PIT za 2020 r.

aktualizacja: 2021-02-24 11:37:10     nr wiadomości: 44952     przeczytano: 2346     Ilość komentarzy komentarze: 0

Trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r., można rozliczyć się do 30 kwietnia 2021 r. Przypominamy emerytom i rencistom jak mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Emeryci lub renciści, którzy otrzymali z organu rentowego PIT 40A i chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT - OP lub zeznaniu podatkowym.

Emeryci i renciści, którzy otrzymali jeden PIT-40A i chcą, by wskazana w ubiegłym roku OPP otrzymała ich 1% podatku nie będą musieli nic robić, jeśli do 31 marca 2021 r. nie zostanie odwołany stan epidemii. Emeryt/rencista będzie musiał sam złożyć PIT-OP lub zeznanie PIT-37 lub PIT-36, jeśli jednak stan epidemii byłby odwołany - przekazuje podlaska Izba Skarbowa.

Podatnik, który otrzymał PIT-11A chce przekazać 1% na tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musi nic robić. Urząd Skarbowy zrobi to za niego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu podatkowym.

Natomiast, jeśli podatnik chce przekazać 1% podatku na rzecz innej OPP niż rok wcześniej, wskazuje ją w zeznaniu, które składa do swojego Urzędu Skarbowego. Ważne, aby wskazana OPP znajdowała się w aktualnym Wykazie OPP.

Ważne: zgłoś swój rachunek bankowy do US, by uzyskać zwrot nadpłaty - możesz to zrobić w zeznaniu podatkowym lub na formularzu ZAP-3. Nie należy nic robić, jeżeli rachunek był zgłoszony wcześniej i jest aktualny.

Zwrot nadpłaty podatku trwa do 45 dni, jeśli zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie - najłatwiej w usłudze twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.