Studencie poinformuj ZUS

aktualizacja: 2019-10-16 10:33:18     nr wiadomości: 40476     przeczytano: 4144     Ilość komentarzy komentarze: 0

Tylko do końca października br. studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, muszą dostarczyć zaświadczenie o kontynuacji nauki. Potwierdzenie jest niezbędne w celu dalszej wypłaty świadczenia.

- Ważne, by dowód potwierdzający dalszą naukę dotarł do ZUS jeszcze w październiku. To pozwoli na kontynuowanie wypłaty lub wyrównanie jej w kolejnym miesiącu. Kiedy zaświadczenie zostanie złożone dopiero w listopadzie student musi liczyć się z tym, że wyrównania za poprzedni miesiąc już nie otrzyma - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. podl.  

Renta rodzina przysługuje dziecku po zmarłym rodzicu lub innym członku rodziny, który co najmniej na rok przed śmiercią przyjął podopiecznego na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Dziecko ma prawo do pobierania renty do ukończenia 16. roku życia, jeśli nauka jest kontynuowana wypłata renty może zostać wydłużona do 25. roku życia. 

W przypadku przerwania nauki w trakcie roku akademickiego należy o tym fakcie powiadomić ZUS. Brak informacji powoduje kontynuację wypłacania bezprawne (wszystkie nadpłacone świadczenia trzeba będzie zwrócić z odsetkami).

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.