Osowe Grzędy 2019

aktualizacja: 2019-09-10 15:09:50     nr wiadomości: 40155     przeczytano: 6345     Ilość komentarzy komentarze: 0

75. rocznica bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy

W dniu 8 września 2019 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę bitwy 9. Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami w rejonie Osowe Grzędy, których współorganizatorem był Powiat Grajewski.

Na wydarzenie to przybyły rodziny uczestników bitwy, organizacje kombatanckie, poczty sztandarowe, przedstawiciele Sejmu RP, władz rządowych, samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo, harcerze, członkowie rodzin poległych w bitwie partyzantów i mieszkańców pomordowanych przez hitlerowców i NKWD, goście i mieszkańcy powiatu. Rangę uroczystości podniosła obecność Kompani Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Obchody rozpoczęły się zbiórką uczestników przy Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rajgrodzie. Następnie odbył się przemarsz na Górę Zamkową, gdzie odbyła się Msza Święta. Msza w tym roku miała wyjątkowy charakter, gdyż właśnie tej niedzieli odbywały się Dożynki Diecezji Ełckiej połączone z obchodami 500-lecia Parafii pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Po mszy uczestnicy obchodów pojechali autobusami do Leśniczówki Grzędy, gdzie przy pomniku odbyły się przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek pod pomnikiem przez delegacje. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec oraz uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Uroczystość zakończyło spotkanie wspomnieniowe przy żołnierskiej grochówce

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.