Kultura i rozrywka

Biebrzańskie Sianokosy 2016

"Biebrzańskie Sianokosy” 2016
XV Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy”  2016.


  10 września 2016 r. na terenie Bagno Ławki przy wieży widokowej na Carskiej Szosie odbyły się XV Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy".

   Mistrzostwa odbyły się przy upalnej pogodzie i po raz drugi z rzędu w warunkach dużej suszy. Mimo koszenia na bagnie, buty gumowe nie były konieczne.

Zawodom cały czas towarzyszył „żywy” ŁOŚ – król bagien, który jest w herbie Powiatu Grajewskiego. Po raz pierwszy pole treningowe i miejsce do rozgrzewki miało oficjalną nazwę  „ŁOSIA ŁĄCZKA”.

Rywalizacja kosiarzy dostarczyła wielu emocji zarówno uczestnikom jak i obserwatorom Mistrzostw. Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek, czy też nabyć pamiątki i regionalne wyroby znad Biebrzy. Na specjalnie przygotowanej scenie czas umilały zespoły z Trzciannego i wokalistka Ania Broda. 

    Zawodom towarzyszyło wiele gier, zabaw i konkursów z zakresu wiedzy o bagnach na stoiskach ODR, OTOP czy Ptaki Polskie. Także Placówka Terenowa KRUS z Grajewa wystawiła swoje stoisko, gdzie można było zasięgnąć porady, informacji, wziąć udział w konkursie wiedzy o bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i zdobyć nagrody.

    W mistrzostwach Świata startowały 23 zespoły, znacznie mniej niż w poprzednich latach. Z zagranicy były ekipy z:  Czech, Białorusi, Belgii i Węgier. Wśród krajowych drużyn najwięcej było z gmin biebrzańskich. Bezpieczeństwa i porządku na mistrzostwach pilnowała Straż Parkowa, Straż Pożarna, Policja i Służba Zdrowia.  

 

Największym jednak zainteresowaniem mediów i publiczności cieszyły się panie, które chwyciły za kosę i zmierzyły się z koszeniem traw na bagnie, za co zdobyły „Koszyki Wójtowej”.

     Zaskoczeniem były odpowiedzi na pytanie:  kiedy i jak nauczyła się pani kosić?

- mieszkanka gm.Goniądz: - „Jak to kiedy. Ja jestem zrobiona na sianokosach i urodzona w trakcie sianokosów, to musiałam umieć. Ja mam to w genach przecież…”

- mieszkanka gm.Trzcianne: -„Ja, gdybym nie umiała kosić, to chłop by ze mną nie chciał spać…”

 

Z terenu naszego powiatu startowały dwie drużyny, które uzyskały b.dobry czas:

- „POWIAT  GRAJEWSKI” – drużyna Starosty Grajewskiego – czas 22 min 38 s,

   kosiarze: Janusz Stryjecki i Andrzej Sobolewski z Rajgrodu,

- „RAJGRODZKIE  KOSY” – drużyna Burmistrza Rajgrodu   – czas 25 min 52 s,

   kosiarze: Ryszard Stempiński i Stefan Stempiński z Rajgrodu.

Kibice drużyny rajgrodzkiej byli nawet z transparentem: „Rajgrodzkie kosy – wygrają Sianokosy”.  Że tak się stanie, to jest pewne, nie wiemy tylko kiedy?

 

Zwycięzcy drużynowo: 

I miejsce – „KOSYNIERZY”, Wiesław Szklanko, Mateusz Szklanko,

II miejsce – „JEDNOSTKA WOJSKOWA OSOWIEC”, Adam Szklanko, Jarosław Kisło,

III miejsce – „SĄSIEDZI”, Rafał Brych, Mateusz Popławski.


Wyniki finału indywidualnego:         

I  miejsce – Rafał Brych                     

II  miejsce – Eugeniusz Popławski  

III miejsce – Jarosław Kisło      


Klasyfikacja Parków Narodowych:

I miejsce – Sporowski PN – Białoruś            

II miejsce – Białowieski PN                                                      

III miejsce – Tatrzański PN                                                          


W konkursie dla VIP-ów „Wójtowe Osełki” zdobyli m.in.:  

- Zygmunt Kruszyński – Starosta Grajewski,

- Stanisław Kossakowski – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego,

- Ireneusz Gliniecki – Burmistrz Rajgrodu,

- Józef Mioduszewski – b.poseł na Sejm RP.


Do koszenia stawiły się Parki Narodowe: Białowieski PN, Biebrzański PN, Świętokrzyski PN, Tatrzański PN, Karkonoski PN drużyna męska i żeńska, Agency For Nature and Forest (Belgia), Karkonoski PN (Czechy), Kiskunsagi Nemzeti Park (Węgry), Sporowsky PN (Białoruś).

Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Organizatorzy mają na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy parkami narodowymi i krajobrazowymi, a organizacjami lokalnymi i regionalnymi w takich dziedzinach jak: ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, kultura, turystyka oraz rozwój społeczno-gospodarczy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 Organizatorzy:
- Biebrzański Park Narodowy

- Urząd Gminy Trzcianne

(kos)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.