Spotkanie w GIH

aktualizacja: 2019-12-11 18:21:34     nr wiadomości: 41005     przeczytano: 3274     Ilość komentarzy komentarze: 0

9 grudnia 2019 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej miało miejsce ostatnie w tym roku spotkanie w ramach projektu „Akademia Niepodległości”. Podczas spotkania pracownicy IPN o/Białystok wygłosili dwa referaty. Pan Waldemar Tyszuk w referacie „Na paryskim bruku – konferencja pokojowa w Paryżu” przybliżył zebranym podstawowe fakty ze szczególnym naciskiem na polskie wątki tego bardzo ważne wydarzenie, kończącego formalnie pierwszą wojnę światową. Kolejnym prelegentem był Pan Paweł Murawski. Jego wystąpienie składało się z dwóch odrębnych tematów.

Pierwszy z nich dotyczył „Wyprawy wileńskiej wojsk polskiej w 1919 r.”, która to miała duży wpływ na późniejszy przebieg konfliktu polsko-bolszewickiego. W kolejnym referacie pt. „Nietypowi sojusznicy Polski ”poruszył mało znany temat mniej lub bardziej sformalizowanych polskich sojuszy, w wyniku których powstały „niepolskie” formacje wojskowe walczące w wojnie polsko-bolszewickiej. Wśród omówionych postaci znaleźli się m.in. gen. Stanisław Bułak-Bałachowicz, Symon Petlura, Borys Sawinkow, czy amerykańscy lotnicy z Dywizjonu Kościuszkowskiego. Spotkanie z 9 grudnia 2019 r. stanowiło podsumowanie kolejnego roku funkcjonowania projektu realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej o/Białystok wspólnie z Grajewską Izbą Historyczną Oddziałem Grajewskiego Centrum Kultury. Kolejne spotkania, na które już dziś zapraszamy, odbędą się już w 2020 r.

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.