Pomyłka podczas tankowania paliwa - czym może grozić

aktualizacja: 2020-06-28 08:27:39     nr wiadomości: 42752     przeczytano: 1269     Ilość komentarzy komentarze: 0

Pomyłka podczas tankowania paliwa, czy to w ogóle możliwe? Zapewne pomyślicie jak można się tak pomylić? Przecież to nierealne. Jak mówi pewne przysłowie –  „nigdy nie mów nigdy”, ta chwila nieuwagi może się przytrafić każdemu. Warto wziąć pod uwagę to, że taka sytuacja nie musi wydarzyć się na stacji benzynowej. Może się to stać gdziekolwiek np. podczas tankowania z zapasowego kanistra. Dlaczego takie pomyłki występują? Jakie są tego następstwa? Co zrobić, gdy popełnimy ten błąd? 

Najczęstsze przypadki pomyłki:

  • służbowe auto zasilane jest innym paliwem niż nasze prywatne – przy częstej zmianie samochodów nietrudno o pomyłkę,
  • wypożyczony pojazd, który jest napędzany innym paliwem niż nasz własny,
  • zakup nowego samochodu, który jeździ na innym paliwie niż nasze wcześniejsze auto – zdarza się o tym zapomnieć,
  • zakłócenie uwagi podczas tankowania – przez rozmowę z inną osobą, lub np. przez jakieś zdarzenie, które aktualnie dzieje się na stacji benzynowej,
  • przez pośpiech.

Konsekwencje wlania nieodpowiedniego paliwa do baku

W Internecie krąży dość sporo informacji o tym, że zimą niektóre osoby posiadające pojazd z silnikiem diesel wlewają do baku trochę benzyny, aby olej napędowy nie zamarzł. Czy warto to robić? Nowe modele samochodów z pewnością nie zareagują dobrze na taką mieszankę. A starsze auta? Każdy samochód jest inny, więc trudno określić jednoznaczną regułę. Jednak nie zalecamy takiego manewru. Jeśli samochód ma silnik diesel to lejemy olej napędowy, jeśli silnik benzynowy w takim wypadku w baku ląduje benzyna. Zalecamy trzymać się tej zasady i nie eksperymentować. W okresie zimowym stacje paliw w swojej ofercie posiadają zimowy olej napędowy, który dzięki swoim właściwościom zapewnia bezpieczeństwo użytkowania nawet przy -20 stopniach. Więc nie warto ryzykować i eksperymentować na własnej skórze. 

Skutki wlania nieodpowiedniego paliwa mogą być różne np. spadek mocy i poszarpywanie, zatarcie pompy wtryskowej i uszkodzenie wtrysków, zatarcie silnika, płukanie układu paliwowego, wymiana filtra paliwa lub instalacji wtryskowej. Prawdopodobnie będzie to jedna z kosztowniejszych napraw naszego samochodu.

Jakie działania podjąć w przypadku poczynionego błędu?

Dość często spotykanym przypadkiem jest wlanie benzyny do baku diesla. Dlaczego? Ponieważ średnica wlewu diesla jest większa, zatem pistolet do tankowania bez problemu się tam mieści. Odwrotnie (olej napędowy do benzyny) może być trochę trudniej, ale nie jest to niemożliwe do zrobienia. Z pewnością i takie sytuacje miały miejsce. Co powinniśmy zrobić w takim przypadku?

  • Jeśli zauważyliśmy pomyłkę już na stacji benzynowej, w żadnym wypadku nie uruchamiajmy silnika. Dowiedzmy się, czy obsługa stacji dysponuje właściwym sprzętem do wypompowania paliwa ze zbiornika. W sytuacji, gdy jego nie posiada powinniśmy wezwać lawetę i odstawić samochód do warsztatu. Tym sposobem ograniczymy lub w zupełności wykluczymy prawdopodobne wystąpienie usterek.
  • Jeżeli pomyłka nie została zaobserwowana na stacji paliw, o tym zdarzeniu najprawdopodobniej dowiemy się podczas jazdy. Mogą wystąpić objawy takie jak utrata mocy, nierówna praca silnika bądź jego zgaśnięcie. W zależności od tego, jakie paliwo i do czego zatankowaliśmy, taki pojazd może przejechać jeszcze od kilku do kilkudziesięciu kilometrów bezobjawowo. Jednak jeśli zauważymy któryś z wyżej wymienionych objawów lub jakieś inne niepokojące sygnały, powinniśmy jak najszybciej zatrzymać auto i wezwać lawetę. W warsztacie zostanie wypompowane złe paliwo oraz oczyszczony układ paliwowy. Dodatkowo warto wykonać diagnostykę, która pozwoli na określenie rozmiaru uszkodzeń lub ich braku.

  • Gdy posiadamy opcję assistance, skontaktujmy się z ubezpieczycielem. Odpowiednia osoba  wezwie pomoc drogową lub pokieruje nas co dalej zrobić w danej sytuacji.

Pomyłka podczas tankowania paliwa może unieruchomić nasz pojazd na kilka lub kilkanaście dni. Jednakże warto pamiętać o tym, że jeśli wiemy o popełnionym przez nas błędzie, lepiej nie odpalać silnika. Prawdopodobnie wyrządzi to większe szkody niż myślimy – co może okazać się bardzo kosztowne. Warto zwracać uwagę na to, jakie paliwo tankujemy, aby oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.