Jesienne szczepienie lisów

aktualizacja: 2019-09-09 21:14:56     nr wiadomości: 40144     przeczytano: 3448     Ilość komentarzy komentarze: 0

Wrześniowa aura bieżącego roku sprzyja wypoczynkowi na łonie natury. Wielu wykorzystuje pogodny czas na spacer nad wodę lub do lasu, niektórzy zabierają ze sobą zwierzęta domowe. W najbliższych dniach  powinniśmy zachować szczególną ostrożność wybierając się w plener.

W sobotę 14 września br. w województwie podlaskim rozpocznie się jesienna akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolnożyjących. Przynęty będą zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek czy zbiorników wodnych. Akcja potrwa do środy 18 września.

Przynęta ma kształt stożkowych krążków koloru brunatnego, w środku znajduje się plastikowy blister z preparatem. Ważne jest, by nie niszczyć i nie dotykać specyfiku. Przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy. W przypadku ewentualnego kontaktu, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza – apelują inspektorzy weterynarii.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i wolnożyjących, uodparnia wyłącznie lisy. Po jej wyłożeniu, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczanie się  czworonogów - psy powinno trzymać się na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Wrażliwe na wściekliznę są wszystkie ssaki, jednak źródłem zakażeń są przede wszystkim właśnie lisy. Do zakażenia zwierzęcia dochodzi poprzez jego kontakt z innym chorym osobnikiem. Wirus śmiertelnej choroby atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powoduje to zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Tylko regularne szczepienia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowań. 

Akcja będzie kontynuowana wiosną.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.