Powiat na przeglądzie teatrów

aktualizacja: 2014-02-24 12:10:38     nr wiadomości: 21791     przeczytano: 5068     Ilość komentarzy komentarze: 0

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży wraz z Fundacją Sztuki i Dialogu zorganizował Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego 2014.

Celem przeglądu jest prezentacja tradycyjnych i współczesnych form teatru ludowego nawiązującego do: - świąt (Boże Narodzenie, Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc); - uroczystości rodzinnych (wesele, chrzciny, rajby); - zwyczajów związanych z pracą na roli i w gospodarstwie domowym (kiszenie kapusty, dożynki) oraz upowszechnianie i kontynuacja tradycyjnych form teatru ludowego.

Impreza odbywała się w dn. 21 - 22 lutego 2014 roku w łomżyńskim ROK i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji zgłosiło się prawie 400 występujących. Odnotowano, co bardzo cieszy, wzrost grup z uczestnikami z młodszych pokoleń (wiek przedszkolny, szkół podstawowych i gimnazjów). Komisja w składzie: Teresa Pardo, Józef Zyśk, Małgorzata Sawicka – Kujawa przyzna kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.

Świetnie podczas przeglądu zaprezentował się powiat grajewski, wysokie miejsca zdobyli reprezentanci Szczuczyna oraz Niećkowa. Zespół "Król Herod” z Miejskiego Domu Kultury w Szczuczynie wywalczył I nagrodę w kategorii grup dorosłych teatrów tradycyjnych. W kategorii grup prezentujących współczesne formy teatrów nawiązujących do tradycji, również jedną z I nagród otrzymał Zespół "Jutrzenka” ze Szkoły Podstawowej w Szczuczynie. III nagrodę w tej samej kategorii przyznano Teatrowi Zespołu Szkół w Niećkowie.

Gratulujemy! e-Grajewo.pl


Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.