e-skierowania wchodzą w życie

aktualizacja: 2021-01-08 16:29:09     nr wiadomości: 44508     przeczytano: 962     Ilość komentarzy komentarze: 0

8 stycznia br. wchodzą w życie ważne zmiany dla pacjentów. We wszystkich placówkach medycznych w Polsce będą wystawiane skierowania na leczenie w formie elektronicznej (e-skierowania). To kolejna po e-receptach i elektronicznych zwolnieniach poważna zmiana. Ma być ułatwieniem dla pacjentów i lekarzy. 

- Kilkakrotnie korzystałem z e-recepty i jestem zadowolony. Można zaoszczędzić czas i ograniczyć liczbę kontaktów z przychodnią tylko w celu otrzymania recepty na kontynuację leczenia.  Bez wizyty w gabinecie uzyskuję od lekarza czterocyfrowy kod dostępu i później wraz z nr PESEL podaję go w aptece – mówi nam p. Henryk, klient jednej z grajewskich aptek.

Epidemia koronawirusa utrudniła Polakom dostęp do służby zdrowia i sprawiła, że wiele wizyt musiało zostać odwołanych lub przeniosło się do Internetu. E-skierowanie to właściwie normalne skierowanie np. do poradni specjalistycznej, na badania czy leczenie szpitalne, tyle że wystawiane i przekazywane w formie cyfrowej. Po wystawieniu przez lekarza e-skierowania, pacjent otrzymuje je w jednej z trzech form - SMS, maila lub fizycznego wydruku informacyjnego ze skierowaniem.

Chcąc skorzystać z pierwszych dwóch sposobów otrzymania e-skierowania warto zalogować się na swój profil zaufany na stronie pacjent.gov.pl. Należy tego dokonać albo korzystając z e-dowodu albo zalogować się korzystając z loginu i hasła swojej aplikacji bankowej. Po udanym logowaniu należy uzupełnić dane teleadresowe - podać numer swojego telefonu lub adres e-mail. To za ich pośrednictwem otrzymamy skierowanie. Jeśli wybierzemy opcję telefoniczną, to na naszą komórkę przyjdzie specjalny SMS z czterocyfrowym kodem dostępu, który trzeba będzie podać podczas rejestracji (telefonicznie albo w okienku). W przypadku podania adresu e-mail, na nasze skrzynki pocztowe przyjdzie wiadomość z załączonym skierowaniem w formacie PDF. Istnieje także trzecia opcja - osobiste spotkanie z lekarzem i otrzymanie wydruku skierowania w przychodni.

Według danych Centrum e-Zdrowia do 13 listopada 2020 r. lekarze wystawili 3,3 mln e-skierowań, a między 1 a 13 listopada 2020 r. w dzień roboczy średnio 32 tys. Na stronach cez.gov.pl i NFZ działa specjalny licznik, który odmierza czas do wejścia w życie nowej usługi dla pacjentów.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.