Napływ siły roboczej

aktualizacja: 2020-02-21 12:46:47     nr wiadomości: 41565     przeczytano: 1396     Ilość komentarzy komentarze: 12

Czy Polska jest liderem napływu siły roboczej z zagranicy?

Do końca 2019 roku Polska była liderem w przyjmowaniu do pracy osób z zagranicy. W większości byli to pracownicy z Ukrainy. Czy będzie tak w dalszym ciągu? Jak sytuacja dotycząca napływu kadr z zagranicy będzie wyglądać w 2020 roku? Co powinniśmy zrobić, aby pozostać celem migrantów zarobkowych ze Wschodu? 

Jak twierdzi Mariusz Hoszowski z Agencji Pracy Smart Work, według wszelkich przesłanek Polska nadal powinna pozostać liderem napływu siły roboczej z zagranicy w 2020 roku. „Wbrew oczekiwaniom migrantów zarobkowych zza naszej wschodniej granicy, Niemcy nie otworzą dla nich swoich granic w marcu 2020 w takim szerokim zakresie, na jaki liczono. Szansę na wyjazd będą mieli jedynie wysoko wyspecjalizowani pracownicy, którzy spełnią dodatkowo szereg uwarunkowań narzuconych przez nowe regulacje prawne oraz znają język niemiecki na wystarczająco dobrym poziomie. Oznacza to mniejszy odpływ pracowników z Polski do Niemiec, a co za tym idzie – mniejsze zagrożenie destabilizacją poziomu zatrudnienia w naszym kraju.” 

Jednak zdaniem eksperta nie jest to powód do zbyt wczesnej radości. Choć prognozy z końca roku 2019 mówiły o odpływie co najmniej pół miliona pracowników z Polski do Niemiec, to polityka migracyjna naszych zachodnich sąsiadów dała nam póki co możliwość oddechu. Pytanie tylko – na jak długo? „Patrząc na ogromne braki kadrowe w Niemczech, możemy jedynie przypuszczać, że tamtejszy rząd będzie zmuszony do zmiany swojej polityki dotyczącej migracji zarobkowej w kolejnych latach i złagodzenia zasad przyjmowania pracowników spoza UE. Jak podaje Süddeustche Zeitung, do roku 2030 w Niemczech na rynku pracy będzie brakowało około 5 milionów pracowników. Największe zapotrzebowanie będzie na pracowników z wykształceniem wyższym oraz średnim. Jeżeli zaś chodzi o pracowników niskowykwalifikowanych – tych u naszych zachodnich sąsiadów będzie za dużo: 1,5 miliona w roku 2020 i 1,1 miliona w roku 2030.” – dodaje Mariusz Hoszowski.

Co to oznacza dla Polski? „Musimy trzymać rękę na pulsie i w dalszym ciągu poszukiwać nowych rynków do pozyskiwania pracowników – także w byłych republikach radzieckich, jak i na Dalekim Wschodzie. Na rodzimym rynku pracy wciąż mam spore braki kadrowe, i to pomimo niskiej stopy bezrobocia. Powodem jest również brak chęci zatrudniania przez pracodawców osób po 50 roku życia – to grupa, której najtrudniej znaleźć pracę. Największe zapotrzebowanie na pracowników wskazuje aktualnie m. in. branża budowlana, medyczna, produkcyjna, transportowa czy finansowa.” – mówi Prezes Agencji Pracy Smart Work.

Polska, aby pozostać celem migrantów zarobkowych ze Wschodu, powinna przede wszystkim skoncentrować się na takich działaniach, które zatrzymają ich u nas jak najdłużej, tak, aby nie opuszczali naszego kraju po trzech przepracowanych miesiącach. Co ciekawe, z obserwacji Smart Work wynika, że większość obywateli Ukrainy chciałoby zakotwiczyć w naszym kraju na dłużej – nawet do 3 lat. Jak mówi Mariusz Hoszowski: „Mniejsza rotacja będzie korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron: pracownika, pracodawcy i dla agencji pracy. A jest to kierunek przeciwny to tego przyjętego w projekcie „Polityki migracyjnej Polski”, który ma być skoncentrowany na imigracji cyrkulacyjnej i krótkoterminowej. Stąd powinniśmy zrobić wszystko, aby zminimalizować ewentualny, przyszły odpływ pracowników do Niemiec, a w dalej idących rozważaniach – także do Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii. Teraz mamy czas na wdrożenie odpowiednich działań zabezpieczających nasze interesy i zaplecze kadrowe w kraju.” 

Prezes Grupy Smart Work, jako przedstawiciel jednej z najprężniej działających Agencji Pracy na rynku polskim, oczekiwałby także większego wsparcia ze strony naszego państwa: „Rosnąca biurokracja i wciąż zaostrzające się przepisy nie ułatwiają nam naszych działań. Wręcz przeciwnie – generują większe nakłady czasu na opracowywanie dokumentacji związanej z legalnym zatrudnianiem i rozliczaniem naszych pracowników.” – dodaje Mariusz Hoszowski.

 

Smart Work to dynamicznie rozwijająca się międzynarodowa grupa firm specjalizująca się w usługach pracy tymczasowej, pośrednictwa pracy oraz opieki medycznej. Grupa składa się z kilkunastu spółek zlokalizowanych w 10 państwach europejskich. We wszystkich z nich firma posiada licencje na prowadzenie działalności agencji pracy. Smart Work koncentruje się na zaspokajaniu potrzeb i oczekiwań nawet najbardziej wymagających Partnerów Biznesowych. Z usług grupy korzystają spółki giełdowe, duże międzynarodowe koncerny, jak i mniejsze przedsiębiorstwa z sektora MSP. Smart Work realizuje zamówienia i zlecenia dla Klientów zagranicznych, działając w oparciu o najwyższe standardy etyczne i biznesowe.  Jest członkiem Business Centre Club oraz Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy

 

www.gutpr.pl

 

Nowoczesna machina niewolnicza w kapitalizmie przezywa kryzys!
Napisał: Choop dodano: 2020-02-21 14:25:03

Gebels kiedyś powiedział że niesztuka zmusić aby pracowali u nas , ale sztuka tak zrobić aby sami chcieli przyjechać
Napisał: Biały dodano: 2020-02-24 12:03:42

Ale cyrk swich na zasilki i zapomogi a zatrudniac obcych, to dla swoich obywateli nie ma pracy, a dla obcych jest co sie narobilo w tej Polsce ???????.
Napisał: graj ewo dodano: 2020-02-25 06:31:24

Choop. Z oczywista oczywistoscia mozna powiedziec, ze we wspolczensej formie zycia nie ma zadnego zapotrzebowania na takich "intelektualistow" jak ty. Jestes psychicznym "ursusem" przeszlosci, ktory wierci nozkami, aby zaistniec w modernizmie.
Napisał: Darek dodano: 2020-02-28 23:49:05

Choop Z oczywista oczywistoscia i w "zmumiewajacy" sposob mozna ciebie odnalezc we wszysktich "zakamarkach" storny e-Grajewo.pl. Czyzbys byl ofiara syndromu "zwiedzonego" poparciem Katollico i abcd wedrowca, ktory blaka sie jako sui generis ekspert od wszystkiego. Zycze ci powodzenia w permanentnym rozwoju psycho-intelektualnym.
Napisał: Darek dodano: 2020-02-29 17:28:15

Darek -tylko psychopaci i niezrownowazeni psychicznie osoby bez cienia kultury osobistej zaczepiaja tych , ktorzy nie maja o czym oraz najmniejszej przyjemnosci z nimi dyskutowac - wlasnie takie cechy posiadasz i je uzewnetrzniasz tutaj . Jestes (jak juz inni zadzyli napisac) chora zdesperowana osoba , godna jedynie pozalowania! Pisz dalej i powtarzaj te swoje "afirmacje"- tylko zastanow sie kogo obchodza te twoje ciagle powatarzajace sie frazesy i epitety, ktore wypiszujesz do komentujacych w wiadomym tylko dla ciebie celu! Proponuje , abys swoje skrajne przekonania kierowal tam , gdzie odbiorcy reprezentuja ten sam poziom , wtedy napewno bedziesz mial problemu ze wsparciem i zrozumieniem- dla twoich patologicznych sloganow, lacinskich wtretow i innych przypadlosci ! Kazdy zdrowo myslacy czlowiek po przeczytaniu twoich komentarzy nie bedzie mial watpliwosci co do tego , ze zachowanie twoje tutaj i to co wypisujesz swoimi prowokacjami w wypowiedziach do tych , ktorych zwykles zaczepiac jest dalekie od normalnych zachowan ludzkich.
Napisał: Choop dodano: 2020-03-04 13:22:17

Wypowiem sie w ten sposob odnosnie patologicznch zachowan osoby o nicku Darek ,ktory sie tutaj strasznie do wszystkich o odmniennych pogladach zaleca i mimo iz spotyka sie z jasna odmowa ,odraza i dezaprobata- nadal , to czyni- dlaczego (?)! Bardzo prawdopodobne jest ,ze Darek to klasyczny "produkt uboczny" pisowskiej propagndy ,ktorego "dobrze" zapowiadajaca sie "kariera" legla w gruzach i dlatego probuje na sile udwodnic swoja inteligencje i wiedze ogolna , ktorej niestety - co widac po idiotycznych wywpowidziach nie na temat - nie posiada, wiec tytulem tego szuka dialogow , ktore glownie opiera na banalach , wyzwiskach, zwyklych prymitwnych zaczepkach i lacinskich cytatach. Darek ma nadzieje ,ze zrobi tutaj dobre wrazenie i utwierdzil sie w zludnym przekonaniu ,ze jego wpisy sa madre i pouczajace. Brak fascynacji i pozytwynych reakcji (procz moze ?-osob na tak "wysokim" poziomie intelektualnym jaki repezentuje np: "edek"), powoduje , ze Darek prowokujac swoim prymitywnym zachowaniem probuje wszedzie zwrocic na siebie uwage i zdobyc jakakolwiek aprobate- co pozostaje bez sukcesu i na tym polega Darka problem.Jest to czlowiek ,ktorego uszczesliwia kazda proba "dokopania " innych , a ze rzadko mu sie udaje odniesc sukces ,wiec dlatego dalej jest tutaj stale i szuka zaspokojania swoich "potrzeb", by moc sie dowartosciowac. Wyrazy wspolczucia rowniez z mojej strony !
Napisał: Baba dodano: 2020-03-04 14:53:22

Do-Darek - a Ty skąd wiesz o tych zakamarkach Choopa ?Czyżbyś sam je odwiedzał ,że jesteś tak dobrze poinfomowany ? Te Twoje powtarzające się wypowiedzi już gdzieś czytałam , czy masz coś nowego na "składzie" ? Czy masz zamiar tutaj zasypywać wszystkich powtarzającymi się komentarzami ,które do mądrych zaliczyć niestety sie nie da. Ja również odnoszę podobne wrażenie,że z Tobą chyba jest coś nie tak ? Sposób, w jaki tutaj komentujesz,wyraźnie to zdradza i potwierdza.
Napisał: ala dodano: 2020-03-04 16:21:28

Baba. Czyzby to ta sama postac, ktora juz kiedys w poszukiwaniu pozytywnych reakcji zaciagnela sie kiedys na e-Grajewo i bez zadnego odzewu "blysnela porazajaca" inteligencja i znajomoscia swiatowych sal konertowych. Pudlo! Nie bylo zadnego wiekszego zainteresowania, zadnej aprobaty w postaci oklaskow i "ach, och" nad twoimi dywagacjami. Zostalas odebrana jako "uboczny produkt" schizofrenicznej wyzszosci spowodowany brakiem aprobaty twojego nadetego ego. Sama kiedys, w jednej z wypowiedzi uzylas slow "kogo to interesuje, … mowie kilkona jezykami …". Po ludzku, potrtafie docenic te wszystkie gesty solidarnosci z osobami tak o "wielkim" poziomie intelektu i maniakalnej empatii, ktora dzielisz z gronem wzajemnej "adoracji intelektualnej".
Napisał: Darek dodano: 2020-03-05 10:29:05

Darek- psychoza paranoidalno-maniakalna jednak ciebie przesladuje! Moje wyrazy wspolczucia wyrazam raz jeszcze.... i wlasnie w tym momencie zabraklo mi slow !
Napisał: Baba dodano: 2020-03-05 22:18:34

Przyznajmy chociaz raz "racje" Darkowi?, poniewaz w jego schorzeniu- nie akceptuje sie slowa - nie. I nie sadze, aby Darek mogl zrozumiec,co oznacza,ze "nie chcemy", "nie mamy przyjemnosci" z nim prowadzic dyskusji . Przypominanie mu o tym jeszcze bardziej doprowadza jego do atakow szalu z takim efektem ,ze od chorego intruza(jak widac) nie mozna sie odczepic , poniewaz zada on chorej satyfakcji i zaspokojenia swoich psychopatycznych potrzeb- czyli ukojania ! Darek tak wysoko siebie ceni ,ze probuje na sile wmowic "babie" i nie tylko "babie" w akcie desperacji- jakim on jest inteligentym czlowiekiem i nie pojmuje - dlaczego przeciwnicy tego nie doceniaja. GdYby wyciagnal chociaz niewielkie wnioski z wypowiedzi do niego skierowanch - dawno juz by zrozumial , ze swoja walke intelektualna juz dawno przegral i ze jego idiozymy sa kierowane tam , gdzie nigdy nie znajdzie odbiorcow. Wypowiedzi Darka znalazlyby niewatpliwie odbior u skrajnych prawicowcow i innych desperatow- wiec ciagle nie rozumiem , jak to wytlumaczyc logicznie ,jakie , - ,dlaczego Darek szuka zrozumienia w niewlasciwym kregu- najprawdopodobniej on sam nie jest tego swiadomy.Proponuje rowniez nauczac i dawac lekcje tym, gdzie potencjalni "uczniowie" je przyjmowac zechca- to nie ta "uczelnia"- pomylily sie tobie kierunki. Darek jestes inteligentny inaczej i dlatego nikt nie rozumie tutaj twojej odmiennosci z tego tytulu - moje glebokie wyrazy wspoczucia i wytrwania w chrobie- zycze !
Napisał: Choop dodano: 2020-03-06 14:46:57

Do-Darek- wcale nie dziwię się,że dostajesz popalić od komentuajcych-sam się o to prosisz. Przecież gołym okiem to widać, że robisz z siebie jedno wielkie pośmiewisko.Skup się przez chwile nad nad treścią tego co piszesz, być może wtedy poczujesz pustkę, która zionie od Twoich komentarzy. Dla mnie Twoje wpisy , to poprostu krzyk rozpaczy, a Twoje zachowanie , to tragedia - bo nie wiadomo tak naprawdę o co Ci chodzi.
Napisał: ala dodano: 2020-03-06 16:33:19

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.