Partyzanci

aktualizacja: 2014-05-09 21:30:52     nr wiadomości: 22314     przeczytano: 3661     Ilość komentarzy komentarze: 2

„Partyzanci ponownie w Grajewie”

8 maja 1945 r. - dzień uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Niewielu z mieszkańców naszego regionu wie jednak, że gdy w Berlinie Niemcy podpisywały akt bezwarunkowej kapitulacji, a w powietrzu rozlegały się strzały na wiwat, to w Grajewie rozlegały się strzały, których efektem było krótkotrwałe wyzwolenie Grajewa spod władzy komunistów. Była to najgłośniejsza, a zarazem jedna z nielicznych o podobnym charakterze akcji w całej Polsce. Dokonały jej połączone siły Armii Krajowej Obywatelskiej obwodów Grajewo i Łomża pod dowództwem mjr Jana Tabortowskiego „Bruzdy”. Świętując rokrocznie w maju rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, warto pamiętać też o tym, że w tym właśnie dniu Grajewo było jednym z nielicznych, naprawdę wolnych skrawków Polski.


Tę pamięć zachowali członkowie i sympatycy GRH 9 PSK, którzy uczcili rocznicę tych wydarzeń akcją w formie ulicznego happeningu. Oto podobnie jak 69 lat temu na ulicach Grajewa rozległ się terkot żelaznych kół wozu, na którym siedzieli uzbrojeni partyzanci. Ciągniony przez konie wóz i jego obsada wzbudzały żywe zainteresowanie przechodniów i kierowców samochodów. Przed laty od ścian miejskich kamienic odbijało się echo wystrzałów, tym razem uczestnicy happeningu w ciszy i zadumie zapalili znicze pod obeliskiem poświęconym 9 PSK i 9 PSK AK przy Urzędzie Miasta, Pomnikiem Niepodległości w centrum miasta i przy bramie kamienicy na ul. Kopernika, w której wówczas zlokalizowany był Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Po 1,5 godzinie zarówno „żelaźniak”, jak i zasiadający na nim partyzanci jak cienie sprzed lat rozpłynęli się w nadchodzącej wieczornej szarówce. Pozostały po nich tylko płonące znicze przypominające o wydarzeniach sprzed lat …

GRH 9 PSK

 

fajna akcja!
Napisał: imo dodano: 2014-05-10 14:11:24

Wyczesane foty pozdrowienia dla panow Niebrzydowskich od Tomka z Holandii
Napisał: podlasiak dodano: 2014-05-10 18:02:47

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.