1 września 2019

aktualizacja: 2019-09-10 15:08:42     nr wiadomości: 40154     przeczytano: 8210     Ilość komentarzy komentarze: 0

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dokładnie 80 lat temu Polska stanęła do nierównej walki z niemiecką agresją. 1 września 1939 r. o świcie Niemcy atakują Polskę od zachodu, północy i południa.

Krótko później, o godz. 6.45 pierwsze bomby spadają na Warszawę. Zaczyna się II wojna światowa - najkrwawsza wojna nowoczesnego świata. Niemcy dysponują ok. 1,8 mln żołnierzy, 10 tys. dział, 3,2 tys. czołgów, 2 tys. samolotów. Polska może przeciwstawić ok. miliona żołnierzy, 4,5 tys. dział, 700 czołgów i tankietek, 400 samolotów. 17 września do Niemiec przyłącza się Związek Sowiecki. Pomimo takiej przewagi wroga, przez następne tygodnie Polacy stawiają opór najeźdźcy i walczą w tej kampanii dalej– aż do 6 października. Po klęsce wojny obronnej w Polsce nadszedł czas odbudowy armii na uchodźstwie i tworzenia struktur konspiracyjnych w kraju.

Z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2019 roku władze powiatu oddały hołd bohaterom września 1939 roku. Starosta Grajewski – Waldemar Remfeld oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Grzegorz Gardocki uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych w Prostkach, gdzie w kościele pw. Św. Antoniego z Padwy odbyła się Msza Święta, następnie złożono kwiaty w Boguszach, w miejscu, gdzie spoczywa 12,5 tys. jeńców wojennych zamordowanych i zmarłych w niemieckich obozach jenieckich oraz przy pomniku upamiętniającym miejsce w którym znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny.

W tym samym czasie w Grajewie pod Pomnikiem Niepodległości odbyły się uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Grajewie, w których udział wzięli przedstawiciele Zarządu Powiatu Grajewskiego, na czele z Wicestarostą – Tomaszem Cebelińskim. Dokładnie o godzinie 12:00 rozległ się dźwięk syren alarmowych, który rozpoczął uroczystości na placu przed Urzędem Miasta. Zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych, szkół oraz innych instytucji odśpiewali hymn po czym złożyli kwiaty pod pomnikiem.

 

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.