Jak wybrać suszarkę bębnową do ubrań?

aktualizacja: 2020-10-22 08:02:32     nr wiadomości: 43773     przeczytano: 582     Ilość komentarzy komentarze: 0

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń AGD, które mają nam ułatwiać nasze codzienne życie. Doskonałym przykładem jest np. suszarka elektryczna na pranie, która pozwala nie tylko w ekspresowym tempie uzyskać suche i czyste ubrania, ale również oszczędzić czas niezbędny m.in. na rozwieszenie mokrego prania czy jego późniejsze prasowanie. W sklepach znajdziemy rozmaite bębnowe suszarki do ubrań, różniące się między sobą np. sposobem pracy. Warto więc poznać szczegóły oferty zanim zdecydujemy się na konkretny zakup

   

Rodzaje suszarek do ubrań

Jeśli chodzi o suszarki do ubrań, wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje:

 • Suszarka do ubrań ewakuacyjna – inaczej nazywana wentylacyjną. To najstarszy model, obecnie rzadko spotykany na rynku. Choć taka suszarka do ubrań jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego i odprowadzenia pary wodnej na zewnątrz, tak by wilgoć nie gromadziła się w mieszkaniu.
 • Suszarka kondensacyjna – ta suszarka na pranie nie wymaga podłączenia do wentylacji, wilgoć w postaci cieczy zbiera się w specjalnym zbiorniku lub odprowadzają się ją do kanalizacji.
 • Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła –pompa ciepła w suszarce gwarantuje zamknięty obieg powietrza, a tym samym zapewnia delikatniejsze suszenie i mniejsze zużycie energii elektrycznej w porównaniu z klasycznymi suszarkami kondensacyjnymi (i to nawet o 50%). Dodatkowo suszarka z pompą ciepła osiąga niższe temperatury, odpowiednie nawet dla delikatnych tkanin, bez ryzyka ich uszkodzenia.

Jak działa bębnowa suszarka do ubrań?

Jak działa suszarka na pranie elektryczna? Pranie, umieszczone w bębnie, w trakcie jednostajnych obrotów suszone jest strumieniem gorącego powietrza, wtłaczanego do środka przez wentylator. Następnie jest ono kierowane na filtr, gdzie oczyszczone z kłaczków ochładza się i skrapla. Kondensat zbierany jest w specjalnym zbiorniku lub odprowadzany do kanalizacji odpowiednim przewodem. Proces suszenia, w zależności od programu i konkretnego modelu suszarki trwa około 60-150 minut. Poziom hałasu suszarki w trakcie jej pracy jest nieco niższy niż pralki w trakcie wirowania, nie jest to więc bardzo uciążliwy dźwięk. Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, obieg powietrza jest zamknięty, co sprawia, że cały proces suszenia jest delikatniejszy dla tkanin.

Najważniejsze parametry i funkcje bębnowych suszarek na pranie

Przy zakupie suszarki do ubrań z pewnością należy zwrócić uwagę na jej wymiary (zwłaszcza jeżeli chcemy ją ustawić w słupku na pralce), a także pojemność wsadu, tak by odpowiadała potrzebom naszego gospodarstwa domowego. Liczba i różnorodność programów, które posiada suszarka na pranie, zależy od konkretnego modelu, jednak większość z nich posiada kilka podstawowych opcji:

 • suszenie kompletne – ubrania są suche i niezbyt pogniecione;
 • suszenie skrócone (ekspresowe) – gdy ubrania są wysuszone, ale posiadają liczne zagniecenia;
 • suszenie niepełne – ubrania po wyjęciu są lekko wilgotne;
 • odświeżenie – pozwala na usunięcie zapachów z ubrań, które np. długo leżały w szafie. Dzięki temu programowi można je założyć bez konieczności prania.

W wielu modelach dostępne są również programy dopasowane do rodzaju suszonych tkanin, a także takie funkcje jak:

 • opóźniony start;
 • ważenie wsadu – pozwala na dopasowanie trwania suszenia do wagi wsadu i stopnia jego zawilgocenia;
 • redukcja zgnieceń – pozwala wysuszyć ubrania bez konieczności ich późniejszego prasowania:
 • dwukierunkowa praca bębna – zapewniająca delikatniejsze suszenie;
 • system kontroli filtra – to na nim zbierają się wszelkiego rodzaju paprochy i zanieczyszczenia, a czujnik informuje nas o konieczności jego wyczyszczenia;
 • zabezpieczenie przed dziećmi.

Mity na temat elektrycznych suszarek do ubrań

Choć suszarki do ubrań cieszą się coraz większą popularnością, wciąż krąży na ich temat wiele sprzecznych opinii. Oto najczęściej spotykane mity, które być może do tej pory powstrzymywały Cię przed zakupem suszarki do ubrań:

 1. Suszarka automatyczna jest droga – choć oczywiście jest to dodatkowy wydatek, to od nas zależy, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć i co chcemy w zamian uzyskać. W obecnych czasach ceny suszarek kondensacyjnych zaczynają się już bowiem od nieco ponad 1000 złotych.
 2. Suszarka na pranie elektryczna niszczy ubrania – to chyba najczęściej powielany mit dotyczący suszarek automatycznych. Obecnie większość modeli to suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, które suszą naszą odzież w niskiej temperaturze, ograniczając do minimum ryzyko zniszczenia lub skurczenia się ubrań. Co więcej, dzięki funkcji odkłaczania suszarka na pranie pozwala wydłużyć żywotność wełnianych ubrań. Należy jedynie pamiętać, by przed suszeniem posortować odzież i nie suszyć w suszarce rzeczy z odpowiednim oznaczaniem na metce.
 3. Suszenie w suszarce bębnowej jest drogie – Nowoczesne suszarki do ubrań, przy pełnym załadunku pobierają średnio 1-2 kWh na cykl, czyli koszt jednego suszenia to zaledwie około złotówka. Pozwalają jednak zaoszczędzić sporo czasu, a nawet wyeliminować konieczność prasowania, co generuje dodatkowe oszczędności.
 4. Ubrania z suszarki są pogniecione – to kolejny skrajny mit, w większości przypadków pranie po wyjęciu z suszarki do ubrań nie wymaga w ogóle prasowania. Oczywiście należy pamiętać, by wyjąć je bezpośrednio po skończonym suszeniu lub włączyć program ochrony zgnieceń, a także, by nie ładować do niej większej liczby ubrań niż zalecane jest dla danego programu.
 5. Suszarka elektryczna na pranie musi być podpięta do wentylacji i kanalizacji – wymóg ten spełnić muszą jedynie suszarki ewakuacyjne, które rzadko dostępne są już na rynku. Zarówno zwykła suszarka kondensacyjna, jak i suszarka kondensacyjna z pompą ciepła nie wymagają żadnego podłączenia oprócz zasilania prądem, każda z nich posiada specjalny pojemnik na skropliny, w przypadku którego należy jedynie pamiętać o regularnym opróżnianiu.

Bębnowa suszarka do ubrań – czy warto?

Suszarka na pranie to z pewnością urządzenie, które nie jest nam niezbędne do życia, jednak w znacznym stopniu ułatwia realizację codziennych obowiązków, zwłaszcza w przypadku wieloosobowej rodziny. Nie tylko umożliwia nam rezygnację z wiecznie rozstawionych w mieszkaniu suszarek, które zajmują miejsce i generują wilgoć (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), ale pozwala również zaoszczędzić czas, który zazwyczaj poświęcamy na rozwieszanie prania, a następnie jego prasowanie. Co więcej, w wielu przypadkach pomaga chronić ubrania i przedłuża ich żywotność. Bębnowa suszarka na pranie to inwestycja, która gwarantuje nam wygodę, zwłaszcza jeśli pierzemy często i dużo.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.