Premie dla młodych rolników

aktualizacja: 2020-06-02 09:58:08     nr wiadomości: 42513     przeczytano: 2054     Ilość komentarzy komentarze: 0

Już od 3 czerwca br. rusza nabór wniosków o premie dla młodych rolników, prowadzących samodzielnie gospodarstwo. Mogą otrzymać 150 tys. zł wsparcia. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski będzie przyjmowała przez najbliższe dwa miesiące – do 1 sierpnia br.

To już 6. nabór wniosków w ramach „Premie dla młodych rolników”. Przyznawane wsparcie jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Pozwala nie tylko zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również, w dłuższej perspektywie czasowej, na jej zwiększenie.

 Wspomnianą premię mogą otrzymać osoby, które m. in.:

- w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
- posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
- rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
- posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro;
- przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Dofinansowanie musi w całości zostać przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Pieniądze będą wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków a 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Wnioski w oddziałach regionalnych ARiMR można będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą. 

W województwie podlaskim, w ostatnim naborze przeprowadzonym w terminie od 31.05. – 1.07.2019 r. młodzi rolnicy złożyli 541 wniosków. Pozytywną rekomendację przeszło 479.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.