Jak kłaść fototapetę? Poradnik

aktualizacja: 2020-11-24 08:54:42     nr wiadomości: 44064     przeczytano: 750     Ilość komentarzy komentarze: 0

Jeśli chcesz odmienić swoje wnętrze, ale znudziły Ci się dotychczasowe kolory ścian, wybierz fototapetę. To materiał przeznaczony do dekorowania ścian wewnętrznych, a wykonany może być z papieru, lateksu, filizeliny, winylu, poliestru i mieszanki tworzyć sztucznych. Różnią się nieco właściwościami, więc jak przykleić fototapetę do ściany? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy poradnik, w którym poprowadzimy Cię krok po kroku przez klejenie tapet.

   


Wybierz fototapetę – krok 1

Zanim zabierzesz się do przyklejania fototapety, wybierz wzór i materiał. Fototapeta na filizelinie jest wytrzymała i przykleja ją się zdecydowanie łatwiej niż tradycyjne tapety. Dzięki niej możliwe jest zamaskowanie niedoskonałości ścian.

Fototapeta z winylu z kolei jest pokryta jego warstwą i wzmocniona flizelinowym podkładem. Zaletą fototapety z winylu jest to, że jest wodoodporna. Dlatego doskonale nadaje się do kuchni oraz do łazienki czy pokoju dziecięcego, bo łatwo ją też umyć. Z kolei fototapeta lateksowa jest produkowana z wysokiej jakości papieru powleczonego warstwą lateksu. To sprawia, że jest bardzo wytrzymała na zabrudzenia. Szeroki wybór oferuje sklep obrazyfoto.eu, gdzie możesz wybierać m.in spośród fototapet reprodukcji obrazów.

Przygotuj ściany przed rozpoczęciem prac – krok 2

Zanim odpowiemy na Twoje kolejne pytania: jak kleić fototapetę z filizeliny i jak kleić fototapetę z lateksu albo jak przykleić fototapetę papierową, podpowiemy Ci, co powinieneś zrobić, aby przygotować ścianę przed rozpoczęciem prac. Jeśli na Twojej ścianie znajduje się stara tapeta, kup środek, dzięki któremu usuniesz starą tapetę oraz pozostałości po niej na ścianie. Kiedy na Twojej ścianie znajduje się stara farba, usuń ją. Gdy zamierzasz przykleić na nową ścianę fototapetę, zastosuj grunt. Odczekaj około 2-3 godziny i dopiero wtedy rozpocznij prace.

Przyklej fototapetę – krok 3

Czas na klejenie fototapety. Pamiętaj o tym, że technika klejenia jest zależna od tego, jaki wybrałeś rodzaj fototapety. Najpierw rozrób klej.

Jeśli chcesz przykleić fototapetę papierową, pokryj zarówno fototapetę jak ścianę klejem. Smaruj klejem tylko jeden pas fototapety. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy klej wyschnie szybciej na pozostałych pasach. Przyklejanie fototapety wykonuj zawsze od sufitu. Następnie sięgnij po wałek do tapet i usuń nagromadzone pęcherzyki powietrza. Tapetę klej na styk, dzięki temu unikniesz nachodzenia na siebie kolejnych fragmentów wzoru.

A jak przykleić fototapetę lateksową? Smaruj tę część fototapety, którą chcesz przykleić, po czym kładź na nią suchą rolkę, wygładzając ją wałkiem. Jeśli zastanawiasz się, jak kłaść tapetę flizelinową, to jest to najprostsze do wykonania. Dlatego, że tylko ścianę musisz posmarować klejem, a następnie wygładzić przyklejoną fototapetę.

Przyklej fototapetę na akwarium – wyzwanie

Przyklejenie fototapety na ścianie nie jest dla Ciebie zbyt wymagającym zadaniem, dlatego postaw przed sobą wyzwanie. Przyklej ją na akwarium! Prace rozpocznij od umycia jego szyb. Porządnie ją odtłuść i przypilnuj, żeby nie osadził się kurz. Następnie ściany akwarium pokryj olejem roślinnym. Przyłóż tapetę za pomocą gąbki i wygładź ją.

Lepiej samodzielnie położyć fototapetę czy wynająć do tego fachowca?

Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości chcesz położyć fototapetę na ścianę. Kiedy chcesz położyć mniejszy odcinek, możesz to zrobić samodzielnie i tym samym zaoszczędzić pieniądze. Jeśli jednak masz wątpliwości co do tego, czy potrafisz dokładnie położyć fototapetę albo nie masz zbyt wiele wolnego czasu przez nadmiar obowiązków zawodowych i domowych, możesz do tego wynająć profesjonalną ekipę.

Ceny fachowców wahają się od 50 do 60 złotych zależnie od tego, czy ma zostać położona sama fototapeta, czy też muszą zostać wykonane dodatkowe prace związane z przygotowaniem ścian. Może okazać się, że dodatkowo potrzebne będzie wyrównanie ścian, wypełnienie ubytków, gruntowanie czy też czyszczenie. Przed rozpoczęciem pracy poproś fachowca o to, aby wycenił swoją pracę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, na jaki wydatek powinieneś się przygotować.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.