piątek, 22 października 2021

Kultura i rozrywka

77. rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

77. rocznica bitwy w rejonie Osowe Grzędy

W środę (8.09) odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy (pow. grajewski).

Oddziały partyzanckie Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopko ps. "Grom" stoczyły tutaj największą walkę Akcji "Burza" w naszym regionie. Bohaterów wydarzenia wspominał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Rocznica wydarzenia obchodzona jest uroczyście od 1994 roku. Na Osowym Grzędach, w Biebrzańskim Parku Narodowym, stoi obelisk upamiętniający poległych w bitwie partyzantów, rozstrzelanych mieszkańców wsi Grzędy oraz zamordowanych przez NKWD i Gestapo leśników z nadleśnictw: Grajewo i Rajgród. W ich intencji, przed pomnikiem, została odprawiona msza święta polowa, tradycyjnie inaugurująca obchody.

 

Nad ranem - 8 września 1944 roku - licząca ok. 4 tysięcy żołnierzy niemiecka dywizja, okrążyła 400 żołnierzy Armii Krajowej w lasach pod wsią Osowe Grzędy. Rotmistrz Konopko, w związku z brakiem alternatywnego rozwiązania, wydał rozkaz ataku. Zginął w nim jako jeden z pierwszych. Oddział partyzantów stawił bohaterski opór niemieckiemu okupantowi. Wśród poległych wskazuje się na 1400 niemieckich żołnierzy i 100 żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

fot/ Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
 

czwartek, 21 października 2021

Gra miejska "Śpiące kasztany" - weź udział!

czwartek, 21 października 2021

Tykocin Pomnikiem Historii

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.