czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Otwarcie wystawy w GIH


W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,"Ocalić od zapomnienia’’, opowiadającej o losach kresowych Żołnierzy Wyklętych z podziemia antykomunistycznego. Wystawa gości w Grajewskiej Izbie Historycznej.

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor GIH, p. Tomasz Dudziński. W słowie wstępnym nakreślił przybliżył działalność podziemia niepodległościowego na ziemi grajewskiej. Podkreślał, iż głównymi organizacjami na naszym terenie była Armia Krajowa Obywatelska, oraz Narodowe Siły Zbrojne. Zauważył, iż miejscowi żołnierze antykomunistyczni walczyli o niepodległość aż do połowy lat 50’.

Następnie głos zabrał Daniel Purwin, który w imieniu Stowarzyszenia Odra-Niemen, współorganizatora wystawy, opowiedział o Kombatantach znajdujących się na planszach a także ich powojennych losach. Konkludując stwierdził, iż stanowią oni najlepszy przykład autorytetów godnych do naśladowania dla młodych ludzi, zwłaszcza dzisiaj.

Podsumowania dokonał Adam Andruszkiewicz, wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej. Dziękując dyrektorowi Grajewskiej Izby Historycznej za umożliwienie promowania tak ważnej dla lokalnej społeczności, idei wolnej i silnej Polski, odniósł się również do działalności samego Stowarzyszenia Odra-Niemen. Podkreślał, iż organizacja ta prowadzi bardzo cenną pracę u podstaw, troszcząc się o polskich kombatantów pozostałych na Kresach Wschodnich, jak również starając się integrować polską młodzież kresową z młodzieżą zamieszkującą obecne granice RP, w ramach wielu organizowanych projektów edukacyjnych.

Wystawa będzie dostępna w Grajewskiej Izbie Historycznej do końca tego tygodnia. Zapraszamy, wstęp wolny.





Wystawa Stowarzyszenia Odra-Niemen "Ocalić od zapomnienia…” to opowieść o wciąż żyjących na Kresach Wschodnich II RP Weteranach Armii Krajowej.

Na trzydziestu planszach zamieszczono portrety Kresowych Żołnierzy wykonane w ciągu ostatnich dwóch lat, zarówno podczas Ich pobytów w Ojczyźnie, jak również podczas licznych wyjazdów członków Stowarzyszenia na Kresy. To zresztą nie tylko portrety – to także Ich domy, Ich spotkania, Ich radości i smutki. Większość znakomitych zdjęć została wykonana przez Piotra Kurpaskę, który jednocześnie dokonał wyboru wszystkich zdjęć i skomponował wystawę.

Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne losy Kresowych AK-owców. Wystawa składa się z 30 plansz, umieszczonych na 15 dwustronnych tablicach, o rozmiarze 150cm wysokości na 80 cm szerokości każda.

Miniatury wszystkich plansz można obejrzeć w Internecie pod linkiem: https://docs.google.com/folder/d/0BwNmWsI_xvTkMDdLR2xBT1ZUMGM/edit
Podkład audiofoniczny do wystawy to opowieść o życiu kresowego żołnierza AK – opowiedziana ustami kilkunastu żyjących Weteranów AK z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Kilkanaście minut opowieści to kompilacja fragmentów relacji naszych kresowych Bohaterów. Wystawa powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.



Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.