650 bonów w pow. grajewskim

aktualizacja: 2020-09-24 11:29:28     nr wiadomości: 43500     przeczytano: 988     Ilość komentarzy komentarze: 0

Mieszkańcy Podlasia nie spieszą się z aktywacją bonu turystycznego. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w województwie podlaski aktywowano prawie 22 tys. bonów turystycznych, z czego najwięcej bo 11 tys. w powiecie białostockim, ponad 2 tys. w suwalskim. Najmniejsza liczba bonów pobrana została przez mieszkańców powiatu sejneńskiego i sokólskiego bo zaledwie po 200. 

W powiecie grajewskim bon aktywowało już 650 uprawnionych na kwotę 603 500 zł; może skorzystać z nich 4 309 osób na  sumę 3 809 500 zł.

- Obsługa bonu odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Nie trzeba składać żadnego wniosku, wystarczy zalogować się na PUE ZUS i aktywować bon podając swoje dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i nr telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Bon turystyczny funkcjonuje od 1 sierpnia i nie wszyscy rodzice wraz z dziećmi mogli w te wakacje go wykorzystać. Jest on ważny do końca marca 2022 r. i w kolejne lato również będzie można skorzystać ze wsparcia. Bonem można płacić za noclegi i imprezy turystyczne na terenie Polski.

- Można go wykorzystać np. na wspólny weekend, bądź opłacić nim zimowisko. Ważne by płatność bonem, która rezerwuje pobyt w wybranym miejscu, była wykonana najpóźniej w dniu 31 marca 2022 r. - dodaje Katarzyna Krupicka.

Bonem można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej pory zarejestrowanych jest ok 17,5 tys. firm. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon w kwocie 500 zł przyznawany jest na każde dziecko. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymają dwa bony w wysokości 500 zł - jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.