czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 10506 wyświetleń

Bene-Regesz z ZS nr 2

Grupa młodzieżowa "Bene- Regesz" powstała z inicjatywy p. Zofii Piotrowskiej we wrześniu 2005 roku. Jest to szkolne kółko teatralne ale działa nie tylko w roku szkolnym i nie tylko w szkole. Grupa teatralna reprezentuje także parafię pw. św. Ojca Pio w Grajewie. Swoją nazwę wywodzi z języka hebrajskiego i oznacza "Synowie Gromu". Celem grupy jest nie tylko występowanie na scenie, ale przede wszystkim sprzeciwianie się kulturze masowej i odnalezienie naszego własnego "ja" w XXI wieku.

Skład grupy "Bene- Regesz"

Obecnie do grupy należą M. Bielecka, E. Borawska, S. Dąbkowska, M. Stankiewicz, J. Ciszyńska, J. Gawryluk, W. Malinowska, Ż. Olender, J. Płochocka, P. Samełko, M. Socha, A. Sztachowska, B. Wróblewska, A. Krynicki, T. Brzózka, K. Sołdacki, P. Wielgat, D. Zalewski oraz A. Sierzputowski

Projekt "Uczniowie z klasą"

Od października 2006 roku grupa Bene- Regesz jest uczestnikiem projektu "Uczniowie z klasą" organizowanego przez "Gazetę Wyborczą". Dotyczy on całej grupy, która pracuje w trzech zespołach. Głównym celem grup było przygotowanie spektaklu pt. "Tam, gdzie spadają Anioły". W trakcie trwania konkursu spektakl został zaprezentowany trzykrotnie: 09 listopada 2006 r. podczas eliminacji Podlaskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Łomży, 15 listopada 2006 r. podczas XVIII Przeglądu Dorobku Kulturalnego Miasta Grajewa, gdzie uhonorowano I miejscem i Pucharem Starosty Powiatu Grajewskiego oraz 19 listopada 2006 r. przed publicznością Grajewa, na zaproszenie Domu Kultury w Grajewie.
 
Spektakl "Tam, gdzie spadają Anioły"

Scenariusz spektaklu napisała Z. Piotrowska na podstawie książki D. Terakowskiej, ale sceny z lekarzami są prawdziwe. Zostały odtworzone fragmenty rozmów przeprowadzonych w Centrum Onkologii w Warszawie i w szpitalu onkologicznym w Białymstoku, by pokazać smutną rzeczywistość, która dotyka przeciętnego człowieka- nie dość, że obarczonego  świadomością śmiertelnej choroby, to jeszcze zrozpaczonego tragiczną sytuacją niemożności jej leczenia z powodu... braku łóżka w szpitalu. Spektakl opowiada o losach pewnej rodziny, która prowadziła spokojne życie do chwili, gdy córeczka Ewa zachorowała na nieuleczalną białaczkę, co stało się dlatego, że straciła swego Anioła Stróża. Rodzice: Jan i Anna podejmują rozmowy z lekarzami oraz próby znalezienia wolnego miejsca w szpitalu w Białymstoku. Z powodu braku miejsc zostają odesłani do szpitala w Warszawie, gdzie są ogromne kolejki i muszą długo czekać. Matka zupełnie się załamuje, rodzina zaczyna kłócić się, we wszystkich toczy się walka między wiarą a zwątpieniem. Potem ukazana jest scena z aniołami , które w czasie snu odwiedzają małą Ewę i jej rodzinę. Każdy z osobna otrzymuje rady, wskazówki i pocieszenie. Aniołowie nadali sens cierpieniu, nadzieję i siłę do walki.

Festyn "Serce za serce"

Festyn pod nazwę "Serce za serce" odbył się 15.08.2006r. w parafii pw.św. Ojca Pio. Grupa przygotowała spektakl  "Marzenia o domu", a jego przewodnią piosenką był utwór "Ten sam klucz" R.Rynkowskiego. Spektakl zawierał dwie sceny- ukazanie dnia, w którym dzieci się biją, mąż nie pomaga żonie, z czego wynikają kłótnie, natomiast druga scena to ten sam dzień, ale "poprawiony" dzięki radom matki "alter-ego" i ukazany jako piękny obraz idealnej rodziny, w której rodzice rozumieją własne dzieci, a dzieci słuchają rodziców. Przedstawienie skierowane było do rodziców - uczyło, jak postępować z dziećmi, by te widziały pełne zaufanie do rodziców. Spektakl  nie był jedyną atrakcją, zorganizowane były też gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, aukcje zabawek i królików.

e - Grajewo.pl

Komentarze (2)

Brawo dzieciaki, wy jesteście super i super są ci nauczyciele z 2, ze im sie chce to ewenement

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.