Uwaga pszczelarze

aktualizacja: 2020-08-11 12:03:46     nr wiadomości: 43087     przeczytano: 3286     Ilość komentarzy komentarze: 3

W związku ze stwierdzeniem w miejscowości Przyborowo w gminie Grabowo ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół, 10 sierpnia br. Wojewoda Podlaski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania tej choroby na terenie powiatów kolneńskiego i grajewskiego.

W powiecie grajewskim obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości Kurki i Brzeźno w gminie Szczuczyn.

Na wskazanym obszarze zakazane jest organizowanie targów i wystaw z udziałem pszczół, jak również  - bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii - przemieszczanie rodzin pszczelich, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pszczelarstwie.

Burmistrz Miasta i Gminy Szczuczyna został zobowiązany do oznaczenia wyznaczonego przez wojewodę obszaru zapowietrzonego specjalnymi tablicami ostrzegawczymi zaś posiadacze pszczół muszą niezwłocznie zgłosić Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii miejsca, w których przebywają pszczoły.


Zgnilec amerykański nazywany zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą pszczół. Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae zwana lasecznikiem larwy. Choruje na nią i zamiera czerw zasklepiony. Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. (Wikipedia)

 

Byla stonka amerykanska, a teraz jest zgnilec amerykanski i jakos nikt nie ma pretensji wszystko w porzadku, kto winien nie ma ????.
Napisał: grajewiak dodano: 2020-08-11 22:27:38

Kiedyś USA rzuciło stonkę ziemniaczaną, a teraz zgnilca?
Napisał: aga dodano: 2020-08-11 22:32:46

Faktycznie w okolicach Grajewa pszczoły są nieliczne, a jeśli nawet są na kwiatach to tam umierają i nie potrafią odlecieć. Bardzo smutna choroba
Napisał: Aaa dodano: 2020-08-12 17:07:24

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.