Akademia Niepodległości w GCK

aktualizacja: 2019-11-08 18:01:52     nr wiadomości: 40674     przeczytano: 5311     Ilość komentarzy komentarze: 0
 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Grajewskie Centrum Kultury i jego oddział - Grajewska Izba Historyczna zapraszają serdecznie  18 listopada 2019 r. o godzinie 17:00 do budynku GIH (ul. Ełcka 30) na kolejne spotkanie z cyklu Akademii Niepodległości. W programie wykłady:
"Wielkopolski zryw" - Patrycja Leszczyńska
„Józef Dowbor-Muśnicki, Stanisław Taczak i Julian Stachiewicz" - Radosław Wnorowski
 
Akademia Niepodległości to rozpoczęty w grudniu 2017 r., a obliczony na cztery lata (do połowy roku 1921) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawiają – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszy drugi, oparty na wątkach biograficznych. Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Cały cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw, opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny.
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.