Via Baltica - ostatnie przetargi

aktualizacja: 2019-11-22 11:04:07     nr wiadomości: 40794     przeczytano: 5456     Ilość komentarzy komentarze: 0

21 listopada br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Białymstoku rozstrzygnęła dwa ostatnie, powtórne  przetargi na projekt i budowę odcinków Via Baltica. 

Zostały wybrane najkorzystniejsze oferty w przetargach na dwa odcinki S61 i przekazujemy dokumentację do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych celem przeprowadzenia tzw. kontroli uprzedniej. Po zakończeniu kontroli, jeżeli nie będzie odwołań do 2 grudnia br., planujemy podpisać umowę jeszcze przed końcem roku – informuje GDDKiA w komunikacie.

Wyłoniona w przetargu Firma Polaqua, po podpisaniu umowy, na odcinku Podborze-Śniadowo przygotuje dokumentację, złoży wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i uzyska decyzję. Po zakończeniu procedur przystąpi do realizacji inwestycji – wybuduje dwujezdniową drogę ekspresową o długości 19,463 km (S61) z nawierzchnią z betonu cementowego  i przebuduje 3 km S8 (nawierzchnia asfaltowa). Zadanie zostało wycenione na kwotę 749 mln zł.

W przypadku odcinka Suwałki-Budzisko, po podpisaniu umowy, wykonawca przystąpi bezpośrednio do prac budowlanych i wykona 24,1 km dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni z betonu cementowego. Wartość prac Budimex oszacował na kwotę 1 mld 37 mln zł.

Przypomnijmy
Umowy z poprzednimi wykonawcami wskazanych odcinków zostały rozwiązane w maju i czerwcu br. Firma Rubau na odcinku Podborze - Śniadowo 
nawet nie wystąpiła z wnioskiem o decyzję ZRID, w przewidzianym terminie. Z kolei na fragmencie Suwałki - Budzisko realizowanym przez Impresa Pizzarotti brak było właściwej mobilizacji wykonawcy w zakresie przygotowania do prowadzenia robót budowlanych (nie zostały zgłoszone listy podwykonawców na usługi i roboty, nie skończono projektów wykonawczych).

Powstająca droga ekspresowa S61 podzielona jest na 11 odcinków realizacyjnych (licząc z drugą nitką obwodnicy Szczuczyna), z których:

• pięć jest w budowie: Śniadowo-Łomża Południe, węzeł Kolno - Stawiski, Stawiski - Szczuczyn, II jezdnia obwodnica Szczuczyna oraz odcinek Wysokie - Raczki;

• na dwa Podborze - Śniadowo i Suwałki - Budzisko, wybrano najkorzystniejsze oferty; 

• cztery odcinki są w trakcie uzyskiwania decyzji ZRID: Łomża Południe - Łomża Zachód, Łomża Zachód - węzeł Kolno (podlaskie) oraz Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie (warmińsko-mazurskie).   

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.