Testy do sanatoriów

aktualizacja: 2020-06-12 10:44:43     nr wiadomości: 42620     przeczytano: 5078     Ilość komentarzy komentarze: 0

15 czerwca br. uzdrowiska wznowiły swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować - w przypadku gdy przerwali z powodu pandemii.

Leczenie uzdrowiskowe przysługuje pacjentom, którzy mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca (realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania), lub mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca, bądź też musieli je przerwać z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni) oraz kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia.

Ważne! Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. 

Praktyczne rady dla osób wyjeżdżających do sanatorium podaje Agata  Dyszkiewicz, zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych z podlaskiego oddziału NFZ. 

Każdy przed wyjazdem do uzdrowiska dostanie list od NFZ, a w nim przydział do sanatorium oraz proste i wyraźne instrukcje, co należy zrobić krok po kroku przed wyjazdem. Testy można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań (w województwie podlaskim jest 12, głównie przy szpitalach powiatowych, w Białymstoku przy Centrum Onkologii i szpitalu MSWiA.). Podstawą do ich wykonania jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

- Osoba, która dostaje list z NFZ koniecznie musi zadzwonić pod podany w piśmie numer do sanatorium i podać aktualny numer swojego telefonu. To absolutnie konieczne, żeby przed wyjazdem mieć wykonany test na koronawirusa i uzyskać informację o jego wyniku. W przypadku wyjazdu do sanatorium dziecka i osoby dorosłej jako opiekuna, test musi wykonać zarówno dziecko, jak i opiekun – wyjaśnia Agata  Dyszkiewicz.

Test jest bezpłatny. Koszty wykonania badania pokrywa NFZ. Wszystkie mobilne punkty są uprzedzone o pojawieniu się pacjentów sanatoryjnych.

- Wszystkie osoby uprawnione do badania będą w specjalnej bazie, z której korzystają mobilne punkty pobrań. Nie trzeba mieć ze sobą żadnych skierowań. Na pobranie wymazu trzeba się będzie zgłosić tylko z dowodem tożsamości i numerem PESEL” – podaje p. Agata.

W przypadku wyniku pozytywnego termin wyjazdu zostanie przełożony, aż do czasu wyzdrowienia i wystawienia przez lekarza nowego skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Ale – co ważne – z zachowaniem poprzedniej kolejności w kolejce oczekujących. Każda taka sprawa będzie rozpatrzona indywidualnie.

Raz jeszcze, na koniec  apeluję do Państwa o spokój, o to żeby poczekać na list od NFZ, postępować zgodnie z instrukcjami tam zawartymi by bezpiecznie wyruszyć do uzdrowiska. Wszystkim życzę wspaniałych turnusów – dodaje dyrektor.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.