Metoda na "wnuczka"

aktualizacja: 2019-08-16 21:38:04     nr wiadomości: 39940     przeczytano: 7078     Ilość komentarzy komentarze: 2
KPP Grajewo: dzisiaj  na terenie Grajewa doszło do czterech oszustw metodą "na wnuczka". W dwoch przypadkach niestety starsze Panie (82l i 100l) przekazały pieniadze oszustom (pierwsza kwota to 4000  zł druga  to aż 27000 zł).
 

Przypominamy!

     Oszuści podczas rozmowy podają się najczęściej za wnuczka lub dalszego krewnego. Zmianę głosu tłumaczą chorobą gardła i zdenerwowaniem. Twierdzą, że spowodowały wypadek drogowy i muszą wpłacić dużą sumę pieniędzy, aby nie trafić za kratki. Żądają dużych sum sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych po czym stopniowo zmniejszają kwotę. Sondują w ten sposób  jaką kwotą oszczędności dysponuje ich ofiara.  Niekiedy oszuści podają się za policjanta. Przekonują, że ich wnuczek jest zatrzymany za spowodowanie wypadku. Aby mógł wyjść na wolność potrzebne są pieniądze.  Po umówioną kwotę ma się zjawić znajomy wnuczka.   

Porady:

 

 • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom, które powołują się, że są pośrednikami np. z członkiem rodziny – to wspólnicy oszustów
 •  Pomysłowość oszustów jest nieograniczona – mogą podawać się za członków rodziny (są to oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka” – polegają na wyłudzaniu od ofiar środków finansowych poprzez kontakt telefoniczny), pracowników administracji, gazowni, elektrowni, inkasentów opłat, hydraulików, przedstawicieli banku, sprzedawców.
 • Coraz częściej podają, że są policjantami a, wpłata jest konieczna do załatwienia „sprawy” lub zwolnienia członka rodziny z aresztu.
 • Sprawdzajmy tożsamość dzwoniącego, który podaje się za członka rodziny i chce od nas pożyczyć pieniądze.
 • Nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych osób – nie każdy jest tym, za kogo się podaje.
 • Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność, i gościnność swoich ofiar.
 • Miła powierzchowność sprawcy pomaga zdobyć zaufanie ofiary.
 • Nie wierzmy w „życiowe okazje” oferowane przez nieznajomych (np. „super” zdrową i relaksującą pościel czy też „niezniszczalny” komplet garnków).
 • Łupem napastników mogą paść oszczędności całego życia i cenne przedmioty z mieszkania.
 • Upewniajmy się, kogo wpuszczamy do domu. Zanim to uczynimy, żądajmy okazania legitymacji lub identyfikatora. Zadzwońmy do instytucji, na które nieznajomi się powołują
 • Również osoby skrzywdzone przez los (parające się żebractwem) często „podszywają” się za pracowników różnych firm i instytucji oraz sprzedawców - po wpuszczeniu ich do miejsca zamieszkania dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów, np. biżuterii, dokumentów, pieniędzy.
 • Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na Policję pod bezpłatny numer 997 lub 112
 
 
e-Grajewo.pl
 

Trzeba być nierostropnym, żeby dawać komuś kasę!
Napisał: Brylek dodano: 2019-08-16 22:06:43

Brylek mając 82 i 100 lat to można być już nierostropnym
Napisał: Adam dodano: 2019-08-17 22:29:49

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.