Mapa śmierci na drogach

aktualizacja: 2020-07-08 12:14:41     nr wiadomości: 42834     przeczytano: 6176     Ilość komentarzy komentarze: 0

Policja ponownie stworzyła Mapę Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym. Codziennie aktualizowane narzędzie pokazujące skalę tragedii na polskich drogach w sezonie letnim.

- Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informują mundurowi.

Mapa publikowana w ubiegłoroczne wakacje spotkała się z pozytywnym odbiorem społecznym. W tym roku, nową funkcjonalnością mapy jest możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

Za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze. Od początku wakacji na polskich drogach w wypadkach zginęło już 79 osób, w Podlaskiem pięć - czterech kierowców samochodów osobowych i jeden motocyklista.

Korzystając z okazji policja przesyła bardzo proste, lecz niezwykle ważne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które publikujemy przyłączając się do akcji ostrzegania kierowców: 

  • sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych;
  • respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach;
  • dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności;
  • zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami;
  • nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach;
  • sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu;
  • ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem;
  • obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole w okresie wakacyjnym, brak taryfy ulgowej dla piratów drogowych i kierowców na podwójnym gazie.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.