odbiegając od stereotypowych ujęć artysty jako natchnionego wieszcza. Wskazała m.in. na jego praktyczne  zainteresowania giełdą i finansami czy mało romantyczne kobietami- aktorkami teatru paryskiego. Skrytykowała dobór utworów wieszcza do kanonu lektur, nie oszczędzając „Kordiana”. Naszkicowała wyraziste, zindywidualizowane, z „charakterem” kreacje kobiet w wybranych dramatach poety, które wypadają o wiele bardziej interesująco niż eteryczne i niedookreślone postaci pań u Mickiewicza. Mówiła z pasją i „błyskiem w oczach”, jakby pod prąd szkolnej dydaktyce.

Jak zwykle, nie przyjmując typowego honorarium, otrzymaną w podzięce książkę przekazała bibliotece naszego liceum, opatrując ją ponadto dedykacją.
Warto dodać, że Pani Profesor, pełniąc naukowy patronat nad Stowarzyszeniem Nauczycieli Humanistów „Prowincja”, (którego członkiem jest nauczycielka naszej szkoły) przekazała w maju tego roku bibliotece  liceum ponad 100 bardzo wartościowych książek ze swoich zasobów i z prywatnych zbiorów pracowników Uniwersytetu Warszawskiego czy Instytutu Badań Literackich  PAN  m.in. Pani Doktor  Katarzyny Szczuki (!),  Pana Profesora Marka Bińczyka oraz  Państwa Ewy i Andrzeja Zielińskich.

                   Spotkanie to zorganizowała polonistka , Pani Lucyna Bagińska, współpracując z bibliotekarkami Zespołu Szkół nr 1, Panią Anna Miłtakis i Panią Mariolą Ciborowską.   

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.