Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 8545 wyświetleń

Krzyż przydrożny - znak czasu

Krzyże i kapliczki stawiano by uczcić jakieś ważne wydarzenie, czy potwierdzić religijne zaangażowanie. Budowano je w podzięce za uratowanie życia, czy otrzymanie łaski. Były też znakami granicznymi, które wyznaczały koniec i początek wsi lub swoistymi drogowskazami. Powstawały głównie w okresie od II poł. XIX do poł. XX w.
Czy ta tradycja przetrwa kolejne 100 lat?
Krzyże i kapliczki - zdjęcia z terenu gminy Grajewo (Wierzbowo, Mareckie, Modzele, Lipińskie, Sienickie, Białaszewo, Pieniążki, Danówek).
fot. e-Grajewo.pl
 

Komentarze (5)

W moje wsi jest 8 krzyży o tych co wiem a może kiedyś były inne tylko zostały zaniedbane.

b. ładne, sentymentalne...
przechodząc czy przejeżdżając przy nich rzeczywiście przez skórę odczuwasz upływający czas... :)

Przydrożny, stary krzyżu, ileż w sobie tajemnic kryjesz ileż tu ludzkich łez widziałeś ileż tu ludzkich serc zmieniłeś.....?Te stare, piękne krzyże i kapliczki są nieodłącznym symbolem naszego, polskiego krajobrazu. Dbajmy o nie bo to część naszej historii

W Rudzie jest z końca XIX wieku

nie wiem może kwestia gustu, ale te tasiemki, sztuczne wyblakłe kwiaty - mi nie pasują . Podobają mi się krzyże bez tych "dekoracji"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.