Piknik historyczny w Grabowie

aktualizacja: 2014-09-15 07:54:23     nr wiadomości: 23102     przeczytano: 5504     Ilość komentarzy komentarze: 1

14 września w Grabowie, po raz kolejny, został zrekonstruowany i zaprezentowany publiczności epizod z początku II wojny światowej, który rozegrał się na terenach Gminy Grabowo (m.in. we wsi Milewo) w pierwszych dniach września 1939 r. Epizod ten, był o tyle charakterystyczny, że należał do bardzo nielicznych przypadków wypadu regularnej Armii Polskiej na tereny III Rzeszy. Wypadu tego dokonała Podlaska Brygada Kawalerii, w skład której wchodził m.in. 10 Pułk Ulanów Litewskich.


Rekonstrukcja była jednym z punktów "Grabowskiego pikniku historyczno - sportowego", który otworzyły zawody kawaleryjskie o szablę wójta gminy Grabowo. Następnie przewidziano Mszę za Ojczyznę, z udziałem pocztów sztandarowych, orkiestry i Kompani Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Bemowa Piskiego. Po mszy nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty na grobach poległych żołnierzy.


W późniejszym czasie nastąpiła dekoracja zwycięzców zawodów kawaleryjskich oraz pokaz kadryla amazonek z grabowskiego stowarzyszenia ułanów.  W rekonstrukcji wypadu, głównym punkcie programu, wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z Białej Piskiej, Grajewa, Pisza, Kolna i oczywiście z Grabowa. W inscenizacji zostały użyte m.in. wozy bojowe i replika samolotu niemieckiego z okresu II wojny. Oprawą pirotechniczną zajmował się Artur Sobieraj, współautor takiej oprawy m.in. do filmu "Baczyński". Scenariusz rekonstrukcji, podobnie jak w latach ubiegłych, jest autorstwa Wiesława Mieczkowskiego z grabowskiego stowarzyszenia ułanów. Narracji rekonstrukcji podejął się ppłk. rez. Marek Marcińczyk z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.


Organizatorzy: Wójt Gminy Grabowo, Stowarzyszenie Sportowo- Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich i Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie.
(źródło: 10pulgrabowo.pl)

 

  - fot. e-Grajewo.pl

Warto zobaczyć, bo chociaż w małej części to rekonstrukcja ta pozwoli przypomnieć,czym jest wojna.
Napisał: x dodano: 2014-09-12 07:20:25

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.