piątek, 19 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 12897 wyświetleń

Ratujmy przydrożne kapliczki

Projekt zgłoszony w ramach inicjatywy Budżetu Obywatelskiego
poz. nr 8   Ratujmy przydrożne kapliczki

 

Cel projektu
Celem operacji jest ochrona przydrożnych kapliczek przed dalszą ich dewastacją , przywróceniem wartości historycznych oraz pierwotnego stanu kapliczek i jej otoczenia.

Opis projektu
Realizacja projektu obejmuje remont 2 kapliczek przydrożnych zapisanych w gminnej ewidencji zabytków. Prace budowlane odbywać się będą na działkach nr 15 oraz 95/3 położonych w m. Racibory. Remont polegać będzie na usunięciu odpadających tynków  i ich uzupełnieniu oraz malowaniu , wykonaniu i naprawieniu więźby dachowej oraz wymianie pokrycia. Uporządkowany zostanie teren wokół kapliczek poprzez odkrzaczenie oraz usunięcie kamieni. Dokonane zostanie  utwardzenie terenu poprzez ułożenie kostki brukowej wraz z obrzeżem wokół obiektów. Wykonane zostaną również tablice informacyjne dotyczące historii ,tradycji kapliczek przydrożnych .
Lokalizacja projektu:  Racibory, gm. Radziłów , droga powiatowa nr 1834 B Dusze-Racibory- Radziłów, Międzynarodowy Szlak Rowerowy Euro- Velo R-11 odcinek wiodący przez Brychy-Barwiki - Racibory- Radziłów- Klimaszewnicę –Białaszewo- Okół- Rudę- Modzelówkę- Pieńczykówek-Stoczek- Ciszewo-Kuligi- ,,Las Grzędy”’- Woźnawieś – Orzechówkę.

KTO MOŻE GŁOSOWAĆ :
Każdy mieszkaniec Województwa Podlaskiego, który ukończył 16 lat może zagłosować na wybrany projekt.

SPOSÓB GŁOSOWANIA
Głosować można na dwa sposoby :
Pierwszy sposób to wrzucenie karty do urny, po wpisaniu na karcie do głosowania imienia, nazwiska, numeru pesel oraz miejscowości. W godzinach od 8:00 do 15:00 w Biurze Sejmiku Województwa Podlaskiego przy ul. Wyszyńskiego 1 w Białymstoku (karty do głosowania będą dostępne w Biurze Sejmiku).

Drugi sposób to wysłanie drogą mailową wypełnionej karty do głosowania wraz z podaniem imienia, nazwiska, numeru pesel oraz miejscowości na adres budzet@wrotapodlasia.pl


Pobierz kartę do głosowania.

Wyniki ogłoszone będą 12 marca!


Więcej informacji o programie  http://www.wrotapodlasia.pl/pl/region/Budżet+Obywatelski/

 

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wieści z SP2

Komentarze (4)

Kapliczki to nasza codzienność ,to nasze małe chwile z BOGIEM ,nasze troski i pamięć o STWÓRCY ,modlitwy ,to nasze MAŁE OJCZYZNY pielęgnujmy JE szczególnie teraz kiedy BÓG jest na drugim lub trzecim miejscu pozdrawiam Stanisław

Kapliczki, które są stawiane i pieczołowicie chronione wyłącznie przez naród, jak we wsi Skaje, to nasze obumierające pomniki wiary, symbole zawierzenia Bogu, jego rzeczywistego i jedynego wiecznego trwania. Powinniśmy o nie dbać póki do końca nie zezwierzęciejemy i nie staniemy się tak zacofani, jak niektórzy z sejmu, których już ta choroba dotknęła. A jest nam już mało do tego brak. To, co robią skandaliści to jawna zgroza nie tylko przeciwko woli Boga, ale i w oczach zwykłych, małych ludzi. Tu widziałam kapliczki piękne.http://www.grajewiak.pl/index.php?option=com_content&task=category§ionid=5&id=49&Itemid=91

Jest jeszcze inny problem. Kapliczki, a szczególnie krzyże przydrożne, zabytkowe, kute, metalowe detale, te najstarsze i najcenniejsze, są kradzione, wyrywane i wywożone za granicę, najczęściej do Niemiec. Było o tym mówione na którejś Wszechnicy Biebrzańskiej w Osowcu. To jest problem. Samo zaniedbanie nie jest takim złem jak kradzieże.

Trzeba ratować póki możemy, bo to nbasza kultura. Warto brać przykład z innych, jak tu; http://www.grajewiak.pl/index.php?option=com_content&task=category§ionid=5&id=49&Itemid=91

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.