czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 8966 wyświetleń

TCDK powstaje w Szczuczynie

Kilka informacji dotyczących prowadzonej inwestycji - Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie.

Co budujemy?

Nie budujemy stadionu! Stworzymy miejsce do wszechstronnego, bo kulturalnego, sportowego i każdego innego rozwoju naszej społeczności, a wszystko ubogacone współpracą z partnerami z Białorusi i Ukrainy. Cała inwestycja podzielona jest na kilka obszarów:

1. Płyta główna, o wymiarach większych niż znormalizowane boisko piłkarskie. W niej instalacja odprowadzająca nadmiar wody, ale również instalacja nawadniająca utrzymująca dobrostan tego, co będzie na niej rosło. Płyta będzie przystosowana do organizowania wszelakich imprez. 

2. Trybuny to osiem żelbetonowych, monolitycznych konstrukcji, na których zmieści się maksymalnie 1800 osób. Chcemy, by szczuczyński obiekt stał się miejscem spotkań nie tylko mieszkańców naszego miasta i gminy, ale miał charakter ponadlokalny. Dwie z ośmiu trybun będą zadaszone. Na trybunach zostaną umieszczone zielone i czerwone fotele dla widzów. Całość obiektu będzie nagłośniona i objęta monitoringiem wizyjnym, tak by wszystkim uczestnikom zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

3. Budynek główny to dwukondygnacyjny obiekt, w którym na dole przede wszystkim mieści się zaplecze szatniowe i sanitarne, a na górze znajduje się duża sala konferencyjna oraz pomieszczenia użytkowe, administracyjne i gospodarcze. 

4. Tereny rekreacyjne są położone na lewo od mostku prowadzącego z ul. Nadstawnej  - na nich zostanie wybudowana infrastruktura rekreacyjno - wypoczynkowa: wiata grillowa, miejsca do spotkań, ogniska, chodniki spacerowe, ławki.

5. Tereny wystawowe, płyta pomocnicza to umieszczone prostopadle pole do płyty głównej, które będzie wykorzystywane do mniejszych imprez i aktywności w naszym Centrum. Taka powierzchnia jest niezbędna, by nie doprowadzić do zniszczenia płyty głównej.

Kolejne dwa elementy nie znalazły się w tym etapie prac i obecnie szukamy możliwości zdobycia fonansów na ich wykonanie.

6. Zbiornik wodny z funkcją retencyjną o powierzchni ponad 10000 m2.

7. Pomost widokowy

8. Jaz na rzece Wissie (dzisiejszy mostek od ul. Nadstawnej).

9. Plaża miejska przy zbiorniku.

10. Wyposażenie obiektu w urządzenia sportowe i rekreacyjne. 

Kiedy otwarcie? 

Jestem jednak przekonany, że majówka 2021 r. będzie upływała pod znakiem wydarzeń otwierających nasze Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur.

Dla tych, którym obiekt wydaje się za duży przypomnę, iż wiele z naszych ostatnich wydarzeń gromadziło tysiące uczestników. Na Piknikach Sołeckich potrafiło bawić się z nami prawie 1500 osób! Pamiętajmy, iż taki obiekt musi posiadać szereg elementów, o których często zapominamy: parkingi, drogi dojazdowe, drogi ewakuacyjne, systemy bezpieczeństwa, no i oczywiście zapas terenu pod rozwój! 

Czy inwestycja jest potrzebna?

Miejsce, na którym prowadzone są prace pełniło w historii wiele funkcji. Na stadionie wielu kopało w piłę, na trybunach spotykali się młodsi i starsi. Część osób pamięta uroczy zbiornik wodny, który zniknął wraz z przekopaniem dzielącej go od koryta rzeki grobli. Kort tenisowy, betonowy, pole do koszykówki, kiedyś przez chwilę do siatkówki plażowej. Całość utraciła swoją funkcjonalność już dawno i generalnie pozostały tylko mecze, na których pojawiało się coraz mniej kibiców. 

Zrównoważony rozwój jest pojęciem nr 1 w mojej aktywności samorządowej. Budujemy drogi, ale również place zabaw i świetlice. Inwestujemy w przedszkola i szkoły, ale również w tereny inwestycyjne. Wspieramy sołectwa funduszami, ale nie zapominamy o mieszkańcach miasta i Budżecie Obywatelskim. Pozyskujemy środki na budowę kanalizacji i fotovoltaiki, pamiętamy również, by zdobyć pieniądze na wyjazdy dzieci na basen i naukę pływania.

Szansa na realizację „inwestycji stadionowej” pojawiła się około 2014 r., gdy rozwinęliśmy współpracę z naszymi partnerami z Białorusi i Ukrainy i pojawił się program umożliwiający pozyskanie dotacji w wysokości 80% wartości inwestycji pod nazwą Pl-By-Ua. Przystąpiliśmy do pracy i wiele można by napisać i powiedzieć o trudach i zmaganiach z nią związanych, ale udało się i to wyłącznie dzięki naszym partnerom, pozyskanym środkom finansowym i ogromowi pracy możliwa jest realizacja tej inwestycji.

Szczuczyn ma niepowtarzalną szansę na rozwój, której nie zamierzam zmarnować.
Dostaliśmy od losu i wielu przyjaznych osób obwodnicę, drogę ekspresową S61 zwaną Via Balticą,
za chwilę S16 będącą łącznikiem z Via Carpatią.
Wypracowaliśmy Tereny Inwestycyjne, Specjalną Strefę Ekonomiczną i nowych inwestorów,
pozyskaliśmy i zainwestowaliśmy dziesiątki milionów złotych w infrastrukturę miasta i gminy Szczuczyn.
Nadrobiliśmy tak wiele straconego czasu i wciąż walczymy o kolejne inwestycje i dalszy rozwój
Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna.

fot. A. Kuczyński

Komentarze (2)

Takich ludzi trzeba wspierać i szanować.

A co na to Grajewo z dawna PLAZA nad rzeka ELK w Szczuczynie mozna a w Grajewie PROBLEM, WSTYD Wladze Grajewa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.